• aşağıdaki diyaloğun ve sahnenin aynen gerçekleştiği ve her zaman bunların benzerlerinin yaşanma olasılığı bulunan okul.

*1993 yılında okulun öğretmenlerinden abdurrahman bey ile okulun hademesi arasında geçen konuşmadan alınmıştır:

hademe: hocam, zafer (okulun belalı tabir edilen öğrencilerinden biri) bugün üzerime yürüdü..

abdurrahman bey: kaçsaydın?

*yine 1993 yılında boş derslerden birinde yaşanmıştır:

sınıfın en arka sırasında bulunan izzet isimli öğrencinin, sırasının üstüne çıkıp penisini havada daireler çizerek sallaması ve aynı esnada sınıfta bulunan kızlı erkekli güruhun " go izzet go! " sloganıyla izzet' e eşlik etmesi..
  • http://haber.sol.org.tr/…ecit-vermiyor-haberi-59391

“benim oğlum düz lisede okumak isteği için buraya kayıt yaptırdık. bir imam olarak ben oğlumun tercihine saygı duyuyorum, herkes aynı saygıyı göstermeli. yürüttüğünüz bu mücadele benim de mücadelemdir, sonuna kadar arkanızdayım. bugün burada toplanan 50 kişinin haftaya 500 kişi olması için bende elimden gelen her şeyi yapacağım.”
  • buyudugum muhitin efsane okulu. ama ne okul. bulundugu muhitle bu derece tezat baska bir okul bulmak zordur. her turlu belanin, pisligin fazlasiyla oldugu, adeta etrafa korku salan bir okuldu. iki satir ders calismaktan imtina eden kardesim babamin "sen bilirsin, intas'a gider gelirsin" konulu tehditleri sayesinde anadolu lisesi sinavina haril haril calisarak hayatinin performansini sergilemisti. son zamanlarda ders baslama saatlerinde cevresinde bulundum. ogrenciler yine ayni format, kavga dovus, ama sanki gecmisin uyduruk bir kopyasi gibi. ya da ben yaslandim, 16 yasindaki veletlerin hali tavri komik geliyor sadece.
  • her ne kadar namını sedat peker'in liseyi okuduğu ve ilk vukuatını işlediği okul olarak yapmış olsa da, bünyesinde tezat(!) örnekleri de barındıran bir liseydi. 90'lı yılların ortalarında okul kendisinden beklenmeyecek işlere imza atıyor, liseler arası satranç turnuvalarında özellikle 1. masada dönemin sağlam okulları olan kuleli, deniz lisesi, kabataş erkek, kadıköy anadolu gibi okullara 64 kareyi zindan ediyordu. hatta rutin bir şekilde birinci masada intaş'a kaybetmeyi alışkanlık haline getirmiş askeri okullardan bir tanesinin takım sorumlusu, en kuvvetli oyuncularını mütemadiyen tarumar eden intaş 1. masasına biraz sitem, biraz da aba altından sopa gösterircesine şöyle demişti: "elbet bir gün sen de asker olacak ve silahlı kuvvetler bünyesinde yer alacaksın".

milenyuma kadar, özellikle din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni ismail er'in yoğun emeği ve girişimleriyle okuldaki satranç geleneği sürmüş, o efsane 1. masa bu satırların yazarının kaptanlığını yaptığı okul takımının antrenörü olmuş, birlikte axa oyak senin, kültür koleji benim diyerek turnuvadan turnuvaya koşturmuşlardır. yazar hocasını saygıyla anar, o günleri hasretle yadeder.
  • çok feci anıları vardır, bu okulun hafızalarımda;

din dersi;

sınavdan sonra notların hoca tarafından açıklandığı dönem. o sınava da yan sınıftan çocuklardan biri girmiş. kaç aldığını da öğrenmek için derse gelir ve hoca ile aralarında şöyle bir diyalog oluşur;

-oğlum 40 almışın sınavdan da, seni sınıf listesinde bulamadım ben, adın yok numaran yok!
    +üzülmeyin hocam, çıkar bir yerden zamanla

turizm dersi;

hoca yoklama almış, mayıs sıcağında öğrenciler dökülüyor. hocanın anlatacağı kitaba daldığı bir an, 1. katta bulunan sınıftan öğrenciler patır patır bahçeye atlayıp, kaçıyorlar. sınıfın yarısı gitmiş nerdeyse. birkaç dakika sonra kapı çalıyor ve içeriye az önce kaçan öğrencilerden biri giriyor;

