şükela:  tümü | bugün
 • intel'in en son seri i7 işlemcisi, nam-ı diğer "kaby lake"lerden biri.

  çarpan kilitsiz (overclock edilebilir), 4 çekirdekli, hyper threading'li işlemci. özellikleri skylake i7-6700k'dan çok farklı değil, sadece kutudan daha iyi bir saat hızıyla çıkıyor ve tabi ki overclock olarak da skylake'den daha yukarılara çıkarılabilir.

  skylake'ten birkaç medya özelliği bakımından daha iyi, daha güncel kodekleri destekliyor falan; temelde aslında skylake'in optimize edilmiş versiyonu. bu durum tabi ki intel'in pazarlama stratejisinin bir ürünü, buna bir ara intel başlığı altında değineceğim zaten.

  hadi birkaç rakam da yazayım, tam olsun:

  skylake i7-6700k kaby lake i7-7700k
  ------------------------- ---------------------------
  saat hızları 4.00ghz 4.20ghz
  turbolu sh. 4.20ghz 4.50ghz
  çekirdek 4 4
  iş parçacığı 8 8

  sanıyorum bir ddr4 bellek desteğinde bir güncelleme var falan... daha uzun yazmaya üşendim.

  gelelim fasulyenin faydalarına; intel core i7-7700k alınır mı? hemen bakalım;

  •yepyeni, yesyeni, yepisyeni bilgisayar mı topluyorsun?
  • evet > al.
  • hayır > •• peki var olan bilgisayarındaki işlemcin ne?
  •• amd > çok üst düzey bir işlemci değilse, al. daha detaylı anlatamayacağım...
  •• intel > ••• intel core i7-3700k ve öncesi ve düşüğü işlemci varsa, al.
  ••• intel core i7-4700k ve daha düşüğü varsa, düşünülebilir, para varsa al.
  ••• intel core i7-5700k ve daha düşüğü varsa, alma, gereksiz.
  ••• intel core i7-6700k ve daha düşüğü varsa, sakın alma, über gereksiz, saçmalama.

  tabi burada, işlemci değiştirecek olanların anakart soketlerinin, dolayısı ile anakartlarının da değişebileceğini falan hesaba katmalısınız. bilgisayar toplama işinde eğer işlemci değiştirme kararı aldıysanız, bu, genelde sistemi toptan yeniden toplamak demektir. bu nedenle, yeni sistem toplayanlar, bilgisayarı kullanma amaçlarını da göz önünde tutarak alabilecekleri en iyi işlemciyi almalıdırlar.

  edit: tabi, arada boşluklu falan yazmıştım bu yazıyı ancak daha önce sözlükte bir tablo yapmaya çalışmadığım için, biraz karman çorman olmuş; ama düzelmeye acayip üşeniyorum. anlarsınız zaten...

  edit2: ayrı bir entry'e gerek yok, alttaki yazar amd ryzen'den bahsettiği için belirtmek istedim.

  7700k şu anda mağazalarda mevcut ancak amd, ryzen için "2017'nin ilk çeyreği"nden öteye gidemedi henüz ancak yakında kesin bir tarih duyabiliriz belki. amd'den henüz kesin bir hamle yok.

  ayrıca, amd, her etkinliğinde her boku abartır -bazı işleri düzgün yapsa da-, ancak elde tutulur bir ürünleri yok henüz ortada. ryzen'in de bir balon olma ihtimali var yani...

  yani, umarım amd düzgün bir şeyler çıkartır yoksa "intel eski işlemciye yeni etiket basıp" da satabilir ve hala en iyisi olarak kalabilir şu anda -gerçi amd bunu 1-2 sene önce yapmıştı; 290 ile 390 grafik kartı arasında fark yok!-.

  intel-amd konusunda, yurtdışındaki bir sitenin yorumunu aktarayım elim geldiğince;

