şükela:  tümü | bugün
 • teniste toprak kort sezonundaki atp serilerinden.. önceden atp masters rome şeklinde anılmaktaydı. son yıllarda rafael nadal kimselere yar etmeyerek milletin hevesini kursağında bırakmaktadır.. son 6 yılda 5 kez bu kupayı kaldırmıştır.
 • tam adı, internazionali banca nazionale del lavoro d'italia olan tenis turnuvası.
 • en fazla şampiyonluk kazananı 6 şampiyonlukla rafael nadal'dır.
 • roma masters olarak bildiğimiz turnuvada, federer'in sadece 4 oyun alabildiği final maçında galibiyet nadal'ın oldu. tenis severlere göre epey kısa süre mücadelede, federer'i uzun süredir bu denli kötü oynarken görmemiştim. rakip nadal sonuçta, şöyle ki sakatlandıktan sonraki tüm maçlarında final görmüş, çoğunu da kazanmış ve daha önce kendini defalarca kanıtlamış bi oyuncu karşısında çok fazla basit hata yapma lüksüne sahip olamazsınız. federer'e ne oldu anlayamadım, ama maç esnasında çevirir mi oyunu diye düşündüğüm anda servislerini birer birer kırdırdı. sonuç olarak nadal ıbı'i 7. kez kazanan isim oldu ve böylece toprak kortta 41. zaferini de elde etmiş oldu. federer ise bu sene henüz şampiyonluk kazanamadı malesef.
 • 2019 versiyonunda 15.05.2019 carsamba gunu tum gun yagmur yagdigindan mutevellit sahane bir persembe gunune ev sahipligi yapacaktir.

  tabii bu izleyiciler icin. oyuncular sahada kendilerini birakmazsa iyidir.

  programa gore djokovic nadal ve federer uclusunun hepsi ayni gunde 2 mac yapacak gibi duruyor. bugun yenilen herhalde hic moralini bozmaz ve roland garros icin kendini toparlamaya calisir.
 • 2019 yılında oynanan turnuva göstermiştir ki, toprak kort sezonu değiştirilmeli ve madrid'le arasına bir hafta girmelidir... tenis takviminde arka arkaya oynanan üç tane ikişerli büyük turnuva var.

  . mart'ta indian wells ve miami

  . mayıs'ta madrid ve roma

  . ağustos'ta rogers cup ve cincinnati

  bu arka arkaya oynanan turnuvalardan sadece indian wells ve miami arasında birkaç günlük ara veriliyor. diğer turnuvalarda ise ara verilmiyor. roma'da bu sene yağmur nedeniyle maçlar sarktı ama yağmurlu gün olmasa da birçok tenisçi ilk maçlarını çarşamba günü oynayacaktı ve finale kadar arka arkaya maçlar yapmak zorunda olacaklardı. yağmur yüzünden perşembe günü birçok sporcu iki maç yapmak zorunda kaldılar ve grand slam'e sadece birkaç gün kalmışken bu fiziksel olarak çok yıpratıcı bir durum. bu nedenle çok yıpranan ve çok iniş-çıkış gösteren sporcular izledik.

  bir diğer konu da seyirciler. avrupa'da hiçbir turnuvada olmadığı kadar ciddiyetsiz ve maçı bir futbol maçına çeviren tenisçiler görüyoruz. roger federer, basel'de bile bu kadar desteklenmiyor, oyun içinde sürekli bağıran, sporcuların dikkatini dağıtan bir taraftar kitlesi var roma'da...