şükela:  tümü | bugün
 • insülin kaleminin yerini alması beklenen aparattır.

  pompanın fiyatı 2300 dolar civarıdır. ayrıca aylık setleri ise 110 dolardır. ssk, bağkur ve emekli sandığı tüm masrafları ödemesine rağmen ülkede pek yaygın değildir.

  insülin kullanımızı çok aza düşürdüğü kadar şeker oranınızı da dengede tutar. hba1c değerini de düşürdüğü gözlemlenmiştir.
 • vucut icinde bulunani da vardir. tombul pillerden biraz daha buyuktur. karın bosluguna implante edilir. icerdigi sensorler sayesinde kan sekeri belli bir duzeyin altina dustugunde gerekli insulini salacak sekilde programlanmistir. insulin salinimi gerektigi zaman pompanin icinde bulunan nitinol vasitasi ile salinim gerceklestirilir.
  lakin henuz piyasaya cikmamis, arastirma safhasinda olabilir.
 • üniversite hastanelerinde deneme amaçlı kullanılmya başlanmıştır bir süredir. en önemli özelliği şekeri regüle olmayan ve bilinçsiz hasta kişiye asla ve kat a takılmaması gerektiğidir.
 • 11 aylik diyabetli biri olarak 2 haftadir kullandigim cihaz. brittle diyabetli biriyseniz kesinlikle kullanmanizi tavsiye ederim duzeltme boluslari ve gecici bazal insulin ayari tedavide mukemmel sonuclar veriyor. fakat tedavisi iyi giden, dusuk dozlarla tedavi goren bir hastaysaniz iyi dusunmenizi oneririm, tedavide son nokta olmasina ragmen bir cihazla yasamak urkutucu gelebiliyor.
  turkiye' de minimed pompalarini metis medikal sagliyor simdilik.
 • düşürmeyi beceremediğim şekerlerim için başvurmayı düşündüğüm çare.

  ha1c'lerim yeniden 10'un üzerine çıktı ve şekerlerimi düşüremiyorum. diyete sürekli uyamamakla beraber tatlı, çikolata abur cuburu çıkarmıştım hayatımdan. şimdi hem kahvaltı yapmıyorum, hem iğne saatlerime riayet etmiyorum hem de aşırı bir stres faktörü ile karşı karşıyayım.

  öncesinde görüştüğüm doktorlar inatla pompa takalım dese de, sürekli takılı kalacak bir alet fikri korkutan bir şeydi beni. bir de açıkcası şu an piyasada gördüğüm pompalar çok efektif gelmedi bana.
  bi sene daha beklesem pankreas mantığıyla çalışarak hem ölçüm, ona göre de insulin yapabilecek bi alet piyasaya sürerler diye bekliyordum, pes etmek üzereyim.

  kullanan, memnun olan, tavsiye eden/etmeyen suserlerden fikirlerini bekliyorum.
 • (bkz: #55554894)
 • 12 yıllık beşli kalem kullanımını bırakarak kendimi emanet ettiğim cihaz.

  hakkında uzun uzun yazılmış bolca yazı var zaten ama sorusu olan varsa yeşillendirebilir. her türlü yardımcı olmaya çalışırım.
 • bacağına set takan suser var mı merak ettiğimdir. diyabet hemşiresi bacağın iç tarafı diyor, pompa yetkilisi kalçaya doğru yönlendiriyor.
 • tam olarak 3,5 yıldır kullandığım alet, vücuta iğne ile enjekte edilen insülin kullanımına göre çok daha iyi bir cihaz. yemek yediğiniz dakikalarda birden karnınızı kolunuzu açıp iğne yapmanıza ve dolayısıyla size uzaylı gibi bakılmasına gerek kalmıyor. vücuda karın bölgesinden ya da kalçadan bir kablo ile bağlanıyor. vücuda takılan aparat 3-4 gün içerisinden değiştirilmesi gereken bir malzeme. eğer değiştirmezseniz zaten yapışkanı kendiliğinden bittiği için aniden çıkabiliyor. ancak bu sizi korkutmasın, süreye uygun değişim yaparsanız her an her dakika çıkmasına izin vermezsiniz ki zaten kablo oldukça sağlam. kablo dediğimiz şey de plastik bu arada... ucunda bir tüp var, tüp de makinenin içine giriyor. yemek yedikçe 0.1 oranlarında insülin uygulama şansınız oluyor. ben çok memnunum, denize girerken, duşa girerken vs. heryere girerken rahatça aparatı çıkarabiliyorsunuz çünkü dönen bir kilidi var, her saniye takılıyor ve çıkarılıyor. benim için zor tarafı, yediğimi içtiğimi kontrol edememem, zira sanki bu makine oldukça herşeyi yiyebiliyormuşum gibi geldi. teorikte öyle ancak pratikte yine de dikkat etmeniz gerekiyor. insülin pompası kullanımına geçmek isteyenlere her türlü bilgi desteği verebilirim.
 • şimdi, ben bu hafta sonu ösym'nin sınavına gireceğim 140 dk kadar pompayı çıkaracağım.

  lantus mu yapsam, 1 ünite basıp mı girsem, hiç elleşmeden kendi haline bırakıp çıkınca mı
  müdahale etsem bilemedim.
  tavsiyesi olan suserlerden yardım beklemekteyim efendim