  "cpu'nun bu münferit dünyasında, intel ve amd'nin arasındaki şey iki atın yarışı değil, daha çok bir at ve bir ördeğin yarışı. iş son noktadaki amiral gemisi cpu'lara geldiğinde (high-end cpu), intel'in kendini geliştirmeye ihtiyacı yok, zira zaten yarışı 1 mil önde götürüyor."

  bu nedenle, ryzen'i beklemek çok çok gerekli mi emin değilim, ama bence de bekleyelim yine de...

  ama almak saçma mı olur, n'asla!

  edit 3: nick valentine uyardığı için, bir anlam karışıklığını gidermek isterim.

  bu "şu varsa al, şu varsa alma" kısmında, mesela intel 5700k'dan bahsederken aslında orada bir hata yaptım, ancak yarı bilerek yaptığım bir hataydı bu.

  aslında, intel 57xx gibi bir kodlama kullanmalıydım, ya da intel 5xxx şeklinde, ancak modeller arasındaki detay farklılıkları gereği, xx'li kodlama çok geniş kapsamlı kalacağı için ve ben de o tabloyu olabildiğince sade tutmak istediğim için, xx'li kodlamadan kaçındım.

  zira intel i7-5700k diye bir işlemci yok, 5700lü işlemciler var.

  intel i7-5820k varsa gidip 7700k almazsın mesela.

  edit 4: ryzen çıkalı bir süre olduğu için buraya kıssadan hisse babında bir not düşmek istiyorum; eğer amaç sadece, yani bari en azından ağırlıklı olarak, oyunsa 7700k; video edit-render falan filan ise ryzen 1800 alın şimdilik.

  oyunlar daha tam olarak çoklu çekirdek kullanımlarında çok da optimize olmadıkları için, çekirdek başına hızları daha iyi olan 7700k oyunlarda daha iyi sonuç veriyor ancak çoklu çekirdekleri iyi kullanan video düzenleme programları gibi uygulamalarda tabi ki ryzen akıyor gidiyor...
 • alınması saçma olan işlemcidir.

  (bkz: amd ryzen)

  edit: değilmiş. oyunlarda ryzen'in eline veriyor.
 • oyun oynama amacını taşıyanlar için hala bir numaradır. render ile uğraşıyorsan ryzen al.
 • intel, 4790k'dan sonra beklenen sıçrayışı yapamadı. adeta yerinde saydı. bunu fiyatlandırmadan da anlıyorsunuz. (aralarında sadece 400 - 500tl fark var, 100 dolar yani.)

  kabul ediyorum, yeni oyunlarda performansı göz dolduruyor ama sadece göz dolduruyor. teknik açıdan dahiyane bir işlemci değil.

  intel, amd ryzen serisinin içinden geçecek 8mm işlemcilerini seneye ağustos gibi piyasaya sürdüğünde aslında bu işlemcinin ne kadar siktiriboktan bir işlemci olduğunu göreceğiz.

  intel core i7-7700k piyasa işlemcisidir. bir efsane değildir. raf ömrü 1-2 senedir.
 • dünyadaki en hızlı single threaded işlemci ancak, benim iki yıl önce aldığım işlemci ile bunun performans kıyaslamalarına bakarsak, aralarında çok küçük bir fark var hatta 7700k nın 4.5 ghz de çalıştığını düşünürsek bende işlemcimi 4,5 a overclock eder isem 12704 ile hem multi de hem single da bu işlemciyi geçiyor.o zaman görüyor ve artırıyorum bu durumda benim evimdeki işlemci dünyada ki en hızlı single threaded işlemci, yani demek istediğim şey şu teknik anlamda geliştirmemiş işlemci sadece hız arttırılmış bende işlemci hızımı buna eştirlersem geçiyorum, ne anladım bu işten 2 yılda bu mudur olan.
 • sahip oldugum islemci.

  laf atani cumhurbaskanina hakaretten ve fetodan sikayet ederim.
 • 4790k dan geçmeye gerek duymadığım intel'in yeni para tuzağı.

