şükela:  tümü | bugün
  • fedex ile lisansörlük anlaşması bitecek olan mng kargo'nun bundan sonra yurtdışı gönderilerde kullanacağı firma. adından da anlaşılacağı gibi mng kargo bünyesinde kurulmuş yerli bir oluşum. amerika kanadında ups, avrupa kanadında gls, iran'da pde firmalarıyla iş ortaklığı halinde olacakmış(bilinenler). avrupa gönderilerinin fedex'ten daha hızlı teslim olacağı aşikar zira amerika'ya ertesi gün teslimat yapabilen fedex avrupa konusunda 2-3 iş gününe sarkabiliyordu. fedex kurallarından bağımsız, farklı firmalarla sürecin ilerlemesi yurtdışı gönderi yapacaklar için daha avantajlı konumda olabilir.

http://inter.mngkargo.com.tr/
  • ayda ortalama 200 adetli gönderi ile çalıştığım fedex'ten sonra daha rahat nefes aldığım firma. gönderi teslimleri daha hızlı. sadece yurtdışı sitelere pr bazında firma isimlerini ekletmeleri gerekiyor.
  • amazon.de üzerinden verdiğim sipariş için kullanılan firma. zannediyorsam artık türkiye'ye bu firma aracılığıyla gönderim yapacaklar çünkü siparişimdeki ürünlerin bir kısmı başka bir tarihte diğer kısmı başka bir tarihte kargoya verildi ve ikisi de bu firmaydı.

bundan önce i-parcel vardı ve her defasında verdiğim siparişler ne hikmetse bana ulaşmadan amazon'a geri dönüyor ve siparişimin tutarı iade ediliyordu. bu başıma tam tamına 4 farklı siparişte geldi, her ne kadar bu 4 siparişten önceki bütün siparişlerim aynı adrese sorunsuz teslim edilmiş olmasına rağmen.

bu firmaya geçtikleri çok iyi olmuş çünkü kargoya verildikten 3 gün sonra elime ulaşıyor. en azından izmir için böyle. yalnız şöyle bir sıkıntıları var, amazon tarafından sisteme işlenen takip numarası ile takip edilemiyor paketler. iki farklı paketin numarasını girdiğim zaman sürekli doğrulanamadı uyarısı aldım. teslim edilen siparişler bile sistemde görünmüyor. takip hususu özellikle eğer sürekli evde değilseniz kendinizi ayarlamanız için işe yarar bir özellik. umuyorum ilerleyen dönemlerde bu sorunu çözerler ama genel olarak memnun kaldığımı söyleyebilirim.
  • amazonla işbirliği yapip sistemini oturtamamış firma.paketiniz türkiyeye giriş yapmadan takip edemiyorsunuz, türkiyeye giriş yaptiğini da artık onlar amazona bildirirseler görebiliyorsunuz.acilen düzeltilmesi gerekli.
  • son yaptığım alışveriş bunlara teslim edilmiş ama yurtdışı takibi yapılamıyor.. paket yurtiçine girdikten sonra da mng kargo'yu arayıp yurtiçi için belirlenen takip numarasını öğrenmeniz gerekiyor.. yani bi dünya angarya.. zaten işin içine yerli girdi mi angarya kaçınılmaz oluyor.. müşteri temsilcisini arıyorsun "efeenndiiieeemmm" diyen kızlar çıkıyor karşınıza.. yani ortam nasıl kurumsal anlatamam..
  • bu şirketin web sitesi üzerinden kargo takibi yapılamıyor. paketim ne durumda, ülkeye giriş yaptı mı, gümrükten geçti mi haberim yok. takip numarasını girince doğrulanamadı hatası çıkıyor sürekli. bilgi almanın tek yolu telefonla aramak. her seferinde telefonla aramak ve bilmem kaç haneli kodu müşteri temsilcisine iletmek de çok zahmetli.

bu soruna çözüm bulunması gerek.

edit: hemen geri dönüş yaptılar. müşteri memnuniyetine önem veriyorlar.
  • eğer sözlük üzerinden dönüş yapıyorlarsa ve amazon takip kodları için bir çözümleri varsa, birileri paylaşsa da biz de bilsek. geçen sefer kaç kez amazon'la konuşmak zorunda kaldım.
  • amazon'un verdiği kodla kargo takibinin yapılamadığı kargo firması.
  • önceki siparişimde amazon'a kargom nerede diye sordum, mng kargo size dönecek dediler; kargo sonraki sabah elime ulaştı. *

şimdiki siparişi de takip edemiyorum yine. amazon'da yer alan kod çalışmıyor, bekliyoruz bilmeden.

düzenleme: inter by mng kargo iletişime geçti ve yardımcı olacaklarını belirttiler. ayrıca 12 ocak'tan sonra kargo takibi rahatça yapılabilir hale gelecekmiş. yardımları için teşekkürler.
  • amazondaki takip numarasını kendilerine yollayıp nasıl takip edebileceğimi sorduğumda "tarafımıza iletmiş olduğunuz takip numaralarına ilişkin sorgulama yapıldığında ülkemize ulaşan henüz bir gönderi bulunmamaktadır.
    gönderi ülkemize varış yaptıktan sonra gümrük incelemesine girecek ve sonrasında adresinize teslimata çıkarılacaktır. tarafınızda ki takip numarası amazon'a ait olduğu için bizim sistemlerimizden kontrol sağlayamazsınız. bunun için gönderiniz istanbul'a varış yaptıktan sonra bizimle iletişime geçmenizi rica ederiz.
    bilgilerinize sunarız."
    şeklinde geri dönüş yapan kargo şirketi.
    soruma 10 dakika içinde dönmeleri ise coğrafyamız şartlarında şaşırtıcı ve mutlu edici.

edit: amazonda kargonun canım vatanımıza giriş yaptığını gördüğümde müşteri hizmetlerini aradım. gayet kibar bir arkadaşımız hızlı bir şekilde mng kargodan takip edebileceğim bir numara verdi ve kargonun son durumunu tahmini teslimat tarihini verdi.