şükela:  tümü | bugün
 • cek cumhuriyeti merkezli jetbrains inc. tarafindan gelistirilmis asmis java ide'si. sadece klavyeyi kullanarak butun islemlerin yapilabilmesinin mumkun olmasi nedeniyle diger java ide'lerinden ayrilir. intention actions adi verilen, programcinin kodu tamamen yazmadan ne yapmak istediginin anlasildigi ve gerekli bazi kisimlarin otomatik olarak yazildigi teknigi destekler. refactoring imkanlari cok gelismistir. gelistirme metodolojisi ticari bir yazilim icin olabildigince aciktir. community process tipinde bir gelistirme modeli vardir.
 • bir kaç kod tamamlama kısayoluna batıktan sonra** bir bakmışsınız programı yazıvermişsiniz. insanı javada development yapmak için cezbeden ide.
 • güzel bir java ide'si, ancak kendisi de java'da yazıldığı için yavaş çalışma, 5-10 dosya içeren bir proje yüklendiğinde hafıza kullanımının 100 mb'nin üstünde olması gibi bazı kötü yönleri de var.
 • gelmiş geçmiş en iyi java ide'sidir. beginner'lar tarafindan olmasa da ozellikle developerlar tarafindan cok buyuk destek gormektedir. (bkz: develop with pleasure). java development'ta ortaya cikardigi ozellikler refactoring, reformatting, auto completion (bu ozelligin siradan bir java ide'sinin toplam kisayolu sayisi kadar cok cesidi vardir, gorup denemek lazim), local history, version control support (cvs, subversion, starteam), ant support, jsp/servlet support, web server integration, birer standart olmustur. intellij bu ozellikleri yillardir desteklerken eclipse/netbeans/jbuilder'in son surumlerinde bu ozelliklere yer vermislerdir.
  modified bir swing ile yazilmistir, onun icin de swt (eclipse)'den de daha hizlidir. cikacak olan 5.0 version'unda bundled "alloy look & feel" ile bu hizini pekistirecektir. yazacak cok ozelligi vardir, buna ragmen bunlarin hepsi,java one 2004'te java ide'leri icin yapilan degerlendirmedeki bu yorum'la ozetlenebilir, "intellij: developer'i en iyi anlayan ide"...
 • (bkz: intellij)
 • 1310 dosya icerisinde 1853 sinif barindiran projenin uzerinde calismami, 1gb'lik standard bir p4 makinada 147 mb hafiza kullanarak gayet responsive bir sekilde saglayan asmis ide. intellij'nin diger ide'lerden farkini anlatmak icin en guzel yontem macos ile windows analojisidir.
 • hakkında yazılanlara sonuna kadar katılmakla birlikte bu ide kardeşimizin bir adet ram canavarı olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. ahanda taze baktım kullandığı ram 199.724k. çüş derler adama:)
 • gui tasarlamakta netbeans kadar iyi olmasa da tanıdığım bir sürü programcıdan daha iyi kod yazan java geliştirme platformu
 • nacizane sistemimdeki tek kapali kaynak kodlu yazilim. bir projenin acik kaynak kodlu oldugunu tasdiklerlerse, o projenin gelisitirilmesi icin kendisini ucretsiz sunan, sahane, zaman kazandirici ve somurgen ide.
 • eclipseten sonra çok çok kullanışsız ve hantal gelmiş bir ide. ozellikle jboss entegrasyonu çok zayıf. proje/modül yönetimi verimsiz. gui'si kullanışsız ve göze batıyor. olmamış...