şükela:  tümü | bugün sorunsallar (5)
  • şu ana kadar işe yaramayanı görmedim. bendeniz de 6 haftadır uygulamakta ve haftada ortalama 1 kilo vermekteyim.
  • yemek yeme fırsatını azaltarak kalori açığı oluşturmaya yardımcı olan beslenme şeklidir.

en yaygını 16 saat açlık, 8 saat yeme aralığı şeklinde olanıdır.

genelde bu 8 saate 2 öğün sığdırılır ve normalde yediğinden daha az yiyerek kilo verme sağlanır.

bazı kişiler için 16 saat açlık aşırı iştaha ve 8 saatlik dönemde aşırı yemeye sebep olduğundan kilo almaya sebep olabilir.
  • ketoyla birlikte yapılmadığı takdirde işe yaramadığı safsatadan ibarettir. itibar etmeyin. karbonhidrat tüketerek (ağırlıklı olarak patates, bulgur ve makarna) if yapıyorum ve çatır çatır da kilo veriyorum. önemli olan ölçülü olmak, sağlıklı yağları ve proteinleri ihmal etmemek. sanılanın aksine kilo vermek için kalori miktarı her zaman önemlidir; günlük ihtiyacın 2 bin kaloriyken sekiz saatte 6 bin kalori tüketirsen yine kilo alırsın. if "kilo verme yöntemi" değildir; bu konuda size yardımcı olabilecek bir sistemdir sadece.

ketosuz da gayet yapılır. ketosuz kilo verilemeseydi bugün karbonhidrat tüketen hiçbir insan zayıf olamazdı. günde iki ekmek yiyip 1.5 litre kola içen inşaat işçileri ketojenik diyet yaptıkları için mi tığ gibi? bilmiyorsanız yorum yapmak, insanları yanlış yönlendirmek zorunda değilsiniz. ketosuz işe yaramaz diye bir şey yok, en fazla çok karbonhidrat aldın diye çabuk acıkırsın, olacağı odur. if yapıyorum deyip de üç tepsi börek yemediğin sürece karbonhidrat tüketerek de (ölçülü olmak kaydıyla) gayet güzel verim alırsın.
  • bundan 3-4 sene önce adını bile bilmeden kendi kendime sağlıksız bir versiyonunu uyguladığım beslenme biçimi. öğrencilik dönemimde her gün tek öğün pizza yiyip ve yanında 1 litre içecek içip gün boyu başka hiçbir şey yemeden 20 kiloya yakın vermiştim. tabii görünüş olarak zayıf durdum yağdan gittiği kadar kastan da epey gitti. demek intermittent fasting yapıyormuşum da haberim yokmuş. yarından tezi yok ilk iş bunun sağlıklı olan versiyonuna başlıyorum spora da devam edeceğim editlerim gelişmeleri.

update: 9 kasımda başladım intermittent fastinge. şu anda 14 kasımın ilk saatleri ve ben 2,5-3 kilo verdim şimdiden. katı bir programım yok bazen 18-10 bazen 16-9 vb gibi çeşitli şekillerde yapıyorum. ilk başladığımda 14 saat civarıydı şimdi 16 hatta 18 saate kadar uyguluyorum . tabii fitnessla da destekliyorum bunu ama bu kadar kısa sürede sonuç vermesi muhteşem bir şey. ayrıca boğazıma böylesine hakim olabileceğimi düşünmezdim. sonuçları aktarmaya devam edeceğim.
  • en az 16 saat olmak uzere uzun bir omrun ve kilo kontrolunun anahtaridir. ayrica maintaining donemindeki vucut gelistiricilerin de en buyuk yardimcisidir. (bkz: otofaji) 2 yildir if ile birlikte otofajinin yararlarindan faydalaniyorum. bir programci icin oldukca zor olsa da defalarca kez 2-3 gunluk sadece kahve, yesil cay ve su icerek, hatta aksamlari da agirlik calisarak if yaptim. bu sayede 32'ye yaklastigim su gunlerde insanlar yasimi duyduklarinda oldukca sasiriyorlar. bundan 2 sene once hic boyle tepkiler almiyordum.

edit: cokca mesaj gondermissiniz. evet 2-3 gun yemek yemeden ve otofajiyi hizlandirdigi icin yesil cay + kahve + egzersiz yaparak if yaptim. toplamda 7-8 kez yapmisimdir. bunun disinda hergun sadece bir kere yiyorum, yani 20-4 (ana ogun + salata, meyve). if yapmamin ana sebebi otofaji (autophagy). bir de karin kaslarinin belirginlesmesi. ayrica sadece 1 kez bile 2-3 gunluk if yaptiginiz zaman, 20-4 eating window cocuk oyuncagi gibi geliyor. yalniz bunu yaparken vitamin ve mineral takviyesi sart. kesinlikle doktorunuza danisip, sagliginiz acisindan herhangi bir tehlike yaratip, yaratmadigi ogrenilmeli. autophagy nedir diye soranlar olmus; kisaca hücrenin yaşlanmış ve bozulmuş yapılarının, hücrenin kendi lizozomu tarafından sindirilmesi. bu da en az 16 saat if yaptiktan sonra baslatabileceginiz sizi genclestiren bir surec.
  • yağ yakmak istiyorum ama kas kaybetmek istemiyorum. kilom zaten oldukça az, tavsiye verecekler yeşili yakabilir.
  • uygulayan arkadaşların kalori sayma hakkındaki görüşlerini merak ettiğim beslenme şekli.
  • nasıl oldu da yapmaya başladığım gün gündem oldu hem de ilk sırada? zayıflatır, dinçleştirir, hormonları düzenler. 18 olan insülin direncini iğneler haplar düşüremezken bir ayda 5’e düşürür. yapınız, yaptırınız. beni de bi ara motive ediniz. çünkü bu saatlere kadar uyumayınca zor, çok zor.

not: kendisine derin umutlar bağlıyorum, bir iki ay sonra mutlu mesut gelip burayı şahane cümlelerle editlemek istiyorum. lütfen olsun çünkü.
  • hafta içi 16/8, hafta sonu 14/10 olarak hayat biçimi haline getirdim.

artıları; neredeyse sıfıra yakın sporla ve tatlıdan tuzluya her şeyi yiyerek (günlük 2,000 kalori) hiç kilo almamak.

eksileri; ne eksisi kardeşim, her şey çok güzel :)
  • yarın akşam başlayacağım beslenme tarzı türü.

uzun süredir insülin direncim var. düzenli spor yaptığım zamanlarda bile 3-4 saat açlık sonrası elim ayağım titrer, ayrıca son 2 yılda 6 kilo kadar şişmanladım ve bmi'im üst sınırı geçti.

ekmek kahvaltı hariç yemem, sebze yemem, meyve genelde yemem,cay kahve sıfır şeker. kahvaltılık, çerez ve etli yemek, pilav yerim, tatlı güzel bulursam gömerim.

16/8 if yapacağım.

akşam 20 - 21 gibi yemeyi kesip 16 saat açlık sonra çorbası olan bir öğle yemeği ile başlayıp normal yediklerimi yiyip akşam yemeği ile kapatacağım. ilk günler sabahki aç saatler için marul ve salatalık ayarladım ama mümkünse yemeyeceğim.

şu an 73.1 kiloyum devam ettikçe editlerim.