şükela:  tümü | bugün
  • etkileşimi en yüksek sosyal mecra olmasına rağmen türkiye'de henüz aktif değildir

birkaç hafta içinde kullanıma açılacağını duyurmuş, dijital dünyayı heyecanlandırmıştır

edit : türkiye'de de kullanılabilir hale gelmiştir

filtreleme sistemleri çok zayıf. cinsel performans artırıcı reklamları rahatlıkla dönüyor

kullanıyor ve güzel dönüş alıyorum. optimize kullanılması şart
  • - tamam abi.
    instagram
  • su siralar takip ettigim insanlarin uc, bes fotoğrafından sonra bir reklam filan geliyor. bazen yanlislikla begeniyorum filan, altlarina kufurli biseyler yazicam zor tutuyorum kendimi. yakinda telefonumdan kaldirip kurtulacagim program.
  • nasıl çalıştığını tam çözemediğim reklam olayı.

reklam verdikten sonra nerden geldiği belli olmayan yüzlerce sahte hesap sizi beğenmeye ve hatta bazıları takip etmeye başlıyor. fake hesabında bir raconu olması gerek, adamın salak bir paylaşımı var ve hatta bazen yok ama 2.9k takipçisi var, 19k takip ettiği filan var.

instagramın (veya facebookun) bir iddası var, bize reklam var, seni bir çok insana ulaştıralım, seni beğensinler, sana tıklasınlar. acaba bu taahhütünü yerine getirmek için kendileri mi yapıyor bunları? yani bize ilk tıklayan facebook un kendisi mi yoksa?

"he he, koskaca facebook yalan dolan ile milletten para topluyor" mı diyorsanız. peki kim lan bu sahte insanlar? instagramdan takipçi ve beğeni satan firmalar mı? peki instagram reklamlarını niye beğeniyorlar? amaçları ne?

bir bilen şu durumu bilale anlatır gibi anlatabilir mi?
  • instagram reklamlarından adam gibi verim alabilen küçük ve orta ölçekli işletme var mıdır bilemiyorum. her medyanın nihai amacı bir marketplace’e dönüşmektir. instagram hayat damarlarımızından biri haline geldiği için nefes alır gibi boyuna açıp açıp bakıyoruz, bu yüzden de değerli bir mecra haline geldi. fakat reklamların dönüşümü konusunda facebook olmadan bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. ha, pazar yerini doğrudan mecranın içine alırsın, ödemeyi de apple pay/google pay/paypal ile içeri entegre edersin, bak o zaman tıkır tıkır çalışır. şu anki hali etiketlerle reklamı yapılan ürünün uygulamanın içinde açılan bir sayfada görüntülenmesi şeklinde ve eğreti durmakta. fakat yine de dijital reklamcılık için vazgeçilmez bir araç. peki neden?

sıfırdan başlayan bir işletmenin dijital reklam harcamaları tek bir şey içindir de ondan: cookie’leri toplamak. kuyudan su çekmek için kuyuya su basma hesabı, instagram’a, facebook’a o an geri dönmeyeceğini bile bile reklam verirsiniz. yani bilseniz iyi olur. internet reklamcılığının getiri sağlamaya başlaması, bu ilk fasılları geçtikten sonra olur. retargeting denen mevzu sayesinde sosyal mecralara (facebook veya instagram) login vaziyette iken sizin reklam linkinize tıklayıp sitenizi ziyaret eden ve on saniye sonra çıkan insan artık retargeting bombardımanı altında kalacaktır. tabii bütün bunların işe yaraması reklamın içeriğiyle ilgili. sevimsiz işler için (bkz: pazarlamanın analitik kısmı)