şükela:  tümü | bugün
 • uluslararasi bakalorya programi. dunyada 100un uzerinde ulkede verilmektedir. bu programa dahil okullardaki ogrencilere standart bir egitim verilir, ve ortak sinavla notlandirilir. en yuksek not 45, gecme notu ise 24dur. turkiyede basta koc ozel lisesi olmak uzere bazi okullarda vardir.
 • diplomasinin uzerinde uc dilde yazi vardir. ingiltereye okumaya gidenlere ahiret sorulari soran konsolosluk gorevlilerine karsi birebirdir.
 • ted ankara kolejinde de uygulanmaya baslanilan, girdigim acaba dedikleri kadar var mı cok mu kotu bi bok yedim diye dusunduren ve daha yazdan odevleriyle cebellestiren program.
 • 18 kisilik sinifimin tadini cikarmami saglayan program.
 • cas, extended essay, world lit, itgs, hl-sl, group 4,mock* filan diye başlayıp (bkz: laf salatası) gece 3'te yatmayı erken bulmanıza kadar giden öğrenci katliamı. anakha gibi müzik alanların 18 kişilik sınıflarda rahat ettiği, itgs seçenlerin 24 kişilik sınıfta olduğu, bütün hocaların genç ve güzel olduğu, (yaşlı öğretmenler yeni curriculumu anlamıyormuş- iyiki) programa girmeyenleri seçim zamanı koridorlarda "ib lere ölüm" diye bağırtan, son başkanlık seçimlerinde kazanın gruptakilerin hepsinin içinde bulunduğu, sloganı "i think therefore ib" olan, seneye devam etmek istediğim ama çıkmak zorunda kalacağım aşmış eğitim sistemi.

  eğer 'international baccalaureate' diyemiyosanız kısaca 'inekler birliği' deyip geçin.
 • koç özel lisesi ve kimi okullarda verilen uluslararası bir diploma programıdır. ben bizzat yaşadım. öncelikle insana sabahın beşlerine kadar oturup ödev yapmayı öğretir. bu ib'nin olmazsa olmazıdır. sonra size gösterir ki son geceye iş bırakmamak için planlı çalışılmalıdır ki bunu koç'ta hiç bi ib öğrencisi beceremez. öyle ki 4000 kelimelik tez yazısını bile son akşam oturup yazanlar çoğunluktadır. insanı ruhsal bakımdan perişan edebilir ama insana kattıkları da yadsınamaz.
 • yakında robert kolej'in de geçeceği eğitim sistemi.
 • girdigim ama oss nedeniyle ciktigim egitim sistemi. normal programdan cok daha ustun, mesela yukari cikinca macit, duz gidince emel falan yok.
 • alindigindan bu yana gecen 3 senedir, henüz duvara asilmis güzel bir ani olarak dahi faydalanilamamis diplomami veren kurulus
 • kesinlikle türkiyedeki egitim mufredatına bin basacak şekilde hazırlanmış, ezbercilikle uzaktan yakından alakası olmayan, tamamen araştırmaya ve yorumlamaya dayalı, ineklerin değil zeki insanların başarılı olabileceği..(fazla idealist oldu galiba, tamam inekler de başarıyo) bi program..yanlız komik bişey war, bizde itgs sınıfı iki kişiydi..millet 24 kişi fln okumuş..bu programın en tipik özelliklerinden biri, üniversitede okunması gereken bazı derslerin bize lisede kakalanmasıdır..hep en zeki ve yetenekli öğretmenler görevlendirilir..:)..sonuçta yurtdışında okumayı planlıyosanız gerçekten işinizi kolaylaştıracak bi bölüm..yurtdışını düşünmüyo olsanız bile ufkunuzu acayip geliştiricek bi program emin olun.. yanlız şu da bi gerçek ki international baccaulerate programını uygulayan okullarda öğrenciler ib ve non-ib olarak ikiye bölünmüş durumda..nedense digerleri tarafından iblere bir hırlama sözkonusu..ne olursa olsun ezbercilige dayalı kolay yolu seçmeyip ibye girerek kendini kasan sonunda kurdeşen döküp ölecegini bildiğimiz bu arkadaşlara haksızlık etmeyelim..sadece benim şahit oldugum ib mezunu bisürü alzheimer potansiyeli adam dolaşıyo ortalıkta..:)... ama yine de ib okuyun derim..