şükela:  tümü | bugün
 • https://www.youtube.com/watch?v=mny_ccrelvs

  şu bitkilerdeki şirinliğe bak. bunları insan yemeye kıyabilir mi, zavallıcıkları kesip haşlayanlar beter olsunlar.

  edit: başlık başa kalmış. buradaki ilk entry bir vegan instagram grubunun linkiydi ve bu kişilerin çocukları böyle yetiştirmesinin suç olduğunu falan anlatıyordu. sonrasındaki pek çok entry ile birlikte silinmiş.
 • daha geçenlerde italya'da böyle bir aileye hapis cezası verilmesi konuşuluyordu. aynısı türkiye için de düşünülmeli. açıkçası yetişkinler ne yapıyorsa yapsın umrumda değil. ama gidip çocuğu bu şekilde yetiştirmeye çalışmak açıkça suçtur.

  bakın bir insan, ben açlık orucuna giriyorum, bu süreçte sadece su içip 10 günde bir çok az yiyerek hayatımı geçireceğim bile dese umurumda olmaz. ama seçme hakkı olmayan çocuğuna bunu uygulayamaz.

  insan beyninin et tüketmeye başladıktan sonra, üstelik bu etleri pişirmeye başladıktan sonra bile ne kadar geliştiği ortada.

  bitki bazlı yiyeceklerle de beslenebiliyoruz diye hayvansal yiyecekleri reddetmek, üstelik bunu henüz muhakemesi gelişmemiş çocuğa dayatmak nedir ya? sen onun gelişimiyle kendi iradesi dışında nasıl oynarsın. bu çocuk ilerde gerizekalı olacaksa %100 suçlusu oluyorsun.

  oldu olacak onlar da hepçil diye ayıları da et yemekten vazgeçirin. böyle bir mantık olabilir mi? benim bilinç kazanmış olmam doğama aykırı beslenmek zorunda olduğum anlamına gelebilir mi?

  edit:

  --- alıntı ---

  atalarımızın et yemeye başlamayla birlikte, insanın beyin kapasitesi de evrimsel açıdan oldukça hızlı bir şekilde büyümeye başlamıştır. bunun sebebi, az miktar bir etten bile alınabilecek bol enerji ve proteinin beynin büyümesi için gerekli olan her şeyi sağlıyor olmasıdır. çünkü sinirbilim yazı dizimizden de görebileceğiniz gibi, beyin vücudumuzdaki en masraflı, en çok enerji harcayan organıdır (tüm enerjimizin %20'sini beyin tek başına tüketir; halbuki beyin, vücudumuzun sadece %2'sini oluşturur). türümüzün evrim sürecinde, beynimizin enerji ihtiyacını karşılamak sadece ot temelli bir beslenmeyle başarılabilecek, en azından evrimsel süreçte ve uzun vadede sürdürülebilecek bir durum değildi. elbette bireysel tüketim söz konusu olduğunda, üzerimizde eskisi gibi seçilim baskısı olmadığı için ot temelli bir beslenme ile hayatta kalınabilir. ancak vahşi hayatta olduğumuz dönemde evrimsel olarak tek güçlü silahımız olan beynimizin enerjiye ihtiyacı vardı ve bunu edinmenin tek yolu et tüketmekti.

  --- alıntı ---

  kaynak: http://www.evrimagaci.org/makale/242

  kısacası kimse size "et yemeden yaşayamazsınızzzz, ölürsünüzzzzz, ete muhtaçsınızzzzz ahahaha" falan demiyor sevgili veganlar. yalnızca etsiz bir beslenme şeklinin eksiklikleri olacağı, özellikle büyüme çağındaki çocuklar için ileride büyük sorunlara yol açabileceği söyleniyor.

  ayrıca aşağılarda bazı arkadaşlar veganların, veganlık diyetinin neden çok nefretle karşılandığı sormuş. arkadaşlar bunun yegane sebebi vegan olmayanlar veganlık aleyhine hiçbir şey dayatmazken, kimseyi aşağılamazken veganların sürekli vegan olmayanlara kendi yaşam tarzlarını dayatmaya çalışmaları ve hepçilleri sürekli aşağılamalarıdır.
 • bağlantıyı tıkladığımda çocukların saçlarının ne kadar sağlıksız olduğunun dikkatimi çektiği başlıktır.
  (bkz: https://www.instagram.com/vegan_bebekler/)
 • şikayet edilmesi gereken grup. kişinin kendi iradesi dışında böyle yedirilip içirilmesi bildiğin insanlık suçu. bu nasıl kafa? çocuğun rengi bile değişik, saçlar, gözler. bildiğin beslenememiş.
  bir de yok bayıla bayıla yedi yazmış fotoğrafların altına. aç ulan aç bu çocuk!
 • bebeklerin yüzlerindeki mutsuzluk sadece anne magnumu yerken yok.

  --- spoiler ---

  neden hep yeşil yuvarlak şeyler yiyorum
  --- spoiler ---

  (bkz: çünkü annen kafayı veganlıkla bozdu)
 • (bkz: sağlık kuruluşlarının veganlıkla ilgili makaleleri)

  genelde böyle başlıkların altına uzun uzun yazarım ama ortadünya orklarının doluşmuş olduğu başlığa bir şey yazasım yok bu akşam.

  inek tanrıçasından sadece tek bir dileğim var: "tanrıçam, bir gün olsun veganlar linç edilmesin. lütfen."
 • veganlıktan ziyade annenin sosyal medyada beğenilme isteği gibi duran hadise.

  bu hesabı açmasa kim nerden bilecek?
  hesabı açtığı an tepki alacağını bilmiyor mu?

  olaya gelirsek; et yemekle alınan mineral, vitamin yanında vücut için yararlı enzimleri harekete geçirir, bunları dışardan hap, şurup vs ile alamazsınız, hele büyüme çağında, gelişme durumundaki bebekler için bunlar hayati öneme sahip şeyler.

  et yemeyenlerin gerekli vitaminleri dışardan hap vs ile alması olayı bu eksikleri tamamlamadığı gibi ekstra yan etkilere, hastalıklara davetiye çıkarmaktan başka bir şeye yaramaz.
 • akıllarınca çocuklarının daha sağlıklı yetişeceğini düşünen annelerdir. ne kadar haklı olabilirler bilinmez.
 • şimdi düşündüm de ben küçükken hiç sebze yemezdim hatta dolmanın bile biberini ayıklayarak yediğim için kızarlardı ama çocukkendi tabi. şimdi ciddi ciddi bu çocukların bugün bile yemeyeceğim o iğrenç şeyleri iştahla yediğini söyleyen bu insanlara nasıl güvenebileceğimi biri söyleyebilir mi?