*

şükela:  tümü | bugün
 • bu kadar kotu isimde bu kadar guzel muzik turu olurmu dedirten muzik turu.
  two lone swordsmen
 • her ne kadar aciliminda dance music ibaresi gecse de, danstan cok dinleti, gevseme, buhran, kafa yapma, kendinden gecme, sıkılma, uyuşma, psikolojik deli, bayik, dokulara isleyen, hayat enerjisi veren, hayat enerjisini ceken muziktir/muzigidir. discogs'daki music freak'ler de kafa yormuslar acilimin asil karsiti icin. su ana kadar favorilerim : i drink methadone, it doesn't matter, internal dullment syndrome, imposter depeche mode, i dive muff's, incessant digital masturbation...

  http://www.discogs.com/…ms/topic.php?topic_id=20308
 • bu müzik adını türkçeye çevirdiğimizde bir kaç sonuca varıyoruz: zeki dans müziği, zekilerin yaptığı dans müziği, zekilerin göbek attıkları dans müziği. intelligent dance music adı altında bir çok şeyi bir arada düşünebiliyoruz. 1 eğer müzik zeki dans müziğiyse bunun icracıları da zeki adamlardır. 2 yoksa bu ad bu müziği yapanlara intelligent = nerd bağlamında yapılmış olmasın, tam tersine yani bu adamları karalama mantığıyla da yapılmış olabilir.? 3 bu müziği yapanların çoğu garip (röpörtajlara falan bakılırsa) genelde de havalanıp böbürleniyorlar bu intelligent olmak da onlara hali gaz vermiş olmasın? 4 yoksa bu adamların yaptığı müzikten insanlar matematiksel tad mı alıyorlar? 5 nerdler bu dans türünde oynar.

  sonuç olarak zamanın ötesinde gibi bir anlam çıkıyor bu müziğin ismine baktığımızda.

  ayrıca bu müzik türü için, adını beğensek de beğenmesek de 21. yüzyılın müziği olarak adlandıra da biliriz. tabi bunu söylememizin nedeni herhangi bir patlama yapmış olması ya da bu icracıların popüler olmalarından dolayı değil. ancak belki de acıklı ki bu müzik türü altında bulunan müzisyenlerin şarkıları reklamcılar tarafından çok seviliyor reklamlara konuluyor, artık pop müziğin altındaki tabanı oluşturuyor (britneyde, justinde hepsinde intelligent öğeler bulunmakta artık). bu yüzden şunu da düşünebiliriz: artık tüm sanatçı(!)ların zekileştiğini.

  ayrıca bu müzik popülerleştikten sonra ne olacak (ki bir alt-kültür olarak aslında zaten popüler türkiye'de pek olmasa da) sorusu aklıma başka akımlarında bu zekilikten faideleneceğini düşünüyor. mesela, intelligent rock music ya da intelligent pop music gibi başka adlar da kurulabilir gelecekte. ya da yeni bir türev yaratılır intelligent sit music ya da intelligent downtempo music gibi ki oturaklı bir müzik nasıl zeki olabilir? klasik müzik icra edenler zeki değil midir zaten?

  bu müzik türünün isminin çağrıştırdığı bir başka şeyi es geçmek de olmaz tabi. intelligent dance music denilen şey aslında daha çok kısaltma olarak yani bsb gibi idm olarak söylenir.

  - ne tür müzik dinlersin?
  -aydiemciyim.

  ki zaten bu müzik icracılarının müzik aletleri biglisayarlardır genellikle (hatta tamamıyle) idm peki size bir şey çağrıştırmıyor mu? (tamam neyi çağrıştırdığını anlamayanlar için ben açıklıyım ibm'i )
 • (bkz: xnand)
 • zaman zaman experimental post electro olarak da anılır...

  (bkz: mehtaplı gecelerde hep seni andım)
 • (bkz: soma fm)
  (bkz: cliqhop idm)
 • (bkz: fasitdaire)
  (bkz: dinamo fm)
  (bkz: okan aydın)
 • debug dergisi editörü sascha kösch'e göre ölü müziktir.