-hocam pardon kitaplarım burda kalmış da. alabilir miyim?

türkçe dersi;

ödev veren hoca, tek tek öğrencileri tahtaya çağırıp ödevleriyle birlikte konuyu sözlü anlatmalarını istemektedir.
    bir tanesini tahtada iyice sıvayan hoca, yaptığı ödevin de iğrenç ötesi bir şey olduğunu söyledikten sonra, "0" verip öğrenciye yerine geçmesini söyler. öğrenci de dellenip hocanın gözü önünde ödevi parçalayıp çöpe atar. yerine doğru ilerlerken hoca, öğrenciyi yırttığı ödevle birlikte yanına çağırır. öğrenci de çöp tenekesine attığı ödevi bir süre arar. ancak parça parça olan ödevi bir türlü bulamaz. bulduğu çokoprens poşeti ile birkaç a4 kağıdı parçasını hocanın masasına getirir. gerisi flu...

matematik dersi;

hoca dersi tahtaya yazarak anlattığı anda öğrencilerden ikisi, oturdukları sıranın (üçlü oturma grupları vardır, cam kenarı, orta grup ve duvar tarafı. bu arkadaşlar orta sırayla duvar tarafı araındaki bir sırada en arkada oturmaktalar, paltoların asıldığı yerin hemen önünde) yerini sürekli ilerletmektedirler. her dönüşte biraz daha
    her dönüşte biraz daha. yaklaşık 20 dakika sonra iyice kapı ağzına kadar geldiklerinde, hocanın hiçbir şey demediğini gören orta sıradan diğer 2 öğrenci ile yer değiştirmeye karar verirler. sıralarıyla birlikte orta gruptan 2 öğrenciyle yavaş yavaş yerlerini değiştirirler ancak bunu yaparken hoca tekrar sınıfa döndüğünde hiçbir şey olmamış gibi tahtaya yazılanları aynen defterlerine geçmekte ve hiç gülmemektedirler. yerler değişilir. yeni 2 öğrenci kapı ağzına doğru ilerlerken, arkalardan bir öğrencinin kantine gidiyorsanız tost getirin demesiyle sınıf yarılır ve hoca mevzuyu ancak çakabilir ve hiç suçu olmayan olayı başlatmayan 2 öğrenciyi sınıftan atar. sıraları ise kapı ağzında tenefüse kadar öylece durur.

beden öğretmeni sigara içerken yakaladığı 3 öğrenciyi duvardan duvara çalmaktadır. o esnada biri ben, diğeri de yine benim kadar salak bir arkadaş da, hocanın odasının kapısının önünde birbirlerine bağırmaktadırlar bilerek isteyerek ve hoca duysun diye;

-lan sigara var mı sende?
    +var da ateş yok ateeeş ahaha

içerden kanter içinde çıkan arkadaşlardan biri hoca sizi çağırıyor demesiyle bu 2 salak arkadaş gülmelerine bir son verirler ve içerde göz göze gelmemeye çalışırlar. zaten girmeleriyle çıkmaları bir olur (bkz: gelişine vurmak)

(bkz: lise yıllarım)
    (bkz: liseyi intaşta okumak)
  • okula basladigim ilk gün kapida birinin bicaklandigi
    2. gün arkamda oturan cocuga 20 kisinin saldirdigi egitim yuvasi
  • sahrayicedid semtinde, intas sitesi icinde yer alan ogretim kurumu. ogrencileri genellikle manyak olup, sitenin bahcesini teskil eden park icinde teror estirmeleri ile mesurdur. hatta parkta yapilmakta olan bir dizi cekimi esnasinda nedendir bilinmez set ekibi ile ters dusmus ve tum set ekibini, yine ekibin kullandigi demir ekupmanlarla kovalamak ve dovmek sureti ile mahalleliyi dehsete dusurmuslerdir.
  • inonu caddesi uzerindedir.
  • ben ortaokuldayken , sedat peker in lisede okudugu okul...
  • yeni bir kararla, imam hatip lisesi olacak olan okul. şaka değil.
hesabın var mı? giriş yap