*

şükela:  tümü | bugün
 • uluslararasi hava tasimaciligi birligi anlamina gelen hava alani terimi.
 • havayolu ve acentelerin (kargo ve yolcu) uye olmalarinin islerini cok kolaylastirdigi kurulus.
  kargo acenteleri üye olmadan sivil havacilik genel mudurlugunden uluslararasi tasima yapabilmek icin gerekli yetki belgesini bile alamaz..
 • kısaltılmışı iata olan kuruluş
 • dünyadaki en kaliteli uçak firmalarına belgesi verilen kuruluş. türkiye'den sadece türk hava yolları iata kalite belgesine sahiptir ve iata standartlarına uyar. geçtiğimiz yıl içinde atlas jet de iata kalite belgesini almış ama henüz standartları tam olarak sağlayamamıştır.
 • 64'üncü iata zirvesi'nin 1-3 haziran 2008'de, istanbul'da yapılacağı açıklanmış birlik.
 • turkiyeden (bkz: onurair) de artık iata üyesi olmuştur.
 • (bkz: icao) (bkz: icao code)
 • uluslararası hava taşımacılığı birliğidir. icao nun önermediği hiçbir havayolu iata'ya üye olamaz. tam üyelik için ilgili havayolunun hem iç hem de dış hat seferleri olmalıdır, yan üyelik içinse sadece iç hat seferleri düzenlemesi yeterlidir.
 • başkanı'nın, avrupa hükümetlerini kriz konusunda gerçekçi olmayan yaklaşımlarda bulunmamakla suçladığı birliktir. konuyla ilgili haber şu şekilde:

  iata başkanı giovanni bisignani, izlanda'daki yanardağ patlamasının havayollarına etkisinin, 11 eylül terörist saldırılarından daha büyük olduğunu açıkladı.konuya ilişkin basına verdiği brifingde, avrupa hükümetlerinin yanardağ patlamasıyla ortaya çıkan krize müdahalesinin yetersiz olduğunu ve krizin ekonomik etkisinin abd'de 11 eylül 2001'de düzenlenen terörist saldırılardan daha büyük olduğunu söyledi.

  havayollarının günlük gelirlerindeki kaybın, daha önceki 200 milyon dolarlık tahmini aşarak 250 milyon dolara ulaştığını belirten bisignani, hava sahalarının güvenli olarak açılması için acilen harekete geçilmesi ve bm'nin havacılıkla ilgili birimi olan uluslararası sivil havacılık teşkilatında bir toplantı düzenlenmesi çağrısında bulundu.

  bisignani, hava sahasını açmanın yollarını bulmak zorunda olduklarını belirterek, "kuramsal modellere göre değil, gerçek duruma dayanan kararlar almalıyız'' dedi.

  anlaşılan o ki avrupa hükümetlerine uçuşların serbest bırakılması konusundaki baskı giderek artmaktadır. güvenlik zafiyetleri ve pek çok havayolunun iflası arasında karar vermek konusunda bir çıkmaz yaşayan hükümetlerin kararı merak konusu. dün bir kaç ülkede yapılan test uçuşları hükümetlerin risk alarak uçuşları serbest bırakacağına dair güçlü bir göstergeydi. olası bir uçak kazası durumunda fatura kime çıkar bu başka ve önemli bir soru.
 • iata avrupa hükümetlerini ve caa ları yasanan bu kriz sirasinda epey elistirmektedir.

  "for their lack of leadership in handling airspace restrictions "

  ve

  "we are far enough into this crisis to express our dissatisfaction on how governments have managed it - with no risk assessment, no consultation, no coordination, and no leadership."

  seklinde cumlelerle sinirleri iyice germektedir. ama aslinda son cumlede haklilar da , milyonlar madur ve ortada muhatap yok.
  yolcular havayollarina yonlendiriliyor ama bir sirketin 300 kisilik call center i bir gunde gelen 60bin cagriya nasil yetisebilir mesela?