şükela:  tümü | bugün
 • bir miktar para karşılığında (150-200tl) size +100 oran kupon satacaklarını ve garanti tutacağını vaad ederler. eğer ki tutmazsa tutana kadar kupon vereceklerini söylerler.

  en çok yaptıkları göz boyama işlemleri, trajikomik bir biçimde sağdan soldan insanlara cash para verip (ya da sahte para) "xx bahisçi, senden allah razı olsun borçlarımı kapattım, kredi kartı borcum ve ev kredim kapandı, üstüne gittim bi de bu arabayı aldım, bu argadaşa kesinlikle güvenin argadaşlar allah razı olsun..." şeklinde konuşturuyorlar. yalan olduğu o kadar belli ki tuttuğu paraları sahiplenme şekilleri 10 üzerinden 1 falan diyebiliriz. utangaç gelin gibi tutuyorlar paraları ve söyledikleri hep aynı şekil.

  bunlardan bazıları da kurbanlarını dolandırmak için biraz daha profesyonel yöntemlere başvuruyorlar: gün içinde sadece maçların gözüktüğü yapılı bir kupon atıyorlar fakat ne oynadıklarını ve kaç para kazanacaklarını göremiyorsunuz. akşam maçlar oynandıktan sonra kuponu açarak video atıyorlar. kuponun altında onay kodu da gözüküyor kontrol ettiğimiz zaman iddaa'nın sitesinde "bu bilete ikramiye ödenmiştir" bildirimi alıyoruz yani her şey gerçekten doğru aslında. bunu da şu şekil yapıyorlar; 3 maçın bütün kombinasyonlarına oynuyorlar ve doğal olarak en az 1 tane kupon tutuyor fakat zarara giriyorlar. asıl karı insanların inanıp yatırdığı paralar ile sağlıyorlar.

  kimisi "allah razı olsun" videoları için kızları kullanıyor, kimi dolandırıcı da kadın kimliğine giriyor. daha çok kişiye ulaşmak için de instagram'a 200-300tl bütçeyle reklam veriyorlar ve ben eminim birçok kişi bu insafsız şerefsizlere paralarını kaptırıyor.

  uzun zamandır gözlüyorum bu hesapları, eğer merak eden varsa yeşillendirebilir, hesapları paylaşırım. sakın ola bu dolandırıcılara para kaptırmayın.
 • güneş gözlüklü, bmw'li, babet çoraplı ayak üstü kunduralı facebook profillerinin spam mesajları genelde şu şekildedir:

  "merhabalar kardeşlerim ablalarım abilerim çoğu kişi ev kirası, elektrik faturası, sufaturası birde doğal gaz faturası eklenince ödemekte hayli zorluk çektiği için tek umudunun kredi kartı olduğuna inanıp tüm borçlarını kredi ye yüklüyor ama kredi kartı borcu kurtuluş değil acı sonun sadece başlangıcıdır ben bu arkadaşlara ( iddaa yoluyla ) yardım etmek isterim daha ayrıntılı bilgi almak için eklemeniz- mesaj atmanız veya takip etmeniz yeterli olacaktır"