şükela:  tümü | bugün
 • tumblr geliştiricilerinden marco arment'in yazdığı bir iphone uygulaması.

  internette karşınıza çıkan bir yazıyı o anda okuyamıyorsanız, vaktiniz yok ise, instapaper yazıyı offline olarak saklıyor. metroda, tuvalette, boş vaktinizde okuyorsunuz.

  pro versiyonu 5 dolares. free versiyonu da var. kullanışlı bir uygulama.

  http://www.instapaper.com/

  edit: aradan geçen iki yılda marco arment tumblr'ı bıraktı. uygulamanın da artık free versiyonu yok.
 • kindle'a da destek veren süper araç. büyük biraderi için;

  (bkz: calibre)
 • iphone, ipad, kindle ve web gibi bir çok ortamda kullanılabilen süper ötesi bir uygulamadır. dijital ortamlarda, özellikle uzun yazı okuyabilmeyi onun sayesinde öğrendim, kullandıkça bağlandım. google reader'la birlikte en iyi yoldaşım oldular ama bir süre sonra okuma olayının da boku çıktı bütün vaktimi emer oldular.

  ekşi sözlük paylaş butonuna da instapaper eklenmesi için gerekli mercileri bulursam başvurmak istiyorum. aksi durumda isyan bayrağını açıp geliyorum.
 • eger bilgi ihtiyacinizi online olarak gideren bir insansaniz, her browser acisinizda acik tab sayisiniz cosuyor, sadece tek gun acmadiginiz google reader'inizin okunmamis feed sayisi 4 haneli rakamlara ulasabiliyorsa, buyuk ihtimalle tum bu okumak/incelemek istediginiz sayfalari o an somuremeyeceksiniz.. instapaper, "abi sunu not edeyim de sonra okuyum" dileginizi harika bir sekilde yerine getiriyor.. tek yapmaniz gereken kaydetmek istediginiz sayfadayken bir bookmark butonuna* tiklamak.. bu, sayfayi instapaper hesabiniza kaydediyor ve sonra ister iphone/ipad'den ister yine bilgisayarinizdan hesabiniza ulasip kaydedilen sayfayi ister sadece text, ister tam hali ile okuyabiliyorsunuz..

  benim icin su siralar hafta icinde okumaya vakit bulamadigim makalelere, blog yazilarine ve haberlere "haftasonu + kahve + pazar gazetesi" kivaminda donus yapmami sagliyor.. super bilgili ici dolu tursucuk oluyorum sayesinde.. yerim onu ben..

  ayrica google reader'a ve diger guzel servislere*** yapildigi gibi helvetica typeface bazli mukemmel sadelikte bir theme'i vardir.. firefox'da greasemonkey ile ya da mac uzerinde fluid ile ayri bir aplikasyona ekleyerek kullanabilirsiniz..

  (bkz: helvetapaper)
 • yaratıcısı marco arment'in instapaper'in özellikleri üzerine güzel bir yazısı için buradan alalım
 • fbi tarafindan serverlarindan biri datacenter'a girip calinmis. http://blog.instapaper.com/post/6830514157

  eger kullaniyorsaniz verileriniz fbi'in elinde dolasiyor olabilir. read it later kullanirim, kullandiririm.
 • 'subscriber' olanlar için tek tuşla kindle'a gönderme şeysi çıkmış güzel uygulama. basıyosun, bi kaç saniye sonra okunmaya hazır bekliyor. süfer!
 • it dünyasının entelektüelleri var. bunlar hem kod yazan hem bir dünya görüşü olan adamlar. üstelik, sıkı girişimciler. marco arment bunlardan biri. (ssg'yi de bu listeye ekleyebiliriz.)

  marco, yine güzel bir fikir olan tumblr'ın kurucu ekipten. oradan ayrılıp, tek başına evden para kazanmanın yolunu bulmaya çalışıyor. bulduğu yol: instapaper.

  adamın sıkı ilişkileri var. apple'ın "premium"luk hilesini iyi tanımış. rakipleri olsa bile, hatta rakipleri bedava olsa bile adam 5 dolara uygulama satıyor. yetmiyor, üstüne abonelik attırıyor.

  hoş tarafı da şu ya: marco ne yapsa alıyoruz yavrum.

  çünkü marco'nun ürünlerini kullanmak, it entelektüelliğini korumak, desteklemek gibi bir şey. onun ürünlerine abone olmak, seçkinler kulübüne girmek gibi bir şey.

  marco, sadece evindeki mac'te oturup uygulama yazmıyor. marco, ürünlerini ve servislerini iyice tanımlayıp yanına alıyor ve bizim algılarımızı yönetiyor. adamın bütün ekmeği de bu işten çıkıyor.

  son olarak kendisi it entelektüelliğinin son noktası olan "the magazine" isimli 15 günlük dergiye başladı. dergi web'den ve ios'tan yayınlanıyor. hep olduğu gibi abonelik gerekiyor. yazarlara ödeme yapıyor. kendisi de kazanıyor.

  marco kendi ekmek kapısını kendi icat etmiş. böyle adamları tebrik etmekten ve yaptıklarından ilham almaktan başka yapacak bir şey yok.

  marco'ya.
 • satılmıştır. inşallah el değiştiren çoğu şey gibi ağzına sıçılmaz da birkaç yıl daha kullanırız.

  http://www.marco.org/…25/instapaper-next-generation
 • köşe yazılarını okumak için kullandığım şahane servis. google chrome eklentisi sayesinde okumak istediğiniz sayfadayken tek butonla yazıyı instapaper'a gönderiyorsunuz. aynı anda kindle'nız tanımlıysa yazı oraya da gidiyor. istediğiniz zaman ister web tarayıcadan ister akıllı telefonunuzdan isterseniz kindle'dan okuyorsunuz. arka plan rengini koyu renk seçip, bütün yazıları aynı yazı tipinde standart şekilde okumanın keyfi başka oluyor.