• bazı konularda yön gösterici olmak güzeldir. mesela youtube da bu tarz konularda bi sürü nasıl telafuz ediliri gösteren videolar var.

ancak siz yol göstermekten ziyade aşağılamaya kalkıyorsunuz. isteyen istediği gibi okur yav. çok bariz bi hata mı yapıyor? instagramı iştagröm falan diyorsa dalga geç ve düzelt o ayrı. instegram diye okunan adam hata yapsa da garip bir şey yapmıyor.

kulağında nasıl geliyorsa onu söylüyor adam.

geçen gün whatsapp ceosu jan koum ile yapılan bi söyleşiyi izledim. söyleşiyi yapan adam whatsep olarak telafuz ederken programı yaratan adam whatsap diyordu sürekli. programı yaratan adam olan jan koum bile kardeşim ne biçim telafuz ediyorsun hıyar, doğrusu whatsap demedi. yani.

bu kadar kompleksli olmayın gençler. dünyada yabancı dil telafuzu üstüne birbirini bizim kadar aşağılayan bi toplum bence yok. kesinlikle yok. sizin yüzünüzden koca bi toplum ingilizce cahili olarak yetişti. insanlar konuşmaya korkuyor aman biri dalga geçicek diye. konuşamadıkça da ingilizce ogrenemiyorlar, köreliyor.

abdde kaç sene yaşadım. çoğu kelimenin telafuzu mahalleden mahalleye bile değişiyor. takılmayın bu kadar.
  • aynı ısrarcılıktan nasiplenen başka tabirler de var.

--- spoiler ---

(bkz: ayekabı)

(bkz: himaleyalar)

(bkz: patetes)

(bkz: mezepotamya)

(bkz: flemenko)

(bkz: piletes)

(bkz: seyehat)

(bkz: maceristan)

(bkz: popiler)

(bkz: sipekilasyon)

(bkz: erezyon)

--- spoiler ---

.

kaynak: #46602312

.
  • lcw ya da lc waikikiden

elsivaçıkarmış bir toplum için zor olmayan bir telaffuz ısrarı.

ısrargram.
  • kulak tırmalayan ısrar türü. oku şunu yazıldığı gibi işte; aha, "ins-tag-ram". ha eğer hakikaten ingilizce okumak istiyorsan, doğru okunuşuna yakın birşey olan "instıgraem" falan dersin olur biter, şayet bu kadar ısrarlıysan.
  • hangi instegram? şu vay fi'den girilen mi?

edit: telefonun şarzı bitmemişken vay fi'den girilen instegram'mış.
  • doğru okunuşuna yakın birşey olan "bisk-raem" falan dense olup bitecek ısrar.
  • instagram'i "instegram" diye okuyan haymana davarlarını başlıkta ağlatmış, on numara tespit. dilbilimci kardeş paylaşmış linki oradan gidin öğrenin nasıl okunduğunu bok ile beslenen dağ hayvanları baby shower'cılar.
  • annemin insta gıram diye okuduğu gerçeğini değiştirmeyecek, ısrar.
  • biri de çıkıp şöyle okuyacan dememiş, gelen geçen mallığımdan ve cahilliğimden bahsediyor. tamam en malı en cahili benim fakat senin de pek bilgilendirici konuştuğun söylenemez canım ciğerim.

edit: ins-teg-raem mı? ben onu şaka sanmıştım.
hesabın var mı? giriş yap