  anakart, ram derken murat 131 parası ediyor. pezevenk intel ha bire soket çıkarsın, aptallar da binlerce lira vermeye devam etsin. sıfırdan sistem toplayana lafım yokta bir önceki nesilden geçiş yapanlar gözüme görünmesin.
 • intel'in "overclock yapacaksanız bunu alın bak, en yola geliri en gideri olanı bu abijim vallaha" diye piyasaya sürdüğü fakat geride kalan 3-4 aylık periyodda gittikçe daha çok kullanıcının oynak ve sınırlarda gezen ısı değerleri nedeniyle yüksek sesle eleştirmeye başlaması (işlemcinin mortingen şıtrayze olduğu birkaç istisnai vaka da dahil olmak kaydıyla) üzerine "overclock yaparsanız ve yükselen termal değerler nedeniyle ürün zarar görürse karışmam, bence hiç öyle overclock moverclock işlerine girişmeyin siz iyisi mi zaten boşverin" diyerek çark etmesine neden olan fiyasko.

  6700k'dan yegane farkı (son kullanıcı tarafında dikkate alınması gereken*) 300-400mhz daha fazla hız artışı (overclock ile 5ghz dolayları) ve hevc çözümüyken (ki bu desteği artık nvidia 10xx serisi kartlar da sunuyorlar) böyle bir riske girmeyi arzu eden varsa buyursun alsın derim. aksi halde -fiyat avantajını da göz önünde bulundurarak- 6700k halen daha en tercih edilesi seçenek olarak önünüzde durmakta değerli inek kardeşlerim. 4.6ghz ile bir yıldır kardeş kardeş geçiniyor benim böbeyim, mübalağasız daha bir tek sorun ya da sıkıntı dahi çıkarmadı.

  amd ryzen falan zırt zibil diyecek arkadaşlar vardır muhakkak, onlara da "he ağam, he paşam, elbette ki canım, tabi ki güzelim" diyoruz ve yerlerine müstehzi gülücüklerle uğurluyoruz. (bkz: swh)
 • yıllar önce haswell işlemcilerdeki ısı problemlerinin tekrar hortladığı işlemcidir.

  intel'in çözüm önerisi ise "işlemciyi pek zorlamayın, overclock falan aman denemeyin" olmuştur. sorunun yine işlemci iç çekirdeği ile metal plaka arasındaki fabrikasyon delid sürecinin hatalı olmasından kaynaklı olduğu düşünülüyor, işlemciye tekrar delid uygulayan kullanıcıların ciddi sıcaklık düşüşleri gözlemlediği bildirimiş.

  i7-6700k gibi iyi bir işlemciden sonra yeni mimari olan kaby lake'da intel yine sıçışta. aralarında ciddi bir performans farkı da yok zaten, üstüne saçma sapan sıcaklık sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. amd'nin ryzen zamanlaması mükemmel. intel kendi ayağına sıkmaya devam ediyor.

  http://www.techspot.com/…temperate-issue-tells.html
  https://www.extremetech.com/…ests-stop-overclocking
 • sıcaklık sorunlarının kısmen giderilebildiği işlemcidir. konu hakkında şöyle bir yazıya denk geldim ve sonuç ciddi anlamda olumlu. lakin cpu tuning/overclock işlemleriyle uğraşmıyorsanız düz kullanıcı açısından ortada sıkıntı edilecek bir durum zaten yok.

  ''ı have been using 7700k with msı z270 xpower gaming titanium for a few months. ı did some research about healthy tuning and found that there is a setting that affects the temperature of the 7700k more than the cpu voltage. this value under the name pll oc voltage and has a direct effect on the temperature of 7700k. the setting name varies on different motherboards. on the msi z270 motherboards it is called pll oc voltage and this value comes up at a high value (depending on the motherboard) when everything is default. when you lower the value, the cpu and core temperatures drop off at a great rate without affecting stability even under heavy load 'n overclock.''