• en az 24 aylık tahahhütlerle bize dayatma yapılarak internet sağlayıcı olarak bilinen ttnet, superonline, turknet, uydunet gibi firmaların satın almış olduğumuz hizmetlerle tüketiciyi esaretleri altına almaya çalışması durumu.

2015 haziran'da superonline'dan almış olduğum hizmetten memnun kalmamış birkaç ay sonra hizmetlerinden memnun kalmadığımı kendilerine ifade ederek 27 aylık sözleşmemi tahahhüt edilen süreden daha önce fesh etme kararı aldığımı bildirmiştim. sözleşme süresi dolmadan sözleşmeyi fesh ettiğim için 396 tl ceza parası tarfımdan istenmişti ve bunu ödemek zorunda kalmıştım. ilgili süreci anlattığım entry;

(bkz: #60148286)

daha sonrasında araştırma yaptığımda hiçbir yasal dayanağı olmadan firmanın kafasına göre para aldığını fark ettim ve tüketici hakem heyetine başvurdum. bugün tüketici hakem heyeti tarafından arandım. para iadesinin tarafıma yapılacağını, pazartesi günü imzalatmak üzere dilekçenin üst birimlere iletileceğini, yazıyı güçlendirmek açısından firmaya olan herhangi bir yazılı şikayetim varsa bunu onlara iletmem gerektiğini söylediler sağolsunlar. hizmetlerinden memnun kalmadığım superonline'ın kafasına göre belirlemiş olduğu 396 lira, birkaç gün içinde tarafıma iletilmiş olacak.

bu yazıyı, superonline ve türevi olan en az 24 aylık tahahhütlü yasal olmayan sözleşmelerle tüketiciyi ceza parası adı altında soyan firmalara karşı bir buçuk yıldır yürürlükte olan 6502 sayılı kanunun 52'inci maddesine göre tüketici olarak haklarımız neler bunları paylaşmak istediğim için yazıyorum.

öncelikle 12 ay'ı geçen sözleşmeler yasal olarak geçerli değiller. bize dayatılan 24-36 ay gibi uzun süreli sözleşmeler firmanın kendi belirlediği sürelerdir ve yukarıda bahsettiğim kanuna göre hükümlülüğü yoktur. 13. ayda hizmetten memun kalmadığınızı söyleyip hiçbir ceza parası ödemeden sözleşmeyi fesh etme hakkına sahibiz tüketici olarak. ama çoğumuzun bundan haberi yok ve firmalar bunu fırsat bilip piyasada istedikleri gibi at koşturabiliyorlar. hatta bazen 13. ayı beklemenize bile gerek yok üstteki yazdığım benimki gibi paralel durumlarda da -onların hizmetlerinden kaynaklı sorunların olduğu durumlar gibi- 1 sene dolmadan da paranızı iade alabilirsiniz.

diğer bir konu ise adres değişikliği gibi durumlar. örneğin; önceki adresimizde kullandığımız fiber internet, sonraki adresimizde firmanın kendi alt yapı yetersizliğinden dolayı kullanılamıyor. tüketici cayma hakkını kullanmak istediğinde yine ceza talep ediyorlar. halbuki böyle bir durumda btk'ya ekletilen bir maddeye göre abonelerin taahhütten kendilerinden kaynaklanan nedenlerle caymaları halinde taahhüt sonuna kadar ödemeleri gereken fatura toplamı ile o ana kadar aldıkları indirim toplamından hangisi tüketici lehineyse o bedel talep edilebiliyor.

kısaca;

- firmalar 12 aydan fazla tahahhüt veremez.
    - ilk 1 ay ve 13. ay ceza ödemeksizin cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. onların hizmetlerinin yetersiz olduğu durumlarda istediğiniz zaman cayma hakkınızı kullanabilirsiniz.

eğer firmalar bu hakkınızı kullanmanıza izin vermiyorsa gideceğiniz ve başvurabileceğiniz yerler;

- tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.
    - bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu'na (btk) şikayette bulunabilirsiniz.
    - tuketici@gtb.gov.tr ve tuketici@btk.gov.tr adreslerine mail atılabilirsiniz.

son olarak hizmetinden memnun kalmadığınız firmalara onlar tarafından mağdur edildiğinizi yazılı olarak belgeleyin. firmaları arayıp müşteri temsilcileriyle yaptığınız konuşmalar dışında başka doneler olsun elinizde. şikayetiniz yazılı olarak mutlaka karşı tarafa ulaşmalı. mailleri deneyebilirsiniz. firmaların internet sitelerine yazmış olduğunuz şikayetlerinizi printscript' le bile olsa kaydedin. şikayetvar.com'a yazabilirsiniz. tüketici hakem heyetine gittiğinizde bunları sunacaksınız çünkü. süreç içerisinde yazılı belgeler toplamaya gayret edin.

