1597 entry daha
 • kilo fazlam olmadığı halde 3 aydır uyguladığım beslenme şekli. tavsiye değildir. herkesin bünyesi farklı o yüzden deneyimlerimi yazacağım.

  öncelikle boy 1.62 başladığımda kilom 55-54 civarındaydı. ruh sağlığına iyi geldiğini okudum aynı zamanda kronik bir yorgunluk vardı. sindirim problemleri de her zaman vardı kendimi bildim bileli.
  sürekli atıştırma halindeydim tıka basa yesem bile 2 saat sonra çikolata tatlı yemek istiyordum. her yerde uyukluyordum.

  3 ay sonra aldığım sonuçlar
  - dinç şekilde uyanıyorum uyku problemin ortadan kalktı gibi. uyanmakta zorlanmıyorum.
  - kendimi daha iyi hissediyorum ufak sorunlara bir anda parlayan biriydim şimdi sinirlenmiyorum.
  - ilk ay low carb yapmıştım berbat bi kabızlık yaptı. şimdi az da olsa tam tahıllı ürünler tüketiyorum. ama hala kahvaltıda ekmek yemiyorum. ilk hafta çok zorlanmıştım. şimdi aramıyorum. genellikle yulaf ve tam tahıllı lavaş tüketiyorum.
  -kilom 50-49kg arasında biraz daha kilo vermeye devam edersem sabahları az kahvaltı yapmayı planlıyorum.
  - bu süreç içinde haftasonları alkol kullandım. 3 ayda ufak kaçamaklar yaptım. (dondurma, pişi, pasta) bir süre sonra böyle şeyleri canınız cekse de bir iki parça alıp doyuyorsunuz.
  - biraz spor yapmaya alışkın biri olsaydım belki daha düzenli olabilirdi.
 • yukarıda bir yerde yazmıştım, 1.5 ay oldu, kilo kaybı fena değil, o entry ayrıca editlerim ama şunu ayrıca yazmak istiyorum, 48 saatlik deneme yapmayın. açlıktan gözü dönmek diye bir şey yaşamadım ama sadece yeme periyodunda un içerikli, glisemik değeri yüksek gıdalar tükettiğimde, açlık periyodunun sonunda biraz zorlanma olduğunu gözlemledim.

  ayrıca başlık altında, adının doğru yazılışını googlea bakmadan yazamadığımız şeyleri günde kaç tane yediğinizi, günde 6 tane gibi komik hesapların olduğu kaju, ejder meyvesi gibi listeleri saraydan mı yazıyorsunuz olm? halka inin biraz. mevsimi gelmiş karpuzun dilimlerini oturup tane tane sayacaksanız yanlış başlıkta takılıyorsunuz. kaloriyi sayın ama şeftali yerken de hesap yapmayın, mevsimi gelmişse, önünüze düşmüşse, yeme periyodundaysan ye arkadaş bol bol.
 • benim bu işle ilgili anlamadığım birkaç şey var sözlük bilen arkadaşlar yeşillendirirse sevinirim. ben normalde de fazla yemek yiyen biri değilim. haftada 1-2 kere spora da giderdim ama bu korona zamanları feci kilo aldım onu da bırakınca. 1.80 boyum var ve limitlerimi aşarak şimdiye kadarki en yüksek kilom olan 89 kg’ye ulaştım.

  öncelikle 1:
  ben işe gitmeden ön kahvaltıda tulumlu ya da kaşarlı bir adet kare tost yerim normalde. öğle yemeğinde iş yerinde ne çıktıysa, akşam da yapılan yemekten bir porsiyon. çok fazla yemek yemediğimden daha önce de bahsettim, üstüne evde yediğimiz yemek ne tuzlu ne yağlı dikkat ederiz yani. ama iş yerindeki yemek kalori açısından biraz sıkıntı olabiliyor.

  şimdi bu if denen dalgaya göre ben kahvaltıdaki tostu kesersem bu programa girmiş oluyorum. öğle yemeğini 12 civarı, akşam yemeğini de işten 19.40 civarı gelip 8-8.30 gibi yiyorum çünkü. bu yediğim kedi çükü kadar tostu kesmek gerçekten işe yarayacak mı? insülin direnci vesaire bir şeyler yazmışsınız ama gerçekten bu kadar fark eder mi?

  2-
  çok yemediğim gibi fazla acıkmam da, o yüzden de pek zorlanacağımı düşünmüyorum en azıdan 16 saatlik versiyonda. bundan dolayı da 18 ya da 20 saatlik versiyonları düşündüm fakat çalışan biri olarak fakat iş yerinde öğle yemeğine ekstra olarak ne yiyeceğimi tam kestiremedim. saat 12’de öğle yemeğini yedikten sonra geriye zaten saat 6’ya kadar vakit kalıyor da benim o saatte güzel bir öğün yeme imkanım zaten yok. bu durumda olan arkadaşlar ne yapıyor? sadece tek öğün mi yiyorsunuz? sadece tek öğün yiyorsanız otomatikman 20 saatlik versiyonu yapmış oluyoruz değil mi?

  3- diyelim ki zamanlamayı uydurduk ve 18 saatlik versiyonu yapıyoruz. 12’de öğle yemeğini yedim ama saat 6’ya kadar acıkmıyorum. günlük kalori ihtiyacı geçilmemek şartıyla saat 6 olmadan önce yine de tok karnına yemek yiyor musunuz yoksa pas mı geçiyorsunuz?

  4-
  şimdi diyelim 16 saatlik versiyonu yapıyorum, 12’de öğle yemeği 20’de akşam yemeği yedim. fakat ben bu durumda 16 saat aç kalmış olmuyorum ki. 20’de yemek yesem yatana kadar acıkmam bile zaten, uyurken zaten hissetmiyorsunuz, açlığımı kalktığımda hissetmediğim bile oluyor. sırf yemiş olmak için kahvaltı yapıyorum normalde bile. aktif olarak acıktığmı hissettiğim süre saat 12’ye kadar varsam baksan 4 saat falan oluyordur yani. bu durum bu şekilde mi işliyor gerçekten? yoksa 16 saat açlık sizin aç hissettiğiniz süre mi olmalı?

  hayvani uzadı ama aklımdaki her şeyi sormak istedim. okuma zahmetine katlanan yazarlar buraya kadar sövmediyse teşekkürü borç bilirim*
 • vücuda faydaları olan oruç türü.

  bir yanlış anlamayi düzeltelim. adam diyor ki açlık döneminden sonra yiyebilirim. yiyemezsin arkadaşım. ilk amaç otofaji sonraki amaç kalori açığı. 16-18 saatlik açlıktan sonra vali kebabı veya yapılan yemeklerden üçer tabak filan yerseniz o yediklerinizi vücut bir güzel depolar (kıtlık modu)

  ya uzun uzun yazmaya valla gerek yok, iki tanecik şey yapın:

  - uzun süre aç kalın (sakin susuz kalmayın havalar çok sıcak)
  - bazal metabolizmanızı olcturun ve en az 500 kalori altına düşün.

  bir de spor yaparsanız ballı kaymak tatlısı! (yemeyin:))

  dip not: bu yazılanlar metabolizmik rahatsızlığı olmayanlar icin geçerli. kalp, böbrek, mide veya otoimmun hastalıklara sahip kişiler doktorlariniza danisiniz bak sorumluluk kabul etmiyorum!