şükela:  tümü | bugün
 • dursun çiçek gerçek olduğunu bir kez daha vugulamış.
 • milli savunma bakanlığınca ödeneği sağlanan, ve daha 2 yıl önce genelkurmay'ın kurduğunu açıkladığı sitelerden ibarettir.
  ama nedense, tüm gazetelerde islak imza davasında kurmay albay dursun çiçek'in, "internet andıcı gerçek bir belgedir" sözleri manşetlerdeydi.

  dursun çiçek'in yoğun ilgi gösterilen bu sözlerinde yeni hiçbir şey yok. 2 yıl önce, dönemin genelkurmay adli müşaviri tümgeneral hıfzı çubuklu, internet sitelerinin genelkurmay başkanlığı tarafından kurulduğunu açıklamıştı.

  kurmay albay dursun çiçek de 6 haziran 2010 tarihinde, islak imza davası'nın 4. duruşmasında internet sitelerinin yasal yollardan kurulduğunu ifade etmişti.

  bu siteler genelkurmay başkanlığı'nca kurduruldu. sitelerin alt yapısını milli savunma bakanlığı ihaleyle aldı.

  internet sitesi kurulması ve yayım yapan sitelerin takip edilmesi konusunda başbakanlık da talimat vermişti. milli savunma bakanlğı'nın bu konuda bilgisinin bulunduğunu da dönemin bakanı vecdi gönül doğrulamıştı.

  2 yıl önce açıklanan bu bilgiye; vecdi gönül'ün parasını biz verdik açıklamasına rağmen , "bakın görün işte gerçekmiş" diye sarılmak, sanırım samanyolu izleyip, taraf okumaktan kaynaklanıyor. başka şeyler de okuyun lan arasıra, ufkunuz açılsın.
 • ulusalcı dezenformasyonuyla malul olmasın.
  "vecdi gönül de kabul etmişti, hıfzı çubuk da evet kurduk demişti. samanyolu izleyip taraf okumaktan beyniniz yağını yakmış. bunlar yeni haberler değil ki!"

  kelimesi kelimesine böyle mi durum?

  önce vecdi ne demiş bi bakılsın:
  "elbette bir masraftır. masrafın kaynağı, bütçenin sahibi milli savunma bakanlığıdır, ama ihtiyaç makamı kuvvetler olabilir, genelkurmay olabilir, harita genel komutanlığı olabilir. ihtiyaç makamının gösterdiği gerekçeyle ki onlar da başbakanlığın bir tamimini gerekçe gösterdiler, haber alma, haber verme için bir şeye ihtiyaçları olduğunu söylediler. o şekilde kaynak tahsisi, ihalesi yapılarak emirlerine verilmiş oldu. ' (...) farz edelim bir top alınıp teslim edildiği zaman topu kime karşı kullanacaklarını da tayin etmiyoruz. onu kanunlar tayin ediyor ve şimdi konu mahkemede"
  http://www.haberturk.com/…im-ama-ihtiyac-makami-tsk

  yani ne? biz kaynağı yaratıyoruz ama ne için kullandıklarını bilmiyoruz. "denetleselermiş kardeşim!" çok doğru. ama inanıyorum ki fezada yaşamıyorsun!

  peki çubuk'un "başbakanlığın haberi vardı" cümlesinde kast edilen hangi başbakan olsa gerek?
  bülent ecevit. ki tamamen şahsî kanaatim, bülent ecevit de talebin böylesi bir art niyete malzeme olacağını sanmam ki bilsin. "irtica, bölücülük" kapağını takınca her kapıyı açabildiğin yıllar.

