şükela:  tümü | bugün
 • işlemciye türlü türlü ayarlar çekebileceğiniz uygulama. en güzel özelliği ise işlemcinin voltajını düşürme özelliği. ısınan laptoplar için cansuyu görevi görüyor. ama işlemcinin ömrüne zarar verir mi, o konuda şüpheliyim.
 • yüklerken "attempted to install on an unsupported platform" uyarısı verebilen programdır. işlemci üzerinde birçok ayar yapılabilinen programdır.

  "attempted to install on an unsupported platform" uyarısı alanlar şunu yüklesin:

  https://www.giga.de/…reme-tuning-utility-intel-xtu/
  or
  https://www.dropbox.com/…b6k4uek/xtu-setup.exe?dl=0
 • i7 4700mq'ye sahip laptop'umda offset voltajı -80 değerinde düşürmemle
  normalde yük altında en fazla 2.9 ghz hızında çalışan işlemcim 3.1 ghz hızlarında çalışmaya başladı.
  hadi atayizler bunuda açıklasın. şaka bir yana,
  normalde bir işlemcinin hızını arttırmak için ekstra voltaj verirsin lakin laptop cpu'larında durum biraz farklı. örnek olarak 4700mq 47 tdp değerine sahip işlemci.
  sebebi malumunuz ısıl değerler. yeterli soğutmaya sahip olmayan laptoplarda istersen eşit teknolojiye sahip 120 tdp lik işlemci koysanda durum aynı olacak. belli bir sıcaklık değerinden sonra sistem otomatik olarak işlemcinin hızını indirecek 90 derece altında tutmak için.
  intelin bu işlemciyi 47 tdp olarak sınırlandırmış olması bunun aşılamayacağı anlamına da gelmiyor ama o konuya pek girmek isterimiyorum daha entry'i bitirip balkonda sigara içeceğim.

  normalde default hızı 2.4 ghz olan, turbo ile 3.4 ghz hızlarda çalışan 4700mq, tam yük altında 2.9 ghz hızındayken 47tdp sınırına takılıyor dolayısıyla sistem işlemcinin hızını daha fazla arttırmaya müsade etmiyor.
  burası çokomelli. ama eğer ki voltajı düşürürsen işlemci 47 tdp limitine ulaşana kadar işlemcinin hızı bi miktar daha artma şansını yakalıyor.
  buradaki asıl mesele şu işlemcinin çip kalitesi o da biraz şansa denk geliyor. bunun anlamı ise şudur. kimi 20 voltaj anca düşürebilirken kimisi (o kişi ben) 100 voltaj düşürebiliyor. çatır çutur da çalışıyor işlemci bi yamuk yapmadı.
  internette gezinirken 6-7w enerji çekiyor işlemci ağır yük altında da en fazla 45w çektiğini tespit ettim.
  hani derler ya bu araba yakmıyor, kokluyor. o hesap. bu kadar düşük tüketime son derece iyi performans verebiliyor 4700mq.
  bir intel fanboy'dan selamlar.