şükela:  tümü | bugün soru sor
 • - sofra fotoğraflarındaki yiyecek ve içeceklerin çoğu soğumuştur, özenmenize hiç gerek yok.

  - kahvaltı yapılan/yemek yenen yerlerin delice övülmesinin sebebi, büyük ihtimalle hesap ödenmemiş olmasıdır, instagram celebrity'siyim ayağına mekanlarla pazarlık yapıp hayatını böyle sürdüren insanlar var.

  - art director, film enthusiast, nature lover, traveler, entrepreneur gibi, biyografileri süsleyen laflar, güzel fotoğraf çekemeyen ama popüler olmak isteyen insanların arkasına sığındığı, %99 geçerliliği olmayan laflardır. bütün bunları bünyesinde toplayabilen birisinin zaten instagram'da öldürecek vakti yoktur.

  - kimsenin yatakta kat kat nevresimin, yastıkların arasında tüylü terlik, laptop, kahve kupası, üzüm salkımı, kruvasan tepsisi vs. ile rahat vakit geçirmesi mümkün değildir, fotoğraf çekildikten sonra o görüntü doğal olarak yerini dağınıklığa ve sefilliğe bırakır, öyle yaşadıklarını sanıp kanmayın.

  - "hasta oldum", "ah bu havalar", "üşüyorumm" gibi laflarla hasta halinin selfie'sini ya da sıcak su torbası, ıhlamur, gripin, nane limon fotoğrafı paylaşan kişilerin fotoğrafının altına "iyileş de dön aramıza" yazmanıza gerek yoktur, zira bu kişiler hasta falan değildir, siz de biliyorsunuz. "hastaysan git yat, instagram'da ne işin var ulan" yazabilirsiniz.

  - gökyüzündeki boşluğun tam ortasında yakalanmış gibi duran uçak fotoğraflarının %99'u sahtedir, siz de şu png'yi fotoğrafınızın tam ortasına boyutlarını, kontrastını vs. ayarlayarak yerleştirip like'ları kapabilirsiniz.

  - takip ettiğiniz, sürekli bir yerlerin sudaki yansımalarını gönderip de popüler olan biri varsa, yüksek ihtimalle şu app'lerden birini keşfetmiştir.

  - fotoğraflarının altına sürekli anlamlı laflar yazan kişiler şu algoritmayı takip etmektedir; brainyquote'a girilir, fotoğrafta örneğin bir kapı ön plandaysa, "door" yazılıp çıkan sonuçlardan biri kopyalanarak fotoğrafın altına yapıştırılır. sözün sahibi tabi ki yazılmaz.

  - instagram'la birlikte rağbet görmüş olan yerlerde (büyük valide han'ın kubbesi, balat'taki eski binalar, moda sahildeki balonlar) çekilen, aşırı beğendiğiniz o fotoğrafları çekmek için o celebrity'ler on dakika sıra beklemektedir, insanların azıcık like için düştükleri durumları gözünüzün önüne getirin.

  - eğer biri manzaraya doğru uzanmış ayaklarının fotoğrafını paylaşıyorsa bu "size ayaklarım girsin", fotoğrafta iki çift ayak varsa "size ayaklarımız girsin"manasına gelmektedir, bu kişilerle olan yakınlığınızı sorgulayın bir zahmet.
 • mutluluk ile stalking ters orantılıdır. stalking artıyorsa mutluluk azalır. mutluluk çoksa stalk gereksizdir.
 • katılmadığım gerçeklerdir. burada görüp instagram bioma "mature lover" yazdım instagram heaabım huzurevine döndü. konu komşu,hısım,akraba diken üstünde...
 • filtre, fotoğrafı tamamen değiştirmektedir ve oradaki obje her ne ise artık gerçek değildir. yani olana değil olması istenene; hayal edilene hayranlık duyulmuştur.

  bu yüzden instagram fotolarına resim diyesim geliyor fotoğraf değil.

  sahtedir. bir çöp yığını önünde bile foto çekseniz uygun filtre ile müthiş bir sözde eser sunabilirsiniz. oysa gerçekte yanına bile yaklaşmazsınız o çöpün.

  "mış gibi" yaşamak çağın vebasıdır bence.
 • - vizörde yağmur damlacıklarının gözüktüğü fotoğrafların %99'unun şu tarz bir app ile ya da çeşitli filtreler kullanılarak yapılmış olması.
 • - takip ettiğiniz ünlüler sizi asla takip etmez, hatta sizin onları takip ettiğinizin, fotoğraflarını beğendiğinizin farkına bile varmaz.
 • k, 10k, 100k takipçiye sahip olmak çok kolaydır. parayla takipçi satıyorlar.
  para verince ünlü biriymiş gibi, önemli biriymiş gibi görünebilirsiniz.
  üstelik parayla takipçi şişirme işini ünlüler bile yapıyor.
  ama alakasız birinin profiline göz atınca 20k takipçi görmek de komik bir durum, abes duruyor.
  parayla satılan takipçiler sahte oluyor. bunların profiline baktığınızda ya fotoğraf yok ya da 1 tane fotoğraf var, o da profil fotoğrafı. isimleri de resmen makroyla yazılmış gibi, emma 3445, emma3446 gibi.
  parayla takipçi almayın lan çok komik duruma düşüyorsunuz, çok ezik görünüyor.
 • bom boş bir şey olması.