şükela:  tümü | bugün
  • sosyal medyanın hayatımıza girmesinden bu yana birçok alışkanlığımız değişti buna yeme alışkanlıklarımız da dahil. her yediğinin fotoğrafını çekme,kahvesini story atma derken iş aldı yürüdü. mekan sahipleri bunu farketti. şuan da milyonlarca izleme alan yemek videolarının birçoğu türk. burada czn veya nusretten de bahsetmiyorum üstelik. (nusreti ayrı tutuyorum ama onun boyutu apayrı. ama yine de nusrete gidip memnun kalmayan sayısı da az değil)
    tabii kullanıcıların yanı sıra bir de fakir gurmesi,şöyle yiyen,böyle doyuran vs. gibi amatör bloggerlar türeyince işin ucu iyice kaçtı. (isimler tamamen sallamadır) bu artık ciddi bir sektör haline geldi ama kimlerin elinde ? yani damak tadı olmayan bir adam dahi 200-300k takipçiye ulaşınca bir anda reklam verenden reklam alana geçti.
    peki bu durumda noldu ? en ucuz malzemeyi kullanan işletmede en pahalı malzemeyi kullanan işletmede birbirine karıştı. çekilen bir videolarda malzeme pişirme vs. hiçbir şey anlatılmıyor. çekimlerde kullanılan porsiyonlar abartılıyor,servis göklere çıkarılıyor,şovlar, ateşler ve sonra... bir gidiyorsunuz. pufffffff.
    herşey yerle bir. olan damağınıza olan cebinize olan sinirlerinize oluyor.
    bu arada sözlükte her şehir için gidilebilecek mekanların listesini biz yapsak çok güzel olur.