şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanlara sahte sitelerden yalanlarla dolu elektronik mektuplar yazarak para sizdirma isidir.
  "astral bilmem neni cikarayim, su aylarda bunlara dikkat etmen lazim dahasi icin iste link hatta daha guvenlisi de var olmadi bunu tikla. %40 iskontodan faydalan..." diyen astrolog (!) mu dersiniz, "ben bilmem ne prensiyim ya da x petrol firmasinin y muduruyum para transferi icin hesap numarani bilmem ne bilgilerini ver de is bittiginde %x'i sen de kalmak uzere 9,5 milyon dolar yatirayim (bkz: kusuratli rakam vereyim de salladigim anlasilmasin). aman bu mektup gizli kalsin, guvenligim soz konusu..." diyenler mi. sonraki yazismalarda bu milyon dolarlardan once bazi islem masraflari (!) icin onlar sizden para talep ediyor ve hesap numarasi veriyor, aman diyim!
 • iste astrolog ile ilgili link:
  http://www.google.com.tr/…gglg:en&q="angela curtis"
  fazla eksin filmi seyreden tipleri avlamak icin petrol muduru mektubu da asagida:
  http://list.cineca.it/…urity-archive&f=&s=&p=201528
  benzer mektuplarda kucuk ulkelerin hukumet gorevlisi kiligina giriliyor dikkat!
 • para transferi konusunda en yaratıcı teklifler nijerya'dan gelir nedense, bu tekliflere en iyi cevap sadece 149 yazmaktır. 149 nijerya'da bu şekilde dolandırıcılık yapmaya yeltenenlerle ilgili kanun maddesinin numarasıdır.
 • en yaygınlarından biri, "nijerya mektubu" olarak bilinen yöntemdir. eskiden* faks mesajları ile yapılırmış, internet'le birlikte çağa ayak uydurmuş ve elektronik postayı kullanmaya* başlamış. akla hayale gelmedik varyasyonları çıkmıştır. adamlar bu işle uğraşacaklarına senaryo yazsalar belki daha az fakat her halükârda daha temiz para kazanabileceklerdir, kimbilir.
  (bkz: nigerian email scam)
  (bkz: nigerian letter)
  (bkz: nigerian money scam)
  (bkz: which nigerian spammer are you)
  ayrıca bu başlık altında "phishing" yöntemine bir link olmazsa olmaz.
 • wireless arttığından beri arttığı iddia ediliyor ilgili makamlar tarafından.
  herkes önlemini alsın bir şekilde.
 • bu aralar en yaygın olanı şu: "work at home mum makes £4,397/month part-time."

  adamın birisi kurumsal görünümlü, okuyunca "namuslu bir şirkettir la bu" diyeceğin bir domain adresi alıyor. sonra bir internet sitesi yapıyor, sanki domain adresi gazete sayfasıymış da (örneğin daily7news) bu sayfa da bir habermiş gibi sayfayı allıyor pulluyor (konuyu inceleyen ve insanları uyaran bir blogdan örnek bir resim: buyrun), hadi tıkla sen de kazan diyor. haliyle sayfada nereye tıklarsan "çok düşük bir ücrete daha çok kazanma şansını yakala" linkine teşrif ediyorsun.

  sağolsun "fw mail botu" arkadaşlar her gün bir tanesini gönderiyor. hala aktif birkaç site:

  http://crisot.info/ ***
  http://www.az-news.org/tr/?c=btr&k=31 ***

  (***olum bak bunlara da bakıp dolandırılıp bana carlamayın. en iyisi girmeyin sitelere, hatta dur dur: açmayın dedeler...)

  ek olarak, bu sitelere websense üzerinden girmeye çalışınca da "akıllı ol bak bunlar pek tekin değil bilader" diye uyarıyor:

  ----
  content blocked by your organization
  reason:
  this websense category is filtered: illegal or questionable.
  url: http://www.az-news.org/tr/?c=btr&k=31
  ----

  bu illegal or questionable için ise websense şunları diyor:

  "illegal or questionable - sites that provide instruction in or promote nonviolent crime or unethical or dishonest behavior or the avoidance of prosecution."

  http://www.websense.com/content/urlcategories.aspx

  akıllanın lan artık yettiniz.
 • türkiye'de pek cezası olmayan durummuş başıma gelince anladım. sahibinden.com üzerinden yaptığım, güvendiğim, tckimlik, ev teli filan aldığım bir adama alışveriş tutarının yarısını peşinen yolladım. * adam sonradan aramalarıma çıkmayınca ve internette detaylı araştırınca * adamın 100lerce kişiyi dolandırmış, dolandırıcılıktan hüküm giymiş olmasına rağmen mahkemesi devam ettiği için rahat rahat dolaştığını, postaneden adına yapılan havaleyi alabildiğini öğrendim. hemen internetteki yazışmaların çıktısı, açıklamalı gönderdiğim paranın makbuzu ile suç duyurusunda bulundum. 1 hafta sonra eve postane vasıtasıyla takipsizlik kararı geldi.

  bu kişinin mağdur ettiği diğer kişilerle konuşup dosyaları birleştirmeyi düşünüyorduk ama takipsizlik resmen adalete olan güvenimi altüst etti. bununla beraber dolandırıcılığı tescillenmiş, işlediği diğer dolandırıcılık suçlarından yargılanması devam eden birisi devlet dairesinden nasıl olur da para çeker anlamak mümkün değil.
 • spam veya forward mail ile yayılan türlerine hala inananların olduğunu görünce evrime olan inancım azalıyor.
 • çakallıkta sınır tanımayan şerefsizliklerdir.

  sabah ilk kahvemi içerken pat diye facebook'ta ilkokul öğretmenimden mesaj geldi. (resmen hazır ola geçtim lan)

  -miyagi san nasılsın?
  +iyiyim hocam siz nasılsınız.
  -teşekkür ederim canım. bak ne diyeceğim. ben geçen gün 1600 liralık notebook aldım. yanında 270 liralık hediye konuşma verdiler. istersen telefonuna yükle 3 ay bedava konuş.

  bir kere asla böyle bir şey demez ama karşımdaki bildiğin insan. öyle bot mudur nedir otomatik mesaj da değil.

  +hocam bizim hatlar zaten sabit çok ucuza konuşuyoruz siz ihtiyacı olan birine verin onu.

  dedim. "tmm cnm" dedi lan. meğerse olay şuymuş. tamam deseydim bana bir mesaj gelecekmiş, ona evet yazıp yollarsam sikindirik oyun sitelerinden birine üyelik çakacaklarmış. artık ne kadar geçirebilirlerse.

  olan benim kahveye oldu. bir an ulan ödevleri eksik mi yaptık diye paniklediğimle kaldım.
 • r10.net adlı webmaster forumunda başınıza gelebilecek olay. üçkağıtçı kaynıyor