2865 entry daha
  • taze başladığım beslenme çeşidi. şu an için 2 gün 16 saat, 2 gün 18 saat, 2 gün 20 saat olarak planladım. spor ve protein ile desteklediğim six packslerime son 61 gün.
  • herkes patır patır kilo verirken, siz kilo alıyor, veya kilonuzda hiçbir değişim olmuyor mu? en sonunda eaah eytere beah diyerek pes mi ediyorsunuz? açılın. 4 maddede yaptığınız yanlışlar ve doğruları geliyor.

1.orucunuzu ilk bozduğunuzda karbonhidrat ve yağı birlikte tüketmeyin.

protein ve yağ olur, protein ve karbonhidrat olur ama ilk söylediğimden uzak durun. farkında olmadan en çok yaptığınız yanlış budur. bunu yaptığınız sürece basen ve göbeğiniz size selam vermeye devam eder.

2.aralıklı oruç süresini abartmayın.

vücudunuz zamanla açlığa ve yağa adapte olur, acıkmazsınız. ama siz tedavi altında değilsiniz, kemoterapik seviyede aç kalmak zorunda değilsiniz.

3.açlık penceresinde yağlı kahve içmeyin.

ilk yemeğinize kadar sabah kalkıp aç gezerken kahvenizin içine yağ ekliyorsanız geçmiş olsun. aralıklı orucu anlamamışsınız.

4.bazal metabolizmanızın altında kalori tüketmeyin.

minimum almanız gereken kalori miktarını öğrenin ve bunun altına düşmeyin. kalori açığı yaratacaksanız bunu bazal metabolizmanın altında yiyerek değil hareket ederek sağlayın.
  • ikinci haftanın sonunda 4 kg verdiğimi gördüğüm beslenme türüdür.
    toplamda 2 kg yağdan gitti. göbek çevremin iki haftada 3 cm küçülmesi ayrıca mutlu etti. özellikle akşama doğru kaynağı ne olursa olsun bir iki gün hariç şekerden uzak kaldım. bu beslenme biçiminin en güzel yanı diyet yapıyormuş gibi hissettirmiyor.
  • niyeyse hiç başarılı olamadığım bir beslenme tarzı.
    onu yapmak yerine oruç tutmayı tercih ediyorum galiba
  • kendimi bir anda içinde bulduğum beslenme yöntemi.

iştahsızlıktan dolayı günde (mecburen) tek öğün yediğimi ve abur cuburdan da kesinlikle keyif almadığımı, hatta biraz abartayım, ağzıma bile süremediğimi anlayınca; dedim ki en azından bir düzene girsin. biraz çarpık bir düzen olmuş olsa da, etkileri şu an için fena durmuyor.

öncesinde ya da sırasında tartılmadığım için elimde net veriler yok ancak pantolonum belimden düşüyor, giyince gerilen tişörtler görece bol kalıyor. eldeki 15-20 günlük zayıflama verileri bunlar.

16-8 gibi uyguluyorum ama tam da doğru uyguladığımı söyleyemem. son öğünüm ve ilk öğünüm arasında en az 16 saat kesin oluyor, uygulamanın en riayet ettiğim kısmı bu. ama 8 saat kısmı biraz sıkıntılı. 8'i aşmıyor ama çoğunlukla altında kalıyor. hatta çoğu günü, 16 saatin sonundaki ilk tam öğün ile tamamlıyorum, 8'in içinde çok açlık gelirse -ki çoğunlukla gelmiyor- fındık ya da 1 dilim ekmek gibi şeylerle dolduruyorum.

en sıkıntılı kısım tabi kalori hesabı. yediğime içtiğime dikkat ediyorum dersem yalan olur ama porsiyonlarım neredeyse yarı yarıya düştüğü için illaki fark ediyordur. midem, gelmiş geçmiş en küçük halinde olabilir. istesem de abarta abarta yiyemiyorum. mesela beyaz ekmek yiyorum ama eskiden birkaç dilim yiyorsam şimdi 1 dilimden fazla yersem tabaktaki yemeği bitiremiyorum. kolayı bırakmadım ama 200 cc'lik bardaktan fazlasını da içemiyorum.

yürüyüşe de başladım ama o hemen etki edecek gibi değil henüz. kondisyon kazanana kadar çok efektik değil gibi ama hiç yoktan iyidir.

iki günlük öğünlerimden de bahsedeyim:
    dün gece 2:30 gibi yürüyüşten geldim, 3:00 civarı 1 adet zeytinli poğaça yedim.
    bugün de 20:00 civarı 1 porsiyon tavuk şiş + 1 dilim ekmek. 2:00 civarı cevizli poğaça. sonra da yürüyüşe çıktım. yediğime içtiğime dikkat etsem kesin daha da fark eder.

yıllarca diyet yapmaya çabalamış biri olarak en önemli fark, zorlanmıyorum. kahvaltıyı seven biri hiç olmadım ama çok aç kalınca şekerim mi oynuyordu, tansiyonum mu zıplıyordu, ne oluyorduysa elim ayağım titriyordu. bunlar hiç kalmadı. çabuk doyuyorum, çabuk doyduğum için gözüm de doyuyor. saatleri kendi düzenime göre ayarladığım için de "aman 20:00 geçti, yiyemem artık" gibi dertlerim yok, zaten vücut kendini ayarladı bu düzene. ha deyince acıkmıyorum.

yürüyüş etkisini gösterince muhakkak farklı bir yöne seyreder. ama şu anki sonuçtan memnun değilim de diyemem, zaten kendi kendine oldu. ben başında durup saatleri kontrol ediyorum sadece.

işte böyle meşgalelerle vakit öldürüyoruz. iştahsızlığıma böyle bir kılıf buldum. zaman geçiyor.
hesabın var mı? giriş yap