şükela:  tümü | bugün
  • 28 tl olan kitabı internette 20 tl'ye alıyorsam tabii ki interneti seçerim. bir kitapta bile bu kadar fark ederken 10 kitapta düşünün aradaki farkı. 1-2 tl fark olsa gider kitapçıdan alırım ama her kitapta en az 6 tl fark oluyor. ki bu en az.
  • internet uzerinden satislar maalesef katlanarak artacak diyecegim durum
  • "gerçek" kitapçılık yaptığı iddia edilen sahafların nadirkitap'ta kaotikçe birbirlerini tetikleyerek fiyatları dudak uçuklatan seviyelere çektikleri için olabilir.
  • kitapçılar da uygun fiyata kitap getirmeye başladığı takdirde sorun ortadan kalkacaktır. ama her ay 100-150 liralık kitap alan bir eleman olan ben her ay fazladan yirmi otuz lira vermek istemem şahsen. bir de bulunduğum yerde kitapçılarda bulamadığım kitaplar da söz konusu. biraz daha uygun olduğu takdirde ben de tabiki öncelikle gider kitabevinden alırım. şahsen tek tek bütün kitaplara bakmak dokunmak gibisi de yoktur. ama suan için ne yazık ki maddiyatı gözetiyorum
  • olay aslinda ureticinin araciyi ortadan kaldirmasi. araci ureticiden alip tuketiciye kar ederek satiyor (dogal olarak) ama artik internet oldugu icin tuketici araciyi ortadan kaldirarak direk yayinevinden yani ureticiden aliyor. haliyle fiyat daha dusuk.

aracinin fiyati daha dusuk seviyeye cekmesi ve yayinciyla ayni fiyattan kitabi satmasi gerekir. yoksa 10 seneye kalmaz kimse kitapciya girip kitap almayacak.

daha kotu ihtimal aracilarin ureticilerle birleserek fiyati daha yukariya cekip anlasmasi ve tuketiciyi sikmesi olayi. tabii fiyat yukari cikinca ureticinin isine gelecek. uretici ve araci bir olup tuketiciyi sikecek. fakat bu onumuzdeki 50 yil icinde zor. internetten alisveris henuz yeni basladi. ureticilerle aracilarin bir olup fiyati yuksekte sabitleme istegi baya zaman alir.

bu bahsettigim sey sadece kitap icin degil, aracinin bulundugu her is kolu icin gecerli.

gud lak.
  • haklı bir tespit.

fakat edebiyat zehirlenmesi yaşadığımdan yeterli desteği veremiyorum. "kitapçı sokak lambasından daha fazla aydınlatır" dan sonra gözlerim karardı.
  • yo dostum, bu olay "bildiğimiz güzel dünya ölüyoo" muhabbetine girmez. internetten kitabını daha ucuza al, istersen yine kitapçı gez. hatta git ismail abi'den kitap al bi çayını iç.
    gerçek olmayan olay.
  • internet bir cok sektordeki tabulari yikiyor ve yikmaya da devam edecektir. yapacak bisey yok
  • 7 kitapta toplam 30 tl den fazla kar ediyorsam tabii ki de internetten alırım. kitapçının kara kaşı kara gözü için 30 tl fazla veremem.

tanım olarak haksız bir kitapçının serzenişi.