• mutlu falan değillerdir. gerçekten mutlu olan insan her anını başkalarına göstermeye çalışmaz, o anların içinde kaybolur.
  • fotoğraf albümlerinde de herkes mutlu.
    instagramı fotoğraf albümü gibi düşünüp, kullanıyorum.
    bu yüzden en mutlu ve özel anlarımı paylaşıyorum.
    bunda bir gariplik yok...
  • "psikolojik sağlığı yerinde bir insan neden mutsuz veya hatırlamak istemeyeceği bir anını paylaşmak/ölümsüzleştirmek istesin ki" sorusuna cevap bulunduğunda tespite dönüşecek olan düz mantık cümlesi.
  • kafi derece mutlu olan insanların bunu sanal ortamda da duyurma ihtiyacı.

instagrama "mutsuzum" temalı fotoğraf ekleyen kişi bile fotoğraf çekme fikri aklına gelebilecek, buna vakit ayırabilecek "kadar" yani kafi derecede mutludur. işli işsizdir.

tamamen mutsuz ve çaresiz hisseden, çok meşgul olan kişinin fotoğraf düşünecek, instagramla uğraşacak hali ve vakti yoktur.

pandayavrusu ile acımasız gerçekler...

"yaa cnm yaa sen bakma onlar mutsuz aslında, sadece -mış gibi yapıyorlar, ben de öyle yapıyorum, aslında çok perişanım :/" diyen bacılarım gardaşlarım, eminim siz de haklısınız aslında bir yerde, ama o yeri ben bilmiyorum.
  • insanlar "bir fotoğraf çekip mutsuz anımı ölümsüzleştireyim" ya da "bir fotoğraf atayım da ne kadar mutsuz olduğumu görsünler" demediği içindir.
  • instagram mutsuzluğunu gösterme yeri değildir. zaten kişinin mutsuzluğunu payşalacağı kişi sayısı hayatta ya 1'dir, ya da 2. herkesin derdi kendine zaten, kimseyi boğmaya gerek yok. hele sosyal medyada herkese açık bir ortamda bunu yapmanın hiçbir anlamı yok.

hakikaten ne bekliyorsunuz instagram'dan? insanların ağlarken fotoğrafını eklemesini mi? üzüntülerini text olarak yazmasını mı? eşi ile kavgasını sosyal medyaya mı taşımasını?

stres atma, kafa dağıtma yerinde bekliyorsunuz ki insanların çöküşünü, üzüntülerini göreyim.
  • instagram'da olan herkes mutlu değildir. olayın özü, instagram vb. sosyal platformlarda insanlar mutlu anlarını paylaştığı için ve diğer insanların bu 3-5 mutlu paylaşıma bakıp "aaa bu çok mutlu birisi" şeklinde tümevardıkları için düştükleri yanılgıdır.

ne yapsın insanlar? mutsuz anlarını mı paylaşsınlar? bunları mı görmek istiyorsun? mutsuz anını paylaşsa takip eder misin? kim mutsuzluğu görmek için çaba gösterir? kim mutsuzluğunu göstermek ister?
  • bunun tartışılması çok tuhaf.

ananız babanız, 80lerde 70lerde 60larda; ağlarken, kusarken, yüzü gözü dağınık, derbeder fotoğraflar mı çekiliyorlardı? evin salonuna bu fotoğraflarını mı koyardı?

ee, instagramda niye böyle bir beklentiye giriyorsunuz?
    kim niçin çirkin halini, mutsuz, üzüntülü halini paylaşsın? tarihte ne zaman paylaşılmış da, ihale instagrama kaldı?
  • herkes mutlu değil onu geçtim de, anlayamadığım nokta şu: arkadaşım sen güzel güzel kocanla musmutlu fotoğraflar paylaşmışsın, belli ki o an mutlusun da. böyle bir sürü fotoğrafın var ve bir gün çat diye ayrılıyorsun. o çat diye ayrılma olayı gerçekten çat diye olmuyor biliyoruz ki. fakat böyle fotoğraflar varken nasıl ayrılabiliyorsunuz ki ya, ben gördükçe üzülüyorum. benim böyle fotoğraflarım olsa ayrılamam resmen, fotoğraflara bakar bakar kendi kendime yine mutlu olurdum. ya ben çok safım gerçekten. insanların bu kadir kıymet bilmezliği, hoş görülebilecek şeyleri büyütmeleri vs beni bitiriyor. hiç değmeyecek, çözümü olan şeylerden bitiriyorlar güzel güzel anıları. benim gibi böyle anıları olmayan insanlar da ancak üzüldüğüyle kalıyor. benim de hiçbir şeyim yok gibi zaten.
  • (bkz: baskasinin mutlulugunun kisiye batmasi) diye bir olay da var.

en sevimsiz huylarimdan birinin derdimi icime atip disari hep keyifli ama mesafeli olmam oldugunu soylemisti bir arkadasim cok zaman once, ki hakikaten oldukca sevimsiz bir huy. artik yakin arkadaslarimla zaaflarimi, kaygilarimi paylasmayi ogrendim.

ama insanlar niye instagram'da mutluluklarini paylasmasinlar ki? samimi oldugunuz biriyse zaten o mutlu anin arkasinda bir huzun varsa bilirsiniz, yok degilseniz size ne?

velhasil soyleyecegim su, insan hayati cok katmanli, sizinle paylasildigi kadarini bilebilirsiniz ancak, ama keyif, huzun, kaygi, mutsuzluk el ele her zaman. kimsenin hayati mutluluktan ibaret degil. sizinle sadece mutluluklar paylasilmissa bile, bunun rol degil sadece bir katman olma ihtimali cok yuksek, birakin samimiyet hissettiyseniz hosunuza gitsin.
hesabın var mı? giriş yap