şükela:  tümü | bugün
  • aslında konserle sınırlandırmamak gerek bu durumu. insanlar hikaye ve fotoğraf atmak için konsere gidiyor, restoranlara gidiyor hatta tatil yapıyorlar.

önünde gerçekleşen konseri 15 saniyelik videoya sığdırmak için kendince en güzel yerine denk getirmeye çalışıyorlar. eğlenin arkadaşım, anı yaşayın yahu bu kadar mı zor bu mereti kullanmadan eğlenmek.

eğlendiğini gösterme merakı. harbiden var böyle bir şey. her şeyi duyuruyoruz, bıkmadan usanmadan, bunun adına da paylaşım deniyor işte. bir yerlerden paylaşım yapmak için o yerlere gidiyoruz. aslında mutlu olmasak bile mutlu olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz. herkes için geçerli değil elbette, geçerli olması mümkün değil zaten. gidilen konserler statü belirtisi oldu insanlara göre. sanıyorlar ki dünya onların etrafında dönüyor. bağırarak şarkı söylerken mutlu olmuyorsunuz.

anın tadını çıkarmak yerine telefon elinden düşmüyor insanımızın. çünkü ilgi bekliyor. evet havalı görüneceksin o konserden o hikayeyi atınca. kasmayın.
  • frampton heideggerden alınıtılayarak mealen şöyle demişti: dünyayı teknoloji üzerinden deneyimliyoruz. bir doğa manzarası veyahut güzel birşeyler gördüğümüz zaman onu dolaylı olarak deneyimliyoruz o bizim için artık bir internet öznesine dönüşüyor ve reel dünyayı başka bir dünya üzerinden algılıyoruz.

bu yazı beni çok etkilemişti. heidegger calculative (hesaplayıcı) ve mediative (tefekkür) olarak düşünceyi ikiye ayırmakta. hesaplayıcı düşüne akılcı ve rasyonel bir düşünceyi sunmaktayken, tefekkür edici bakış içinde şiir ve muhayyileyi barındırır içinde. instagram gibi mecralar görme melekelerimizi öldürmekte ve dünyayı hesaplayıcı bir bakış açısına mahkum etmekte. bir çiçek ile şiirsel bir bağ kurmak ve onun belkide hilkati hakkında düşünmek varken onu beğeni objesine çevirmek ne kadar ahlaklı bir davranış olabilir.

köyde bir amca rüzgarın sert esmesini çamlık bir alana bakarak şöyle betimlemişidi: "ağaçlar kucaklaşıyor." doğa ile dünya ile böylesine doğrudan bir bağ kurmak bence daha erdemli bir dünyanın kapısını açmaya itecektir diye düşünüyorum.
  • geçenlerde kuzenime sorduğum mevzuu.gittiği bir konserin nerdeyse her anını instagrama hikaye olarak atması akabinde,”telefonu bıraksanda,konseri izlesene” sözümün üzerine,”izliyorum ya” diyerek cevap verdi.