• uzun uzun anlatmayacağım ancak istisnalar dışında ınstagram'a fotoğraf yüklemenin bilincaltindaki en büyük sebebi cinselliktir.
  • özeti budur.
  • benim için anı albümü
  • instagram'ı seviyorum, tıpkı ekşi sözlük'ü sevdiğim gibi. instagram da diğer her sosyal medya fenomeni gibi insanın kendini ifade etme biçimi. kendimizi ifade etmesek ölür müyüz? ölürüz. insanoğlu kendini ifade etmezse ölecek hastalığından mustariptir, yapacak bir şey yok. çünkü onu yaratan öyle yaratmış, bilinmekliği sevmiş de yaratmış. tabii bu tür ortamlarda niyet önemli, teşhirle ifade arasında kalın bir çizgi var. sanat, kültür, nitelikli bir şeyler ortaya koymak adına yapılıyorsa güzel. diğeri çöp.

ben mesela emrah ablak'ı takibe bayılıyorum. karikatürist olarak zaten severdim. instagram'da yaptığı son derece orijinal karikafilm ırızının hastası oldum. düpedüz dünyanın başka yerinde olmayan bir şey yapıyor herifçioğlu. böyle ilham verici nice adam var. müzelerin, dergilerin, yayınevlerinin, festivallerin, fotoğraf ajanslarının sayfaları da nefis. yani bir şey iyiyse her ortamda iyidir. ne diyor, bir ortamı anlamlandıran oradaki insan, insanın hâli, tavrı, yapıp ettiğidir. instagram dijital, boş bir sayfa, tıpkı hayat gibi, onu ne ile doldurduğumuz önemli.
  • dün şurada #94747182 bir kaçını açıklamıştım akademik bir çalışma da benzer sonuçlar ortaya koymuş. çalışmaya göre öncelikle narsisizmle intagramda foto paylaşımı arasında pozitif ilişki tespit edilmiş bu ilgili entry'de benim ve bir çok yazarın da tespit ettiği bir durum zaten. daha ilginci insanların instagram kullanım oranları ile yüksek sosyal aktiviteler arasında da pozitif ilişki bulunması yani iddia edildiği üzere insanlar instagramda fotoğraf paylaşmak için, geziyor, spor yapıyor yemeğe çıkıyor. hatta tatillerde sırf instagram fotoları için fotoğrafçı kiralayanlar bile var. yani gösteriş yapmak oldukça önemli bir motivasyon kaynağı.

geçtiğimiz aylarda serdar kuzuloğlu'nun bir yazısında yakın gelecekte üst sınıfın instagramda fotoğraf paylaşmayacağını hatta hesaplarını kapatacağı yönünde bir söylemi vardı. bence de çok büyük olasılıkla olacaktır bu, ben örneğin instagramda foto paylaşmanın altında yatan motivasyonları keşfettikçe soğudum, hesabımı kapattım ve bu akımın öncelikle kendini bilen elit kesimde hızla yayılacağını düşünüyorum.
  • en buyuk sebebi, egosal masturbasyon.. suraya gittim burdayim soyle boyle.
  • tıpkı ölmek gibi. kimse ölmek ve yokluğa karışmak istemez. ınstagram'da yoksan ve kimse senin varlığını görmüyorsa ama tanıdığın bildiğin herkes oradayasa ölmüş gibi oluyorsun. yok oluyorsun. yok olmamak için ben de varım diyorsun. genel bir anda vazgeçse sen de kolayca vazgeçersin aslında. sürü psikolojisi hep bunlar.
  • bir tarihçe diye bakıyorum, üzerinden zaman geçtikten sonra geriye doğru baktığımda, yıl içerisinde yaşadığım önemli anları hatırlamama sebep oluyor.
    her şeyin dijitalleştiği günümüzde benim için yeni bir blogger gibi bir olay yani.

edit: 2019 yılı paylaştığım foto sayısı 5
  • insan sosyal bir hayvandır. iletişim ihtiyacı içerisindedir. sosyal medya dediğimiz olgunun başarısı da insanın doğasına uygun bu ihtiyaca cevap vermesi ile ilgilidir. yani fotoğraf üzerinden bu ihtiyacını karşılayan insanları hor görmek insan doğasını hor görmektir. ölçüsü ve içeriği ayrı bir tartışma konusu ama insan olmak fotoğraf yüklemek için yeterli sebep.
  • çünkü görgüsüsüz
hesabın var mı? giriş yap