şükela:  tümü | bugün
  • instagramda ziraat bankası adı altında öğrencilere çekiliş sonucunda tatil ve benzeri hediyeler kazanabileceklerini vaat ederek yapılan dolandırıcılık.

sistem şöyle işliyor. instagramda reklam olarak ziraat bankası reklamı görünüyor. yapılacak çekiliş sonucunda çiftlere tatil yapma fırsatı gibi palavralar uyduruluyor. reklama tıklayınca bu sayfaya yönlendiriliyor. kullanıcı numaranı ve şifreni giriyorsun ve hesabındaki paraya elveda diyorsun.

benim karşıma çıktı. öğrencisin, böyle bir kampanya var elinde ve bakıyorsun ziraat bankası diyor. boşluk anında saniyeler içinde bu dolandırıcılığın kurbanı olabilirsin. ben yine o an dikkatli davrandım linkine baktım ve ziraat bankası linki olmadığını gördüm. aklıma kız arkadaşıma haber vermek geldi. ama o an başka bir işle meşguldüm ve aklımdan uçtu gitti. ve kız arkadaşımın hesabındaki parayı 10 tl kalacak şekilde çekmişler. kendisi ziraat bankasıyla iletişim kurmuş. hesabını bloke etmişler direk. bunu yapanlar da paranın belirli bir miktarıyla mobil yükleme yapmışlar. ve numaraları görülüyor sanırım. bu durumda şikayet edebileceğimiz bir yer var mı? kendi eliyle müşteri numarasını ve şifresini girdiği için yasal bir hakkımız var mıdır? ne gibi yasal işlemlerle hakkımızı arayabiliriz? bilenler yeşillendirebilirse sevinirim.

sanal dolandırıcılıklar o kadar basit bir hale geldi ki saniyesinde parandan olabiliyorsun. belki sesimizi duyurabilirsek, bu tarz anlık hataların bir nebze önüne geçebiliriz.