şükela:  tümü | bugün soru sor
  • evet arkadaşlar belki bu başlığı sosyal medya hayatımızı mahvetti olarak açabilirdim ama asıl etkenin instagram olduğunu düşünüyorum.artık insanların sahteliğinden, gösteriş merakından, ben zenginim, elitim, çok mutlu bir hayatım var gibi şeyleri kanıtlama çabalarından bıktım.instagrama bakıyorum hergün onlarca hikaye, herkes birbiriyle daha fazla geziyorum daha fazla eğleniyorumu göstermek için yarış halinde adeta.bunun asıl nedeni bana göre kızların güce, paraya, gösterişe bakıp etkilenmeleri, birbirleri arasında rekabet ve çekememezlik.erkeklerde mecburiyetten buna uyum sağlıyorlar.çünkü bir erkek eğer bişeyler paylaşmıyorsa kızların gözünde ezik, dışarı çıkmayan biri olarak algılanıyor.biz neden böyle insanlar olduk?zamanında mavi leğende yıkandığımızı ne çabuk unuttuk.kendisini hiçbir zaman instagrama kaptırmayacağına inandığım tek insan bile artık günaydın yazısı paylaşmaya kadar geldiyse artık bu durumun düzeleceğinden umudum kalmadı be sözlük... edit:bazi arkadaslar hayatimin boktan oldugunu, onlar gibi yasayamadigimdan boyle yazdiklarimi düşünmüşler.bunu soyleyen arkadaslara yasimin henuz 25 olmasina ragmen amerika, avrupa ve afrika olmak uzere 3 farkli kitada 10 farkli ulke gormus olmam, tezlerini curutmem icin yeterli neden sanirim.
  • hesap ac sabah aksam kullan diye basina silah dayamadilarsa, askerden terhis etmeyiz demedilerse, sana kiz vermeyiz diye diretmedilerse , ise alim surecinde ilk mulakattan instagrami olmayanlari gecirmiyoruz diye belirtmedilerse anlamadigim serzenistir..

bir seyi de kendinizden bilin be, her sikim hiyar diyene tuzlukla kosmayin, tarziniz olsun.
  • ısıtılıp ısıtılıp getirilen tespit. tamam amk mahvetti ya tamam.
  • ben instagramın kimsenin elinden tutup yarak kürek fotoğraf paylaştırdığına şahit olmadım.
    bir şey mahvediliyorsa mahveden kişinin kendisidir.
    aseton da kolay erişilebilir bir şey kimsenin aseton emdiğine şahit olmadım. emersen hayatın mahvolur amacına uygun kullanırsan mahvolmaz.
  • insanların instagram veya başka sosyal medya platformlarını hayatlarının merkezi haline getirmeleri sonucunda oluşan durum.

hepimiz teknoloji bataklığına sürükleniyoruz. hayatımız sanallaşıyor. mümkün olduğunca uzak durmak gerek. dışarıda yaşanılacak bir hayat, yapaylıktan uzak gerçekler var.
  • haklı bulduğum tespit. fakat rahatsız oluyorsan da kullanmayacaksın. boku çıkmaya yakın zamanlarda kapattım ve şu anda kullanmıyorum.
  • instagramı kapat gitsin. koca bir yalandan ibaret. dışarda iki cümle kurmak için ayna karşısında alıştırma yaparlar,instagramda tolstoy olurlar.

instagramdaki evlilerde bir acayip hep mutlular,hiç bir sorunları yok.
    bunların bir de çocuklu modelleri var,tek bunların çocukları özel. tek bunların çocukları zeki. çocuklarını resmen reklam almak için pazarlıyorlar.
    nargileyle ilişki yaşayan abazan tiplerden,duman üflemek sivrisinekleri bile etkilemiyor.
    yüzüne teyze makyajı yapmış,yirmili yaşlarında kokoşlaşmış kızlardan bahsetmiyorum.

instagram bok yığını dolu,sifonu çek gitsin.
  • doğru hayatımızda her şey mükemmel olduğu için öncelik instagramda oluyor. yahu orası sahte bir komün ya da ütopik bir dünya. içerisinde sosyolojik gözlem de yapabilirsin, aralarına katılıp ilgi orospusu da olabilirsin ya da hiçbirini yapmayıp hesabını kapatabilirsin. çünkü kapatmazsan onlara benzemen kaçınılmaz olur.
  • katılmadığım önermedir, insanların kendilerini bir şekilde gösterme, iltifat ve alkış toplama, beğenilme veya gözde olma gibi varoluşsal libidoları sabittir. o kişi instagram'da story paylaşır sen burada tenkit edersin hatta hayatımızı mahvetti vs gibisinden budalaca bir bakış açısı geliştirirsin ama bir hafta geçer geçmez kuaföre kaş bıyık aldırmaya koşarsın. ikisinin de temeli aynı. bütün hadisenin dibi ilgi görme ve iyi görünme arzusu. çünkü bunlar talep demektir. talep görmek de bir insan için çok yüce bir olgudur.

hayır ben talep görmek istemiyorum, milletin de böyle bir arzu içinde olmasını istemiyorum diye bir görüşünün olması, instagram'ı hayatımızı mahvetmiş bir araç şekline bürümüyor. yapacağın şey çok basit, bütün sosyal medya hesaplarını kapatacaksın. kimsenin hayatıyla ilgilenmeyeceksin, magazin peşinde koşmayacaksın. işte o zaman söylem ve eylem tutarlılığı sağlanmış olur, ve işte o zaman, gerçek manada, hayatları mahvolmuş* insanları bu teori ile etkileyip taraftar toplayabilirsin. taraftar toplamak da aynı kategoride* olmuş olsa bile.
  • sosyal medya kullanımını beceremediğinizdendir. ayrıca instagram kullanmak diye bir zorunluluk yok. kapatın gitsin, ölmüyorsunuz merak etmeyin.