• yasinko 2001'de soyle yazmis:

"$u anda dünya nüfusunun binde be$inin eri$ebildigi bir ayricalik"

2023 yili itibari ile bu oran %65.
  • binlerce kilometre uzaktaki insanları birbirine yakınlaştırırken, bir kaç metre yakındaki insanları birbirinden uzaklaştırabilen garip bir teknolojidir.
  • 2011'de internet'e bagimli oldugunu iddia etmenin, 1900'lu yillarin basinda elektrige bagimli oldugunu iddia etmekten farkini goremiyorum.
  • hızlanması, ucuzlaması ve yaygınlaşmasıyla beraber, annesi babası ilkokul mezunu olan dar gelirliye de, dünya zengini jet sosyeteye de, aynı olmasa bile benzer imkanlar sunan dünya. bangır bangır kapitalizm sponsorluğunda gelmiş olsa da, herhangi bir eşitsizlik karşıtı hareketten çok daha etkili olması nazarımda enteresandır.

"internet fırsat eşitsizliğini yok edecek!" gibi bir iddiam tabii ki yok. ama, insanların kendi denkleriyle tanışıp gruplaşmasını sağlamaktan (ve kendi çarkını döndürecek suyu temin etmekten) başka çok da bir halta yaramayan şu salak üniversite sisteminin köküne birazcık kibrit suyu dökmesi bile, benim için yeterli.

~

bundan 1-2 sene öncesi. ekşi duyuru'ya girmiştim bir sebepten ötürü. duyurulardan birisi şöyle: "şu şu üniversitenin şu şu bölümünü bitirdim. ortalamam şöyle. başvuru zamanı yaklaşıyor. ne yüksek lisansı yapayım?"

düşün yani, bu gerizekalının şu güne dek yediği kaynak yetmemiş, bundan sonra da nereden yiyeyim diye araştırıyor. hatta araştırmıyor bile, biri söylesin de, onu yapayım diyor.

ona başkasının hakkını yediği için kızmıyorum; zira o hakkı yenilen başkası da açıkçası o kadar umrumda değil (umrumda olsaydı siyasi olarak aktif olurdum) ama bu derece salaklığı da kaldıramıyorum doğrusu.

merak etmek, araştırmak ve öğrenmek isteyen insanların önünü açtığı için. dünyanın bu tür salaklara tahammülü şükür ki internet sayesinde azalıyor. azalmaya da hızla devam edecek.

(iyi bir üniversiteden mezun olmaktan başka tek bir özelliği olmayan, beyin yerine cv taşıyan bön arkadaşlar! sizler çok şanslısınız, bunu bilin. 10 sene sonra doğmuş olsaydınız, eski kafalı işverenlere yedirdiğiniz diplomalarınızı, ancak kıvırıp bir tarafınıza sokacaktınız.)

sadece bu kadarla da sınırlı değil... tepeden inme, ne sikime derman oldukları belli olmayan gereksiz köşe yazarları ve fikir duayenleri, (yani cahil yarı-aydınlar) internet sayesinde bir bir ortadan yok olacak. onların yerini gerçekten hak edenler yavaş yavaş almaya başladılar bile.

neden sanıyorsunuz türk medyasında bu kadar internet eleştirisi...
  • internet, ilk harfi kucuk yazildiginda tcp/ip kullanan herhangi bir network demektir ki iki mkn bile olabilir,
    internet (ilk harfi büyük) ise dunyanin en buyuk network'unun ozel ismidir..
  • beynelşebeke
  • bundan yaklaşık 12 yıl kadar önce, zeki müren'in misirlou melodisi üstüne söylediği şarkının adını bulmak için internette 3-4 ay kadar vakit harcamıştım.
    ondan sonra da şarkının kendisini bulmam 1 yılımı kadar almıştı.

şimdi, bu şarkının adının ne olduğunu öğrenip indirmek ortalama 4 dakika alıyor.

(bkz: şimdi bana kaybolan yıllarımı verseler)
  • kimin söylediğini bilmediğim güzel bir tanımı vardır:

"internet, bir şey arayıp başka bir şey bulduğunuz yerdir."
  • ortaya cikisi daha acikli... amerikalilar yaptiklari katliamlarin (bkz: hiroshima) (bkz: nagasaki) gunun birinde kendilerine de yapilabilecegini farkediyorlar.. (bkz: paranoya)

oyle bir durumda da, ulkeden arta kalanda haberlesmeyi saglayabilmek icin, ne sartlarda olursa olsun ayakta kalabilecek, bilgisayar sayi ve konum'undan bagimsiz, routed bir protocol dizaynina girisiyorlar...

bu olayi da department of defense'in bir kolu olan arpa yapiyor.. (bkz: arpa)..

ip packet'lerinde header'in bir parcasi olarak giden dod degeri de bu yuzdendir..
  • $u anda dünya nüfusunun binde be$inin eri$ebildigi bir ayricalik.
hesabın var mı? giriş yap