şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingilizce içgüdü demektir.
 • ba$rolunde anthony hopkins ve cuba gooding jr'in oynadigi bir film . hopkins gorilleri ara$tiran, giderek onlara kendini daha cok kaptiran ve kendini iyice onlardan bilip, onlarla ya$amaya ba$layan bir bilimadamini canlandirmakta . cuba gooding de $a$kin .

  bir de (bkz: basic instinct) .
 • --- spoiler ---

  sir anthony hopkins ve cuba gooding jr'ın (sir vs jr; bak şu işe) oynadığı bu isimde bir film vardı. sir anthony amca, afrika'da yaşayan bir antropoljistti ve bir takım orman muhafızlarını şaibeli koşullarda öldürdüğü için tutuklanıp amerika'ya gönderiliyordu. yargılanacak falan hani. izleyicicikler olan biz, hem de sir lakaplı, üst dudağı hiç titremeyen bir bilim irfan adamının nasıl ve niçin meczup olduğunun öyküsünü izlemeye koyuluyorduk, başta biraz olsun merakla. cuba tam da bu noktada filmde işlev kazanıyor, sir goril'in psikoloğu oluyordu; çünkü sir anthony, ormanda yaşamaktan sir dağ adamı formatına girmişti, hücresindeki halatta başaşağı sallanıyor, meyveleri soymadan, dilimlemeden yiyordu ki, bir beyefendiye hiç yakışmaz. cuba, onunla iletişim kurmakta başta çok güçlük çekiyordu elbette. sir anthony amca, cuba'yı uzun süre görmezden geliyor, gel vakit git vakit cuba'nın tiradlarına dayanamayıp giderek bu sevimli psikoloğa ısınıyordu. aslında bu, cuba için pek de iyi olmuyordu netice itibariyle, çünkü sir goril ona ısındıkça hırpalamaya da başlıyor, hatta şiddetin dozunu giderek artırıyor, sağlı sollu girişiyor, boynuna zincir dolayıp "şimdi elinden neyi aldım" diye boğazını sıkıyor, doğru cevabı verene kadar bırakmıyordu. doğru cevap neydi hatırlamıyorum, fakat ayı yavrusunu severken boğarmış.

  öykümüz açıldıkça, sir anthony'nin nasıl sir goril olduğunu öğrendikçe pek şaşırmıyor, belki de bu filmde barselona hayvanat bahçesindeki dünyanın ilk ve tek albino gorili snowflake'in hayatı anlatılıyordur diye ümit ederek izliyor, anthony'nin kızı ile cuba arasındaki interracial yakınlaşmanın fos çıkacağını biliyor, en çok da, filmden sonra goril sürüsündeki bebek goril kostümünün içinde mini me'nin olduğunu öğrendiğimizde şaşırıyorduk. hatta irkiliyorduk.

  yönetmen, senarist kimdi neydi ne değildi hatırlamıyorum ama afrika'ya gidip bir goril sürüsüne katılması ve film çekmekle uğraşmaması daha iyi olurdu. belki bir gorilin elini kültablası olmaktan kurtarır, yeni bir konuşan goril koko yetiştirirdi. cuba gudik jr. da bir daha bıyığını kesmesin. yakışmamış.

  --- spoiler ---
 • uzun zamandir izledigim en bi anlamli filmlerden
 • etkileyici bir doğa filmi, izlerken gözlerimden iki damla yaş düştü vallahi.. film bitince yağmur ormanlarında soyunup ayılarla gorillerle yaşayası geliyor insanın.. sonra o hayvanların size yapabileceği şeyler geliyor akla hemen vazgeçiliyor..
 • içinde hayata dair bi çok önemli mesaj bulunduran, acıklı film.
 • kontrolün kimde olduğunu, özgürlüğü sorgulayan film
 • konusuyla ilgili olarak çok başarılı bir afişe sahip film. ancak içerik olarak bence sığ bir konuyu dolu gibi göstermek için çabalamış ve bunda doğal olarak başarılı olamamıştır. ayrıca biraz congo biraz da dr. moreau'nun adasını hatırlarsınız izlerken. ki hiç hatırlamasanız daha iyi.
 • arch enemy'nin güzel başlayan ama o güzellikte devam edemeyen şarkısı.
  00:52'den itibaren, arch enemy'nin ürettiği en dandik riff'i barındırır.