şükela:  tümü | bugün
  • insülin kaleminin yerini alması beklenen aparattır.

pompanın fiyatı 2300 dolar civarıdır. ayrıca aylık setleri ise 110 dolardır. ssk, bağkur ve emekli sandığı tüm masrafları ödemesine rağmen ülkede pek yaygın değildir.

insülin kullanımızı çok aza düşürdüğü kadar şeker oranınızı da dengede tutar. hba1c değerini de düşürdüğü gözlemlenmiştir.
  • vucut icinde bulunani da vardir. tombul pillerden biraz daha buyuktur. karın bosluguna implante edilir. icerdigi sensorler sayesinde kan sekeri belli bir duzeyin altina dustugunde gerekli insulini salacak sekilde programlanmistir. insulin salinimi gerektigi zaman pompanin icinde bulunan nitinol vasitasi ile salinim gerceklestirilir.
    lakin henuz piyasaya cikmamis, arastirma safhasinda olabilir.
  • üniversite hastanelerinde deneme amaçlı kullanılmya başlanmıştır bir süredir. en önemli özelliği şekeri regüle olmayan ve bilinçsiz hasta kişiye asla ve kat a takılmaması gerektiğidir.
  • 11 aylik diyabetli biri olarak 2 haftadir kullandigim cihaz. brittle diyabetli biriyseniz kesinlikle kullanmanizi tavsiye ederim duzeltme boluslari ve gecici bazal insulin ayari tedavide mukemmel sonuclar veriyor. fakat tedavisi iyi giden, dusuk dozlarla tedavi goren bir hastaysaniz iyi dusunmenizi oneririm, tedavide son nokta olmasina ragmen bir cihazla yasamak urkutucu gelebiliyor.
    turkiye' de minimed pompalarini metis medikal sagliyor simdilik.
  • 12 yıllık beşli kalem kullanımını bırakarak kendimi emanet ettiğim cihaz.

hakkında uzun uzun yazılmış bolca yazı var zaten ama sorusu olan varsa yeşillendirebilir. her türlü yardımcı olmaya çalışırım.
  • burada çok az bilgi var şaştım kaldım doğrusu koskoca ekşi sözlük yakıştı mı sana!
  • yıl olmuş 2017. bakın 2017!

uçan arabalar, su üstünde yürütebilen ayakkabı, ışınlanma falan demiyorum ama kan şekeri oranını anlık ölçüp buna göre insülin veren bir pompa yok lan hala.

aklım ermiyor. bir düşünsenize; vucuda takılıp belirlediğiniz saat aralıklarında insülin enjekte edebilen bir alet var. buna pompa diyorlar.
    aynı şekilde vucuda takılıp anlık olarak kan şekerinizi ölçebilen bir alet var. bu da şeker ölçüm cihazı.
    ama şeker ölçüm cihazından aldığı veri ile insülin enjekte edebilen bir pompa yok.

yani istediğimizde şekeri ölçüp bunu elektronik göstergelerde görebiliyoruz, istediğimiz zaman vucuda insülin de verebiliyoruz. ama insülini verebilen alete x değere ulaşıldığında y miktar insülin ver diyemiyoruz.

tıbbi aletlerin gelişimi bilgisayar teknolojisinin 20 yıl kadar gerisinden gelebilseydi bile bugün bir çip haline gelen bu aletin mikronluk hata yapması olay olurdu. biz halen bu aletin henüz yapılamıyor olmasını konuşuyoruz. akıl alabilecek gibi değil.

yeterli sayıda alıcı bulunmaması ihtimalinden başka bir neden gelmiyor aklıma. ticaretinizin ızdırabı ile ciddi çok düşünüyorum.
  • bildiğim kadarıyla hali hazırda geliştirilmiş pompa.

yalnız şöyle bir sıkıntı var ki, tip 2 diyabetli hastalarda kan şekerini sürekli ölçmek gerekir. adı üstünde kan şekeri olduğu için kandan ölçülmesi gerekir. bir cihazın mutlaka damar yoluna entegre edilmesi lazım. bu en önce enfeksiyon riski demek. damarda bir yabancı cisim daha başka bir sürü, işlemi başarısız kılacak mekanizmayı da tetikleyecektir. yani burada mühendislik konusunda bir sıkıntı yok. basit bir mekanizmayla yapılır. ama bunun canlı bir sisteme entegre edilmesi sıkıntılı.

sınırlı bilgimle yorumum bu şekilde.

biri mesaj atmis oyle bir pompa yok diye. mesaj alımını da kapamış :d burdan yazayım bari.

http://www.turkdiab.org/…gisi_icerik.aspx?d=5&di=16

dediğim gibi. bu pompalar var. ama kana yerlestirilemedigi için faydalari sınırlı.
  • faydaları saymakla bitmeyen aletmiş. 15 yıllık diyabet tip 1 insanı olarak şekerin kontrolsüzlüğünden bezdim, tutunacak dal olarak bunu gördüm. kendisi, anası, babası kullanan varsa allah rızası için yeşillendirsin. çok lazım.
  • yükselen döviz kuru ile beraber fiyatı da iyice yükselen ve yaşamsal önemi olan aparattır.

kullanımı lüks değil gerekliliktir.

insülin kalemleri bu cihazın yerini tutmuyor çünkü pankreatik beta hücrelerinin çalışma düzenine en benzer etkiyi insülin pompaları gerçekleştirmektedir.

tabii bunun bir tık ötesi yapay pankreastır. ancak o aşamaya henüz zaman var.

tanım : acilen türkiye'de imal edilmesi ve tip-2 diyabetikler dahil olmak üzere nonobez bütün diyabetlilerin % 50'sinin kullanması gereken yaşam kurtarıcı cihazdır.

uygun bir diyet programı ve karbonhidrat sayımı ile birlikte birçok diyabetik vakada vasküler komplikasyon riskini azaltacak tek çözümdür.