• zen mimarisi ile dalga geçerek ezme imkanı varken götü başı dağıtan chipset üreticisi.

çok yakın ve profesyonel bir donanım takipçisi değilim, ancak işte haber sayfama düşecek açıp okuyacağım. emektar laptop artık oynadığım her oyunda "çalıştıramıyorum bu oyunu, ya ben yanıcam ya seni yakıcam" deyince yaklaşık 2 ay önce gaming rig düzen biri olarak donanım üzerinde amatör gözlemlemeye başladım.

tecrübe ve gözlemlerim amatör seviyesinde olmasına rağmen intel'in telaşını ve yanlış hamlelerini görmek zor olmadı. ilk başta z270 kaby lake ile bir sistem kurma kararı aldım hatta anakart ve işlemciyi almıştım bile. sonra bi aksaklık oldu anakartı iade ettim. o bahane ile ryzen incelemelerini biraz daha inceledim. kararlı hale geldikçe hatta ryzen uyumlu hale getirilen oyunlar ve stabil bios ile yüksek ram hızında 7700k kalitesine yakın performans verdiğini gördüm bi iki oyun hariç. dedim ki multicore taskingli oyunlar daha çıkmadı bi iki yıla da çıkmaz o yüzden hala intel daha mantıklı diye düşündüm. derken intel bir veya iki sene sonra çıkaracağı 6 çekirdekli işlemcileri erkenden getireceğini açıkladı. o an kafama dank etti, demek ryzen göründüğünden daha iyi performans veriyor ve ilerde çıkacak oyunlar daha uyumlu olduğunda şartlarda belkide öne geçecek ki intel alelacele böyle bi karar aldı..derken o chipsetin sıcaklık sorunları ve stabilite sorunları derken adını lekeledi biraz.

şimdi 7700k oyun konusunda hala taçsız kral. ama kullandığı chipsete gelecek desteği yok. amd ise şu anki chipseti 2020ye kadar destekleme kararı aldı. maliyet olarak da uygun. karar değiştim, intel uyumlu parçaları iade edip ryzen 5 1600x temelli sistem kurdum. vakit geçtikçe doğru karar verdiğimi anlıyorum. pstate oc'mi yaptım. 45 derecede 3.9ghz'da rahat rahat oyunumu oynuyorum. en kötü önümüzdeki yıl veya sonraki yıl çok daha güzel bir işlemcisi gelirse 1600x'e alternatif olarak alabilirim.

buraya bunu yazarken de amd rocks, amd ftw düşüncesiyle yazmadım. mesela hala 5 10 fps ıntelin 2 sene önceki işlemcisinden az alıyorum ama bunlar gaming'i etkileyen faktörler değil. bu olay sayesinde 7700k yurtdışı fiyatları 30 50 euro arası indi en az mesela. sadece mantıklı karar verin demek istiyorum. her sistem yenileme için iki senede bir anakart işlemci ekran kartı almak bu sisteme ses çıkarmamak ile aynı. sadece rekabet artsın ve kullanıcı daha çok faydalansın istiyorum. diğer arkadaşların da böyle düşünmesini isterim.

ıntel amd arasında yaşanan son zamanlardaki hadiseyi bi nevi tanrılar da kanar düşüncesi ile bir çok insana fikir veren 300 filmi ile bağdaştırıyorum mesela :) rekabetin olduğu yerde biz kazanırız o yüzden bu iş fanboyluk değil mantık işi.
  • tel içidir.
    hudut dahilinde ve mevcut karasulardadır.
    eğer dışta kalan, öte bir formdan bahsedilse idi; outel denirdi.
    bir tür metal bile olabilir, "telde olan, tele dahil, teli oluşturan" herhangi bir şeyden bahsediliyor da olabilir. burası sırlıdır.
  • oyunlarda, i7 2600k sonrası her işlemcinin oldukça yüksek performans vermesi nedeniyle, yapacağı geliştirmelerin oyuncular açısından pek bir önemi olmayan firma.
    "rekabet sonucu çok daha hızlı işlemciler üretilir ve oyunlar bunu değerlendirecek biçimde yapılmaya başlanır, fizik ve lod/detay konusunda çağ atlanır" gibi umutlara da kapılmamak gerekir. zira oyunlar konsol donanımları göz önüne alınarak yapılıyor. yani amd'nin eski mimarisindeki 1.6 ghz'lik cpu'nun ~30 fps çalıştırmasını sağlayacak şekilde... 2600k bile o işlemciden kat kat üstün.

playstation 5 çıkana kadar bir şey beklememek gerekir. ki, ps5'in de high-end bir işlemciyle geleceğini zannetmiyorum.

donanımları takip etmek ve etkisi hissedilen gelişmeler görmek isteyenlerin, mobil cihazlarla ilgilenmesi daha mantıklı. bu kulvarda her yıl %50-%100 gibi performans geliştirmeleri yaşanıyor. orta vadede, birçok kişiyi koca koca donanımlarla, kasalarla uğraşmaktan vazgeçirecek grafik detayına ulaşmaları mümkün.
    çok ucuza entegre edilebilen vr kitleri ve çok yönlü kullanım da cabası.

iphone 7 gibi cihazların başarabildiklerine şu entry'de değinmiştim. android cephesi de benzer başarımı vulkan ile gösterebilir.
    60 fps'de bile elde edilen detay seviyesi muazzam.

ayni testin pc versiyonunda kat kat yüksek draw call değerleri, detay seviyeleri görürsünüz; ancak ip7'nin sunduğu yoğunluktaki görüntüyü bile veren oyunlar çıkmadıktan sonra, bunun bir anlamı kalmıyor.
    işin diğer bir boyutu da, birçok oyunun, konsepti gereği o kadar detaylı sahneler barındıramayacağıdır.
  • nsa'in köpeği olmuş firma.

--- spoiler ---
    işlemcileri nsa bağlantılı 'kill switch' taşıyormuş
    http://turk-internet.com/…zigoster.php?yaziid=57084
    --- spoiler ---
  • abd menşeli dünyanın en büyük işlemci üreticisi.

katma değer böyle bir şey.

on adet işlemci, tonlarca domatese bedel.
  • raja koduri'yi amd'den transfer etmişler.

link
  • galiba ağır sıçmış olan firma.

aşağı yukarı son 10 yılda çıkmış bütün intel işlemcilerde bir güvenlik açığı bulunmuş, yama yakın zamanda gelecekmiş ama işlemcilerinizin performansında %30 gibi bir düşüş bekleyin diyorlar.

ilgili reddit tartışması
hesabın var mı? giriş yap