• instagram yokken celebrity dediğimiz insanları anca televole ve benzeri televizyon programlarında rtük'ün izin verdiği limitte ya da gazetelerin eklerinde görüyorduk. en fazla yaptıkları marjinallik x mekanda yanında manken ile sarhoş ayrılmasıydı. belki de bizim gördüğümüz sadece o kadardı.

şimdi ise internet ve telefonun cebimize girmesiyle her şeye daha kolay erişir olduk. evet bilgiye daha kolay ve hızlı erişebiliyoruz fakat bunun yanında bir ton gereksiz bilgi de hayatımıza giriyor. ister istemez takip ediyoruz. örnek olarak şu an milyonlarca kişi kim kardashian ne yapıyor diye instagramdan stalklıyor. biz takip ediyoruz diye, daha fazla paralar kazanıyor. insanlar onun gibi giyinmeye, yaşamaya çalışıyor. sizce imkanı var mı? özendiğin o ünlü gibi yaşayabilir misin? imkansız. onların lüks hayatlarını gösteren her paylaşımı çoğu insanın mutsuzluğunu arttırıyor. ulaşmaya çalıştığı o ünlü aslında o kadar uzak ki. mutsuzluğumuzu katlayan belki de amcanın, yengenin, oda arkadaşının paylaşımın altında takip ettiğin ünlünün paylaşımını görüyorsun. dostun gibi hissediyorsun aslında değil.

belki de eskiden insanlar bu yüzden mutluydu. gelir dağılımı daha adaletli ya da bu kadar gözümüze gözümüze sokulmuyordu.
  • arkadaşlarıma bakıp bakıp kıskanıyorum. hepsi zengin, çok mutlu ve hep tatildeler. ayrıca özel hayatları kusursuz gidiyor. nasıl da mutlular sevdicekleriyle. doğum günlerini yığınla insan kutluyor. çok sayıda arkadaşları var. uğraşıları o kadar çok ki. bir gün kano yapıyorlar, diğer gün mini golfteler. ben hep evdeyim ve mutsuzum.
  • ne kadar mutluluğu göstermeye çalışırsa ( çoluk çocuk/koca) o kadar övünecek başka bir şeyinin olmadığını düşündüğüm için beni etkileyemeyen durum.
    insanların nerede ve nasıl olduklarıyla da çok ilgilenmem. yani kendimi onların hayatlarına bakarak kıyaslamam.
    kendi hayatıma bakarım nasıldım, ne oldum, ne istiyorum ne kadar yeterliyim kendime.

zaten en büyük eleştiri orada yapılıyor insta'ya vs gerek yok.
  • instaragramı nasıl kullanmayı seçtiğine göre değişecek durumdur. yeni yerler keşfetmek için gezi sayfalarını, yeni kitaplar öğrenmek için kitapla ilgili sayfaları, genel kültürünü ve bilimsel bilgilerini yükseltmek için onunla ilgili sayfaları takip edip kendine bir şeyler katmayı amaçlayarak kullanıyorsan mutluluk kere mutluluk getirebilir. kim nereye gitmiş, kiminle gitmiş, ne yemiş, ne kadar harcamış diye takip edip sen de bu tarz şeyleri paylaşıp millete gösteriş yapmak için kullanıyorsan, kısacası hasetten çatlaman ve çatlatman için kullanıyorsan mutsuzluğun göbeğine kamp kurma durumlarını da getirebilir.
  • dondurduğumdan beri kafam rahat kimsenin göstermelik mutluluğunu görememenin huzuru var içimde arada özlemiyorum değil
hesabın var mı? giriş yap