  bak onun da linki burda:
  http://www.radikal.com.tr/…eid=967264&categoryid=98
 • murat uslukılıç'ın ifadesi: "mart ayının sonuna doğru dursun çiçek odamıza geldi. ‘2. başkan'dan olur aldım, yeni internet siteleri için bir andıç hazırlayalım' dedi. bunu şube müdürüne söylemesini istedim. konuyu cemal albaya ilettim, o da dursun çiçek'le görüşüp hazırlamam için emir verdi. ana çatısını dursun çiçek'in kurdu. imzalamadan önce adli müşavir hıfzı çubuklu, andıç hazırlandıktan sonra değişiklikler yaptı, kanunen uygun olduğuna ilişkin imza attı. sonra ikinci başkana sunuldu. oda komutana arz notu yazdı. genelkurmay başkanı'na dursun çiçek arz etti."

  dursun çiçek'in ifadesi:" bu andıçtaki kendi parafım doğru. 3. bilgi destek şube müdürü olarak bu andıca imza attım. murat uslukılıç'ın ifadesi doğru. o dönem genelkurmay 2. başkanı olan hasan iğsız'dan andıç hazırlanması konusunda olur aldım. daha doğrusu daire başkanına bu konuda bilgi verdim. o da bana geri dönüşünde iğsız paşa'dan onay aldığını söyledi. geçmiş dönemdeki bütün internet siteleri görev yaptığım şubeye bağlı olmasından dolayı andıcın ana yapısını ben hazırladım. cemal gökçeoğlu, murat uslukılıç'ın amiri konumundaki dönemin 1. destek şube müdürüydü. beyanları doğru. o dönemde daire başkanı vekili olarak böyle bir talimat vermiş olabilirim."

  hıfzı çubuklu'nun ifadesi: "2007 yılında kanun çıkmış ise de genelkurmay olarak 2009 yılında böyle bir düzenlemeye gidildi. gazetelerde bu tür haberler yayınlandıktan sonra böyle bir ihtiyacın doğdu. bu işi disipline edip emniyete almak için böyle bir çalışma içerisine girilmiş olabilir. bu belge 1 nisan 2009'da da ikinci başkan parafıyla genelkurmay başkanı'na arz olundu."
 • genelkurmayın oluşturduğu söylenen , irticayla mücadele temalı bir dizi genel ağ adresleri ile kamuoyunu ve gündemi yönlendirme eylemlerinin yargılandığı iddianamenin başlığı.
  fethullahçı örgütün ergenekon diye hayali bir yapılanma ve bunu açıklamaya çalıştığı sahte delillerle bir çok kişiyi yargılayarak terör estirdiği dönemin kilit konularındandır.

  iddianameyi gülencilerin ne derece kendilerini sağlamlaştırmak için ortaya attığını inceleyelim.

  1. iddianamede irtica.org ve turkatak.gen.tr ile ilgili şu tespitlere bir göz atalım:
  --- spoiler ---

  irtica.org isimli siteye ait elde edilebilen içerik bilgileri incelendiğinde, türkiye cumhuriyeti yürütme organını baskı alıcı nitelikte yayınların güncel olarak ve yoğun bir şekilde sitede derlendiği,

  dursun çiçek imzalı irticayla mücadele eylem planı başlıklı planda yer alan hususlara paralel yayınların olduğu,

  türkiye'de irtica tehdidi olduğu ve laikliğin tehlike altında bulunduğu yönünde yayınların yer aldığı, bu yayınların özellikle iran ve malezya örnekleri ile daha dikkat çekici bir hale getirildiği,

  ergenekon terör örgütü soruşturmasını itibarsızlaştırmayı hedefleyen yazıların bulunduğu,

  yine ergenekon terör örgütü tarafından organize edildikleri iddianamelerde belirtilen cumhuriyet mitingleri ile ilgili çok sayıda yayının yer aldığı,

  bu yayınların yanı sıra özellikle hizbullah ve el-kaide terör örgütleri ile ilgili haberlerin yer aldığı görülmüştür.

