şükela:  tümü | bugün
 • ing. entelektüel ama aptal.

  "kendisinin bir bilge olduğunu düşünen bir yarı-bilgeden kaçının. çünkü safsatayı doğal bir şekilde fark etmekte başarısız olur."

  entelektüel ama aptal, kendi anlayışının kısıtlı olabileceğini düşünmeden başkalarını kendisinin anlamadığı şeyleri yaptıkları için patolojize eden kişilere denir. insanların kendi çıkarlarına en uygun şekilde davranması gerektiğini ve özellikle de bu insanlar “beyaz taşralılar” ya da brexit yanlısı oy kullanmış ingilizler ise onların çıkarlarını en iyi kendisinin bildiğini düşünür. halk tabakasından kimseler kendileri için anlamlı ancak onun için anlamsız bir şey yaptıklarında entelektüel ama aptal “eğitimsiz” terimini kullanır. genel olarak siyasal sürece katılım olarak adlandırdığımız şey için iki birbirinden uzak anlama sahip isim tayin eder: entelektüel ama aptala uyduğunda “demokrasi" olan şey, halk tabakasından kimseler kendi tercihleriyle çelişen yönde oy kullandığında “popülizm” oluverir. bazı zenginler verilen bir dolar vergiye karşılık bir oya, daha insancıl olanlar bir bireye bir oya, entelektüel ama aptal bir üniversite derecesinin bir oya karşılık geldiğine inanır.

  sosyal olarak, entelektüel ama aptal new yorker’a abonedir. “ırkların eşitliği” ve “ekonomik eşitlik”ten bahseder ancak hiçbir zaman etnik bir azınlığa mensup bir taksiciyle gece içmeye çıkmaz ( yine, entelektüel ama aptal için savunduğu şeyin sonucundan kaynaklanan bir riske sahip olmaması durumunu görüyoruz.) modern entelektüel ama aptal bizzat birden fazla tedx konuşmasına katılmış ya da ikiden fazla ted konuşmasını youtube’dan izlemiştir.

  tipik olarak, entelektüel ama aptal birinci dereceden mantığı doğru şekilde anlar, ancak ikinci dereceden (veya daha yüksek olanlar) etkiler onu karmaşık alanlarda tamamen beceriksiz hale getirir. iki arabalı garajı olan banliyödeki evinin rahatlığında “kaddafi’nin” ortadan kaldırılmasını destekler çünkü o “bir diktatör”dür. bunları söylerken, bu ortadan kaldırmanın bir sonucu olduğunu fark etmez. (tekrar verilen kararlar sonucundan herhangi bir riske sahip olmadığını hatırlayalım)

  entelektüel ama aptal tarihsel olarak stalinizm, maoizm, gdo’lar, ırak, libya, suriye, lobotomiler, şehir planması, düşük karbonhidratlı diyetler, spor aletleri, davranışçılık, trans yağlar, freudculuk, portfolyo teorisi, doğrusal regresyon, gausçuluk, selefizm, dinamik stokastik denge modeli, sosyal konutlar, bencil gen, seçim öngörü modelleri konusunda yanıldı. ancak yine şu an sahip olduğu pozisyonun doğru olduğu kanaatinde.

  yazının tamamı
  (bkz: nassim nicholas taleb)