*

şükela:  tümü | bugün
  • edit 3: adam gibi ticaretten bahsediyorum. biz de ticaret yapan babanın evlatlarıyız. 50 liralık malı 195 liraya satandan bahsediyorum. yani şöyle diyim bu insanlar butik dükkan işletiyorlar. yani öyle dediğiniz gibi öyle bol bol mal alan insanlar değil. benim yazdığım açık orada, okumadan anlamadan yazmasanız saçma sapan. alıp kar koymayın mı demişim?

okumayanlar için üst edit 2: yanlış yazmışım ara ara, demişim hala yok ali ayrı yazmışlar. keşke hepsini okusanız be, hemen vurayım nereden takayım derdindesiniz.

aliexpress'ten alıp bilmem kaç katı karla satan çakallardır.
    lan ben vicdan azabından uyuyamam herhalde. ne ürettin pezevenk? tamam kar koy ona bir şey demem uğraşmışsın emeğinin karşılığıdır.

bu meşhur bebek lambaları var belki görmüşsünüzdür armutlu bilmem neli, bulutlu falan el kadar şey aliexpress'te 20 tl falan maksimum bunlar satıyor 90'a 120'ye.
    bu isim falan yazılan panolar var ışıklı normalde 40 50 lira, aliexpresste sinematik diye geçiyor, bu çakallar satıyor 195'e. yuh ebenin... harfleri 7 lira gibi bir şeyken satıyorlar 55 lira.

ben bizim bebeğin odasına bir şeyler ararken denk geldim. varsa etrafınızda bir şeyler alan uyarın. geç gelsin ucuza gelsin ıq.

edit: la aliexpress olacak o ayrı yazmışım. o kadar atar yaptım.*
  • inanır mısınız 1500'lü yıllarda avrupalı tüccarlar çin'den ipek alır, avrupa'da 5 katına satardı. böyle çakal bu insanoğlu azizim.
  • çakallık değil ticarettir. tek aldığınız zaman size 20tl'ye gelebilir doğrudur, fakat 2-3ten fazla aynı üründen aldığınız dakika ticari satış amacıyla olduğu kanaatine varılarak ekstra vergi ödüyorsunuz.

üstüne 1-1.5 ayda filan geliyor gümrükte takılabiliyor vb.

o yüzden akıllı ekşici tespiti yapmaya çalışmak iyi güzel ama

1- kimse oradan almaya mecbur değil
    2- madem bu kadar kolay al sen yap, 90'a satma da, 50ye sat sen kazan.
  • cebinde kredi kartı olmayan insan mı kaldı dediğimiz bir günde internetten alışveriş yapmaya üşenen birisinin alışveriş yapmaya üşenmeyen bir başkasına kızması çok saçma. sonuçta adamlar bir tane kalem de alsan gönderiyor. bu yüzden enayilik yapıp yapmamak insanlara kalmış durumda.
  • (bkz: dropshipping)
  • çakal değil tacirdirler. aliexpressten alırken riskte alıyorlar her riskin bedeli vardır. sen git ordan sipariş ver 1 ay bekle. ya da 1 ay bekleme instagramdan al, arz talep meselesi.
  • bir ürünü ederinden fazla satmak, taklit bir ürünü aslıymış gibi satmak bildiğiniz çakallıktır. ayrıca 66901990
  • günümüzün marco polo'larıdırlar.
  • gelen cevaplardan anlaşıldığı üzere ekşi yazarlıkları da bulunmaktadır bu çakalların. olmaz olsun öyle serbest piyasa.