şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
  • spekulatif sirkete yatirim yaptigini bilip de sonra gidip aksine sanki uzun vadeli yatirim yapiyormus gibi hisseyi kenarda unutmadan surekli takip etmek gerektigini bana ogretmis sirket. yukseldiginde kari alip cikmayinca para buhar oldu tabi iflas aciklamasiyla. portfolyoda "i" olan hisse sembolu* "inteq" oluverince farkedebildim.

bir suredir finansal problemleri varmis anladigim kadariyla zaten. c-band spektrumunun 5g icin acilmasi tartismalarinin ortasinda altina girdigi borc yukunu kaldiramayinca devam edemediler. baska uydu sirketleriyle olusturmus olduklari c-band alliance grubu bu c-band 5g olayinin acik ihale olmamasi icin bastiriyordu, borc yukunu azaltmak icin de ihaleden kazanacaklari paraya guveniyorlardi muhtemelen. fcc acik ihale olmasina karar verince hisse fiyati cokus yasamisti zaten.

simdi biraz c-band spektrumunun 5g icin acilmasi olayindan bahsedeyim. kanimca abd kendi ayaklarina sikmis oldu diye dusunuyordum bir sure once bu konuda ama gundemin cok hizli degistigi su pandemi gunlerinde surecin nasil ilerleyecegini zaman gosterecek.

bence c-band alliance istedigini elde etseydi surec daha hizli isler, standartlarin oturtulmasi daha kisa zamanda gerceklestirilirdi. cin'in ve huawei'in 5g sistemlerinin gelistirilmesinde ne kadar hizli hareket ettigini dusununce zamanlama rekabet edebilmek acisindan buyuk onem tasiyor. abd'nin ise maalesef cozum arayislarinin ayaklarindan biri olayi politize etmek. huawei'i koseye sikistirmaya calismasi isin bir yonu. diger yonu de bu c-band spektrumu olayi oldu. bu ihaleyle ilgili basinda haberler ciktiginda intelsat da dahil olmak uzere yanilmiyorsam iki tane daha uydu sirketinin yabanci menseli ortaklari oldugu yazilip cizilmeye baslanmisti. bu noktaya vurgu yapilarak acik ihale yapilmasi gerektigi, boylece elde edilecek gelirin vergi mukelleflerine donecegi soylendi. acik ihale yapilmasi icin basi ceken louisiana senatoru cumhuriyetci partiden john neely kennedy oldu. acik ihale yapilmasina karar veren fcc'nin basinda da su anda ajit paivar. net neutrality'nin ortadan kaldirilmasi icin verdigi cabayla biliniyor kendisi ve eski bir verizon calisani. net neutrality konusunda nerede durdugu cok da sasirtici degil.

senatorun ihaleyle ilgili soylediklerini biraz okudum da "devlet hicbir is beceremez, her seyden elini ceksin" kafasindaki siyasi partinin mesubu fcc'nin bu c-band spektrumunun 5g icin kullanima acilmasini hizli bir sekilde halledecegini soylemis. bu ne perhiz bu ne lahana tursusu diyorum.

simdi yuzeysel bakinca savunduklari sey amerikan toplumunun cikarlarini korumaya yonelikmis gibi dursa da soyleyene bakinca insanin aklina baska seyler geliyor. hani bu adam allah bir dese inanmam durumu. bence bir politik ayak oyunlari dondu ama bakalim, ileride goruruz kimin en cok yarar gorecegini. umarim haksiz cikarim da vergilerin yol, su, elektrik* olarak dondugunu goruruz.