  ****

  irticayla mücadele eylem planında "kara propaganda faaliyetleri" başlığı altında yer alan; "ihbara dayalı ev baskınları yaptırılarak, buralarda silah ve mühimmatın yanı sıra fg'çiler ile irtibat kurulması istenen oluşumlara(yahudilik, cıa, mossad, moon tarikatı, humeyni, vb...) ait objelerin aynı ortamda bulunması sağlanacak" şeklindeki ibarelere paralel olarak; 'fethullah-cıa-mı6-papaz okulu', 'cıa'sallaşan fethullah ve iki yüzlülüğün belgesi', 'moon tarikatı ve nur tarikatı', 'fethullah müslüman mı?', 'gülen kürsüsünün katolikliğe bağlılığı', 'gülen humeyni gibi' başlıklı yazıların yer aldığı,

  --- spoiler ---

  özetle "türkiye cumhuriyeti yürütme organını , yani iktidarı baskı altına alıcı yayınlar yapmak , ergenekon soruşturmasına karşı argümanlar kullanarak davayı itibarsızlaştırmaya çalışmak ve laikliğin tehdit altında olduğunu söylemek" üzerine yayınlar yapıldı deniyor. ayrıca gülen'e dair eleştirel yayınlara dikkat çekiyorlar.

  burada ergenekon yapılanmasının gerçek bir örgütlenme olduğunu düşündürtmeye bir kanıt arama çabası içinde oldukları açıkça ortadadır , içeriklerin halihazırda iktidarı devirmekle itham ettikleri bir yapılanmaya destek kanıtlar olduğunun düşündürülmesi beklendi diyebiliriz.

  üstüne , fethullahçı örgütün devlete sızdığını anlatan yazılar ve buna dair adresler iddianamede fazlaca yer alıyor , bu yazılarla insanların manipüle edildiği söyleniyor :
  --- spoiler ---

  türban, imam hatipler, kadrolaşma-atamalar, diyanet işleri, fethullah gülen ve akp işbirliği temalı yayınlar ile kamuoyunun maniple edilmeye çalışıldığı,
  --- spoiler ---

  2.şimdi ise bu yaptıkları içerik tespitlerinden sonra , sonuç başlığında yazılanı inceleyelim:
  --- spoiler ---

  ergenekon terör örgütüne yönelik bugüne kadar yürütülen soruşturmalarda elde edilen deliller, örgütün eylemsel faaliyetlerini psikolojik harekat faaliyetleri ile de desteklediğini ortaya koymaktadır. örgüt yöneticiliği ve liderliği suçlamaları ile halen yargılamaları devam eden bazı sanıklarda, psikolojik harekat'm esası ve uygulamalarına ilişkin bilgilerin elde edilmesi ve söz konusu belgelerin tsk'ya ait olduğunun anlaşılması, hem örgütün tsk içerisine sızan uzantıları vasıtasıyla bilgi ve belgeleri ele geçirdiğini hem de psikolojik harekat konusunda özel bir gayretinin olduğunu göstermesi bakımından önem taşımaktadır. psikolojik harekatın en önemli yöntemlerinden olan kara propaganda faaliyetleri ile yürütme organını, iktidar partisini ve milleti baskı altında tutmaya çalışan örgütün, özellikle soruşturma süreci ile birlikte bu faaliyetlerini hızlandırdığı anlaşılmaktadır.
  --- spoiler ---

  yani bu sitelerin içerikleri , bu siteleri kurduğu iddia ettikleri hayali ergenekon yapılanmasının "iktidarı baskı altına almaya çalışması" olarak belirtilmiş , buradan amaçlarını artık daha rahat anlayabiliriz : "irtica karşıtı olan subayları ve gülencileri erkenden ve daha iktidarca desteklendiği dönemden tasfiye etmek isteyen subayları bir yapılanma gibi gösterip , onlara iddialar atfetmek (gülen , akp ve irtica konulu internet adresleri)ve tutuklanmalarını sağlamak."

  bugün bu unutulmaya yüz tutmuş iddianame o gün insanları müebbetle yargılamaya götürdü. iddianamenin eksik parçaları hala var elbette , ama bu insanlar üzerinde iftiralara ve bir hayali ergenekon iftirasını kanıtlatmaya çalışmanın parçası olmaya yol açtığı gerçeğini değiştiren bir şey değil.

  internet andıcı iddianamesi