şükela:  tümü | bugün
  • maliye bakanı naci ağbal, sosyal medya hesapları üzerinden ürün tanıtımı yaparak gelir elde eden kişilere yönelik önemli bir açıklama yaptı. maliye bakanı naci ağbal, internet siteleri ve sosyal medya üzerinden para kazananların vergi mükellefi olması gerektiğini belirterek, "bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın isterse video çekerek tweet'ler atıp oradan gelir elde etsin, her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek" dedi.
    kaynak
  • (bkz: merhaba arkadaşlar fişinizi aldınız mı)

edit: ekşisözlük dilbilgisi timi’nin yoğun tacizi sonrası imla düzeltmesi
  • genç youtuberlar rahatsız
  • (bkz: sinekten yağ çıkarmak)
    şaka maka aslında doğru bir hamle. yalnız kodamanların vergi borçları silinirken youtuber'lerin kazandığı çerez parasından vergi talep etmek biraz garip değil mi? vergi adaleti bunun neresinde?
  • nereye ödüyoruz?
    (bkz: sözlük fenomeni)
  • herkes devlet babanın haracını verecek. yok öyle yağma!
  • olmasını desteklediğim uygulama. birincisi gençlerin kolay para adına sadece video çekip para kazanmaya yönelmesinin önüne geçmesi açısından iyi gelebileceğini düşünüyorum. bu gidişata göre bir youtuber gören genç birey "ulan bu mallar bile bu işten para kazanıyor, mis gibi hayat yaşıyor ben daha iyisini yaparım" diyip okulunu, yeteneğini vs boşlayıp bu işlere girmeye çalışabilir önümüzde ki dönemde ki şimdi bile zaten çoğu böyle düşünüyor. bunun dışında kötü örnek olma,yanlış yollara yönlendirme kesinlikle çok yüksek boyutlarda bu youtuber denilen kavramda. sonuçta youtuber takip eden kitle çoğunlukla 12-18 yaş arasında olduğunu düşünüyorum. 30 yaşında adam saçma sapan teknosada gece kaldım videosu izlemez herhalde değil mi ? ve kesinlikle fanlarının aşırı benimsemesi bu youtuberları. bazen fake nickle bende yorum yapıyorum youtube videoları altına, bu ne şimdi falan tarzı. allahım gelen yanıtlardan adamların anasını gözlerinin önünde siktim sanıyorum ami.
    ikinci isteme nedenim ise gına geldi amk. her yerde karşımıza çıkıp bir bok yapıyorlar gibi bide eleştirenleri beyinsiz olarak nitelendiren youtuberlardan ve bir kaç paylaşımına güldük diye günde 30 tane ayakkabıcı reklamı görmek istemediğim için umarım bu uygulama olur.
    hee denetim mekanizması sağlıklılığı nedir orasını bilemem. onlarda düzgün olursa tadından yenmez bir uygulama.
  • yerinde ve doğru bir hamledir.

sıradaki hamle basit usul vergilendirme başlığı altında, neredeyse vergisiz kazanç sağlayan başta taksici esnafı olmak üzere diğer basit usulde vergilendirmeye tabi meslek gruplarının gerçek kişi statüsünde vergilendirilmesi olmalıdır.
  • para kazanıyorsan vergisini vereceksin.