şükela:  tümü | bugün
  • akıl hastaneleri dolup taşar. dünya büyük bir kaosa doğru sürüklenir. hatta ve hatta dünya'nın sonu bile olabilir, abartmıyorum.
  • belli bir yaş üstü için sıkıntı olmaz. ama 1990 sonrası doğumlular için sıkıntı olabilir. 2000 sonrası için ise depresyon sorunları baş gösterebilir. 2010 sonrası bebeler için aileleri nasıl oyalayacağız telaşına düşebilirler.
  • bazen aklıma gelen, içten içe istediğim durum. sanıyorum dünya daha iyi bir yer haline gelebilir. bir de bunun ilerisi tüm dünyada elektrik enerjisinin yok olması durumu var aklımda. hatta bir dizide bu konu alınmıştı sanıyorum. bu fikir daha da heyecanlandırıyor beni.
  • tüm dünyada internet bi anda yok olsa olabilecekler.

dünyayla iletişimimiz kesiliyor. en fazla cep telefonu var yine. hatta o da kalksın tam olsun. ev telefonundan haberleşelim buluşmak için. buluşma sözü veren tam saatinde yerinde orada olsun. gazeteden, sinemadan, televizyondan gördüğün kadarıyla var dünyanın geri kalanı; insanlarla birebir iletişim yolun yok.

iş güç desen öyle. bir şey mi yazdın çizdin? yok öyle bilgisayara tarayıp maille göndermek. paşa paşa kıvırıp alacaksın kolunun altına, düşeceksin yola, ofisin derginin yolunu tutacaksın. ya da eskisi gibi ofiste çalışacaksın. yolda da herkesin telefonu cebinde. herkes birbiriyle göz göze gelip duruyor.

bankaya giriyorsun, bayağı getir götür evrak işleri dönüyor ortamda. herkes çıldırmış gibi. acayip kuyruk. ama tost, çay filan var beklerken. kalorifer petekleri ısıtıyor ortamı. kütüphaneye gidiyorsun kitap isteyeceksin, fiş dolduruyorsun.

okul whatsapp grubu, facebook, mail grupları, otomasyon, ders materyali göndermek, hocalara ulaşmak, hiçbiri yok. duyuru panosundan takip edeceksin her şeyi. bölümün koridoruna çıkacak, panoya bakacaksın yeni bir şey var mı diye.

bir şey sadece bizzat gidip görürsen, yaparsan olacak. süper lan bence. paperpunk.