şükela:  tümü | bugün
 • bir miktar ürkütücü olan reklamlardır.

  direkt örnek vererek açıklayacağım bu ürkütücülüğü.

  geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımla kondom hakkında konuşuyorduk ve bir süre sonra instagram’da karşımıza kondom reklamları çıktı.

  yine bir kaç gün önce arkadaşımla, bilgisayarda kendi kendimize kodlarla oyun yapmak hakkında konuştuktan bir süre sonra (az önce) karşıma “making games is easier than you think” başlıklı, bilgisayar üzerinden kendi oyununu yapma temalı bir reklam çıktı.

  bunun dışında geçmişte bir kaç reklam daha çıktı bu şekilde karşıma.

  dinlendiğimizi artık herkes biliyor, bunla alakalı değil beni geren durum. ama yüz yüze konuşmalar üzerinden karşımıza reklamlar çıkması fazlasıyla korkunç.
 • instagram akışında sponsorlu olarak görünen reklamlar.

  son zamanlarda yarısı iddaa kuponu paylaşan tipler yarısı da normal ınstagram kullanıcılarının kendi profillerinde paylaştıkları fotoğraflardan oluşuyor.

  ınstagramı açıyorum biraz aşağıda adam mercedes içinde "evet arkadaşlar sonunda geri döndüm hepinizi zengin edecem kuponları paylaşmayı unutmayın" diyor, biraz daha iniyorum kekonun biri selfiesini çekmiş altına da kamyon arkası yazısı yazmış paylaşmış onu gösteriyor.

  ancak bu kadar boktan bir reklam standardı olurdu herhalde.

  edit: kendim ne iddaa ile bir alakam var ne de bu konuda arama yaparım. şahsi hesapların paylaştıkları fotoğraflarının ise görünmesini zaten bir açıklaması olamaz.
 • babası olan facebook kadar reklam algoritmasını oturtamamıştır. sadece demografik filtresine sahip olduğuna inandığım reklamlardır. instagram hala büyümekte olan bir çocuktur, yazılımsal olarak.

  edit: bir yazarın yeşillendirmesiyle; instagram için reklam verilmesi, facebook üzerinden oluyormuş.
 • hesabınızı facebook ile bağladığınızda sıçtınız demektir. çünkü facebook profilinizden topladığı verileri instagram profilinize eşleyip sizi çığırdan çıkarabilir.

  öyle ki facebook sıçtığınız boka kadar kaydediyor. bir video'yu ne kadar süre izlemişsiniz, ne tip gönderilere yorum yapmışsınız, nelere ilgi duyuyorsunuz vs. eğer ucundan da olsa bir süre facebook'ta takıldıysanız karakteristik ve duygusal bütün haritanızı ellere teslim etmişsinizdir.

  ayrıca; instagram size sunduğu reklamlarla etkileşimlerinizi de kaydediyor. mesela bir oyun video'sunu ister istemez izlediniz. yine sıçtınız. bundan sonra sürekli oyun reklamları ile karşı karşıyasınız.

  bu konuda çok takıntılıyım. binlerce reklamı şikayet ettim. facebook'taki bütün etkileşimleri, paylaşılan her şeyi, beğenilen istisnasız her şeyi geri aldım ama maalesef reklamlardan kurtulamadım.

  o yüzden görmezden gelmeye başlamazsanız kafayı yersiniz. keşke premium üyelik çıkarsalar da reklam çöplüğünden kurtulsak.

  edit: bu arada mikrofon erişimi verdiğiniz uygulamaların da (whatsapp, instagram, facebook) sizi gizli gizli dinlediğini, konuşmalarınızdaki içeriklere göre de sizi manipüle ettiğini unutmayınız.

  edit 2: birkaç şey daha eklemek istedim. bu hani her platformda olan beğeni olayı var ya, hani çift tıklıyorsunuz like'lıyorsunuz falan. ha işte o bir sıçan tuzağına konulmuş peynir aslında. o peynirle insanoğlunu öyle bir kandırdılar ki; arka planda yapay zekayı besleyebilmek adına inanılmaz veriler elde ettiler.

  şöyle düşünün. okyanusta bir buz dağı. görünen kısmı ve suyun altında kalan kısmı. işte suyun altında; insanların duygusal verilerini toplayan (hangi siyasi görüşte, hangi cinsel kimliğe sahip, hangi fantezileri olan, ne tip alışverişten hoşlanan, ne tip videolar izleyen, ailesiyle iletişimi nasıl olan... gibi) robotik bir veritabanı mevcut. bu ilk başlarda sadece beğeni üzerine kuruldu ancak zamanla bunun çok dar bir sonuca hükmettiği fark edildiğinden çeşitlendirildi. mesela; ahmet baltacı, çeşme marina'da arkadaşları sinem kurt, abdullah türkmen ile heyecanlı hissediyor. :)

  devam edeceğim sonra....
 • hesabınızı facebook ile bağlamasanız bile o reklamlar gelecektir. unutmayın facebook, instagram, whatsapp sahibi aynı kişi.
 • phishing, dolandırıcılık, yalan dolanın kürekle atıldığı reklamlardır. ilgi alanlarınıza göre çıkması önemli değildir dünyanın en masum insanı olun önünüze bu kez de tamagotchileri yaşatma derneği vakfı yardım bilmem nesi olarak çıkabilir bu reklamlar.
 • bana kafayi yedirten reklamlardir.

  insanlarla, yuz yuze, ne hakkinda konussam onla ilgili reklamlar cikiyor karsima.

  oyun kodu yazmayla ilgili konustugumda “kendi oyununu kendin yaz” gibi bir reklam, durex markasiyla alakali bir sey konustugumda bildigimiz durex kondom reklami, volvo arabalarla alakali konustugumda direkt volvo reklami, iddiayla alakali konusunca bahis sitesi reklami gibi reklamlar cikiyor. resmen korkunc.
 • bu kadar kişiye özel ve hazır reklamlar artık gına getirmiştir. her iki gönderi arasına düşen reklamların içerikleri insanı hem bu sektöre hayran bırakıyor hem de korkutuyor. halbuki az önce sohbeti geçmişti ne tesadüf
 • çıkan yemek reklamları harbi sinirimi bozmaya başladı. sürekli aynı çekiş şekli, biri köfte dürüm yapıyor, diğeri hamburger...

  hem reklamların çekim şeklinin aynı olmasına kafaya taktım hem de canımın çektiği o etlere. öğrenciyiz, alamıyoruz. niye canımızı çektiriyorsunuz lan ?

  çok kızdım.
 • algoritmasina sictigim reklamlardir. mesela saat seven bir insan olarak gittiniz longines rolex gibi sayfaları beğendiniz. ınstagram diyor ki hee bu adam saat seviyor, buraya kadar sorun yok.

  çakma saat satan keko esnaf da geliyor bu sayfaya reklam veriyor, ilgi alanını şu şekilde seçiyor : x yerde yaşayan, 25 yaş üstü, saat seven

  noluyor? ben sırf zamanında longines sayfasında bir saat beğendim diye nerede paintle hazırlanmış çakma ürün içeren iğrenç reklam benim sayfama düşüyor. ben mecbur muyum arkadaş bu rezilligi görmeye? beni ilgilendirmiyor reklamı gizle diyorum ama nafile. ınstagram seni bellemis artık saat sever diye. ahmet butikin reklamı gidiyor mehmet butikin çakma saatleri geliyor. vallahi yildim.