şükela:  tümü | bugün
  • bu adamların nasıl başlığı yok anlamadım. kendileri paralel ithalatla yurtdışından telefon getirip satan bir firma. sikayetvar.com'da 66 tane şikayet var ve teşekkür oranı %2.

2 yıl kadar önce kendilerinden z1 compact almıştım. suya dayanıklı olan bu seri, suya girince bozuldu ve servisi "aşırı derecede suya maruz kalma" açıklaması ile garanti kapsamı dışında olduğunu iletip telefonu iade etti. kendileri ile hiç muhattap olmadan tüketici mahkemesine minik bir dilekçe ile gidip paranın iadesini talep ettim. mahkeme beni aynı gün yakınlardaki bir bilirkişiye yönlendirdi, hemen gidip telefonu gösterdim ve yoluma devam ettim. 4-5 ay kadar sonra mahkemeden cevap geldi, fatura bedelinin faiziyle birlikte tarafıma iadesine karar verilmiş. bu dangozları arayıp "elimde mahkeme kararı var sizde de olması lazım" dedim. "telefonu bize geri gönderin ödeme yaparız" dediler. kutunun içine bir sürü gülücüklü resimler yaparak telefonu geri gönderdim, iade aldığım parayla da aynı gün z3 aldım. bir yandan da ödeme yapmamalarını umduğumu da söylemem lazım. keşke ödeme yapmasaydınız da sizi icraya verseydim, telefon parası + yasal faiz + icra masrafları girseydi size. herhalde daha önce girmiş ki anında yaptılar ödemeyi.

z3 de suya dayanıklıymış! 1,5 sene kadar sonra suya sokmayı düşünüyorum, sonra gelsin z5 sonra z7 ...

şimdi uzak durun bu hırbolardan diyeceğim ama piyasada işini doğru düzgün yapan firma kalmadı, koskoca samsung türkiye [(bkz: samsung garanti rezaleti) ] böyle rezaletler yaparken bizim dağdan yeni inmiş çakal esnafımız nasıl yapmasın...

tavsiyem, muhattap olmayın, sıkıntılı ürünle birlikte bir adet dilekçe ve ürünün resimleri ile birlikte tüketici mahkemesine gidin, bedavaya başvurunuzu yapın ve bir kenera çekilip bekleyin. mahkemeyi kaybetseniz bile herhangi bir para ödemeyeceksiniz ama kazanırsanız yüzünüzde oluşacak gülücük herşeye değer.
  • kesinlikle uzak durulması gereken bir firma aksi takdirde sorunlu ürünlerle başbaşa kalırsınız araya giden paranız da cabası olur. ben ettim siz etmeyin.
  • uzak durun kardeşim, lg g4 kronik sorunu olan anakart arızasını sırf telefon üzerinde ezik var diye garanti kapsamından telefonumu çıkartıp"anakarttaki pinlerin bozulmasının nedeni telefonun düşmesi" gibi uyduruk bir sebepten telefonu tamir etmeyip olduğu gibi geri iade eden firmadır, hakem heyetine başvurdum bekliyorum. sakın yanından yöresinden geçmeyin.
  • (bkz: lg g4 kronik sorunu olan anakart arızası) nedeniyle bu servise göndereceğim telefonu. bakalım ne olacak. şimdiden tüketici mahkemesi araştırmaya başladım önden.
  • eveet arkadaşların başına gelen gerçektir, aynen şahit olunmakta benzeri sırtlanlığa, telefonda herhangi bir düşme izi varsa, kenarında falan. kronik resmen lg tarafından resmen kabul edilmiş arızayı (bkz: bootloop) onarmıyor, anakart veya cihaz değiştirmiyor. burdan kar edeceklerini düşünen bir paralel ithalatçı.

cihazın kronik arızasını başka tür hasarları bahane ederek reddetmesi, misal kronik otomatik şanzıman arızasını aracın kazaya karışmasını delil göstererek reddetmeye benziyor. vw'nın en son motor hilesini tampondaki izleri bahane ederek gidermemesi veya tazminat vermemesi gibi bir şey bu.
  • bu tip firmaların cihazın anakart, ekran gibi pahalı parçaları ücretsiz değiştirmesini beklemek son derece iyimser olur. ithalatçı firma cihazı alınacaksa bu bilinerek alınmalıdır.
  • (bkz: lg g4/@skarlet ohara)

mayıs ayında anakartı yandıktan (bootloop) (bkz: lg g4'ün patlak bir telefon olması) sonra intellicel iletişim adlı sıfat kullanmak istemediğim paralel ithalat firması servisi "sen düşürmüssün" deyip tamiri reddetmişti ve garantisini sonlandırmıştı (mayıs sonu). tüketici hakem heyeti (haziran başındaki) başvurum sonuçlandı, orda da başka kasası pert bir telefonun resimlerini delil olarak yollamışlar tüketici hakem heyetine savunma olarak, o resimleri de hakemin bilirkişi kararından sonra gördüğüm için (ağustos sonu) iş uzadı, o sırada telefonun kendisi bende olduğu için hakeme gösterebilseydim sahtekarlıkları tescillenecekti, bilirkişiye gitmesine gerek kalmayacaktı. neyse bilirkişi de anakart arızasını tescil etti (eylül başı) ve 15 gün içinde paramı yatırmaları lazım yoksa hacze geliyorum intellicel...
  • biz tüketici hakem heyeti bizi korur diyoruz verilen karara bakın;

sikayet konusu : ayıplı mal / ayıplı
    sikayet tarihi : 13.04.2016
    olayın özeti
    satın aldıgım ürünün kronik sorunu olan anakart arızasını intellicell garantor firma garanti kapsamında
    yapmamak için telefonda eziklerin oldugunu ileri sürerek telefonu onarmadan iade etti. ürünün tutarının
    iadesini iatiyorum.
    savunma özeti
    18.04.2016 tarihli ve 2016-10638618 sayılı yazımıza mys ıç ve dıs tıcaret ltd. stı.
    yasal süresi içerisinde yanıt vermemistir.
    ınceleme ve gerekçe
    tüketici ................'ın 13.04.2016 tarihli sikayet dilekçesi heyetimizce incelendi. 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun 8. maddesi (1) ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlastırılmıs olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri tasımaması nedeniyle sözlesmeye aykırı olan maldır. 10. maddesi(1)teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var oldugu kabul edilir. bu durumda malın ayıplı olmadıgının ispatısatıcıya aittir. bu karine, malın veya ayıbın niteligi ile bagdasmıyor ise uygulanmaz...hükümleri geregince basvuruya konu ürünle ilgili ilk altı ay içerisinde herhangi bir teknik servis girisi bulunmadıgından tüketicinin
    talebinin reddine karar verilmesi gerekmistir.
    hüküm
    1-tüketicinin talebinin reddine, dosyanın islemden kaldırılmasına; 2-kararın teblig tarihinden itibaren 15 gün içinde tüketici mahkemesine itiraz hakkı saklı kalmak kaydıyla, toplantıya katılanların oy çoklugu ile karar verilmistir.
    ben şimdi nedem nasıl edem ?