*

şükela:  tümü | bugün
 • aslında tam ve doğru tanımı 'hayatı, instagrama fotoğraf koymak için yaşayan insan'dır.

  özellikle son birkaç sene içerisinde sosyal medyanın geldiği konumda gerek kendi arkadaşlarım gerekse genel kullanıcılarda feci şekilde böyle bir yaşam tarzı mevcut.

  insanlar, spora sağlıklı olmak için değil spor salonunda fotoğraf çekip güzelliklerini, çekiciliklerini sergilemek için gidiyor,

  normalde kanepeden götünü kaldırmayacak insanlar 'aaaa şurada da fotoğraf çekiniriz di miii?!' diyerek travel blogger olup buranın tiramisusunu şuranın keşkülünü deneyin diye sonradan gurmeliklere soyunup dünya harikası yerlerin olabilecek en boktan fotoğraflarını çekiyor,

  eşine dostuna hadi onları da geçtim anasına babasına bi çorba kaynatmayan insanlar kocişlerine, kalabalık -ve genelde aile olarak adlandırdıkları- arkadas gruplarına mükellef sofralar ve sunumlar hazırlıyor,

  el kadar bebeklerinin, 2-3 yaşında çocuklarının her anını çekip, onlara türlü sevimlilikler yaptırıp onlar üzerinden fenomen olmanın peşinde koşuyor; ki bence en tehlikelisi bu; o dünya tatlısı çocuklar 8-9 yaşına gelip de ilgi çekici en ufak özellikleri ve yetileri kalmadığında 3-4 yaşından beri içinde oldukları sahte fenomenliğin bitiş ve çöküş psikolojisinden nasıl çıkacaklar ve tekrar dikkat çekmek ilgi görmek için kim bilir neler yapmayı düşünecekler diye anne-babaları tarafından zerre düşünülmüyor. zaten amaç 'tatlı çocuğum' demekten çok 'ben ve benim yaptığım tatlı çocuğum' demek olduğu için; bu insanlar anne blogger olarak fenomenliğe oynadığı için o sabilerin psikolojisi de maalesef kimsenin umrunda olmuyor.

  tatile giden adam gözlüğünü havlunun üzerine koyup hem gözlük hem havlu hem de kaldığı otelin adını/markasını fotoğrafa etiketliyor (ulan o gözlük gözüne tak da güneşten korun diye, havlunun üzerine çıkarıp gözünü kısa kısa fotoğraf çekip ray-ban diye etkilemen için değil.)

  yemekler yenmeden, masa hiç bozulmadan en başta fotoğrafı çekiliyor, masadakiler fotoğrafta yok, tabaklara etiketleniyor.

  daha binlerce örnek sayılabilir ama sadece eğlenmek ve belli anları paylaşmak için var olan uygulamalara sizce de fazla anlam yüklemiyor muyuz?

  dışarıda yaşanacak koca bir dünya var ama biz onun anlık kesitlerini 4,5 inch ekrana sığdırmak için yaşıyoruz.
 • hele o restaurantta güzelim yemekler masaya geldiğinde " ay bir saniye, fotoğraf çekmem lazımmmm, instagram'a koyacaaamm" diyenlerin ağzına ağzına vurasım geliyor yemin ederim. ay bu olmamış, bi de şuradan çeker misiniz falan derken yemeği biz değil, instagram yiyor aq. konsere gidiyorsun, elde telefon, bütün konseri instagram'dan yayınlıyor. e o zaman aç evde youtube'dan izle aq.

  bu konuda çok doluyum, kitap yazarım, üstüme gelmeyin(:
 • türlü maymunluk, kasıntılıkla defalarca çektirdikleri fotoğrafları birde altına uzun özlü sözlerle paylaşmıyorlar mı? işte o beni mahvediyor. ulan türlü triplere girdin çekerken 1-2-3-4-5........ denemenden sonra altına suskunluğum asaletimdendir yazdın. samimiyetsiz insandır.
 • yeni bir modelle karşımıza çıkan instagramcılardır.

  bu son modelin özelliği, sırf instagrama fotoğrafını koymak için çocuk doğuran tiplerdir. çocuğunun ağlarken bile fotoğrafını çekip "poyrazımız bugün chook üzgünn .s.s" diye yorumlar yaparlar.

  lan önce çocuğu bir düzelt, sonra fotoğraf çek değil mi?

  çocuğun ateş 38 olmuş, çocuğa ilaç vereceğine, doktora götüreceğine, lan ne bileyim işte çocuğun alnına sirkeli sulu bez basacağına, instagrama fotoğrafını koyup "bugün çok hastayız... yanıyoruz.s.s" yazıyorlar.

  daha da beteri, sanki insanoğlu her gün gülmeyi yeniden öğreniyormuş gibi, çocuğunun her güldüğü anın fotoğrafını çekenler var. çocuk gebeş oldu amk.

  sizin samimiyetinizi sikiim... baktığın çocuğa yazık...
 • yüzde doksan dokuz gaydir. ne kadar eşcinsel arkadaşım varsa sosyal medyada yaşıyor. foto üstüne foto yüklüyor. bir arkadaşım sırf instagram için bin tane foto çektirirdi bana.
 • bu durumu yine biz insanlar bu hale getirdik.kabul edin ,hayat artık sosyal medyada akıyor.
  (bkz: ye kürküm ye) ne kadar nefret etsekse işin özü buradan geliyor.
  ne kadar pahalı etiketler eklersek fotolara o kadar statü sahibi oluyoruz.
  anneler de çocuklarının olduğunu paylaşması toplum tarafından kabul görmek için yani 'kadınım ben bak doğurabiliyorum' düşüncesinin yansımasından ileri geliyordur.
 • günümüz 15-25 yaş arası kızlarının yüzde 90'ı falan.