firmaların esaretleri altında değiliz. şu türkiye'de bozulmayan birkaç kurumdan biri olan tüketici hakem heyeti gerçekten tüketicinin arkasında. siz yeter ki haklarınızı bilin.
  • net olarak ne yapılması gerektiğini bilemeyen arkadaşlar mesaj atmışlar. yapmanız gereken şu;

şikayetçi olduğunuz konu sadece telefon görüşmeleri ile sınırlı kalmasın. superonline gibi firmalar aslında sanal firmalardır. gidip de 'aga sen napıyon paramı gasp ediyon' diyebileceğiniz büroları yok. yani bunu yazılı olarak dillendirebileceğiniz mercileri kısıtlı. benim yukardaki yetkili bir kişiye ulaşmam bile kaç ayımı almıştı. o da en sonunda iptal ettirecem diyince devreye girilmişti. müşteri temsilcisi ile gider gelirsiniz. bu temsilciler ezberlemişler 'bizden başka yetkili yok en yetkili benim' diye. dolayısıyla sanalda bile bunların yetkilisine ulaşmanız çok zor. bu yüzden yazılı olarak ulaşabileceğiniz alanlar da kısıtlı.

yazılı olarak şikayetinizi nasıl dile getirebilirsiniz peki:

superonline'dan yola çıktık madem. şu site içinde şikayetinizi yazıp firmaya gönderin ve bunun çıktısını alın ya da printscript olarak kaydedin. eğer mail atabileceğiniz bir firmaysa mail atabilirsiniz. şikayetvar.com'a mutlaka yazın. hem elinizde yazılı bir done olur hem de şikayetvar.com'daki şikayetlere 10 dakika içinde dönüyorlar. hem de öyle temsilci neyim değil yöneticileri dönüyor. dönmeleri çok da elzem değil. önemli olan sizin yazılı olarak 'bak bana verdiğiniz hizmetten memnun değilim benim için bir şeyler yapmalısınız' çabanıza hukuksallık kazandırmak.

bundan sonrasında ise size önünüze koydukları ceza(haraç) bedelini ödeyip hakem heyetine götürülmek üzere firma tarafından nasıl mağdur edildiğinizi, haksız yere tarafınızcan para gasp edildiğini, daha öncesinde yazılı olarak sıkıntının dile getirildiği halde müşteriyi memnun edecek herhangi bir işlem yapmadıklarını anlatan güzel bir dilekçe yazacaksınız. alt kısma 'ekler' deyip elinizdeki yazılı belgeleri de bu kısımda belirterek hakem heyetine gideceksiniz.

onlar da tahmini 3 ay sonra toplanıp olumlu haberi verecekler.
  • bu şirketler öyle masum çalışıyorlar (çalıyorlar mı yoksa) ki, örnek üzerinden anlayalım.

diyelim herhangi bir internet sağlayıcısından taahhütlü internet abonesi oldunuz. ilk üç ay süper hızda internet sağlıyorlar. download 25 mbit/s üstünde her şey akıyor, oyunlar hızlıca iniyor falan. sonra birdenbire download hızınız 8 mbitlerin altına düşüyor. arıyorsunuz modemin etrafında parazit var (ulen ibne şimdiye kadar niye yoktu modem kaprisli bir cihaz mı aynı yerde belirli aydan sonra böyle bir bok yesin) bir güncelleme yapalım düzelir (hızı güncelleme ile bir aya yakın süre arttırırlar sonra eski halini bulur, demekki güncelleme dedikleri ahlaksızlık ile düşürüp yükseltiyorlar), hızınız gayet normal gibi boktan şeyler duyuyorsunuz. neyse bunlarla bu kadar diyorsunuz, kaderinize razı kullanmaya devam ediyorsunuz. günün birinde arayıp hız sorunu yaşıyordunuz daha hızlı paketi aynı ücrete taahhüt yenileyerek size sunalım. kabul ediyorsunuz. fiyat birkaç aya artıyor, download hızı birkaç ay iyi gidiyor sonra yine aynı terane. btk'ya şikayet ediyorsunuz çözüm olarak saçma sapan cevaplar. tüketici hakem heyeti ile uğraşmayı göze alırsanız 2 yılda taahhütün bitmesine yakın sonuç alıyorsunuz. gerçekten mahkum olduğumuz bütün internet sağlayıcıları dandik. hiçbirinin müşteri umrunda değil. bize mahkumlar düşüncesi mevcut. arayıp sövüp saysanız da interneti kapattirsaniz da çözüm bulunamıyor.

yıllarca birçok internet sağlayıcısından hizmet alamamış biri olarak size tavsiyem en azından vodafone net'e hiç bulaşmayın.
  • (bkz: up)
  • 2017 yılında istanbul'un göbeğinde kadıköy ilçesinde 3.5 aydır internet hizmeti alamıyorum.

ekim ayında aynı ilçe içerisinde başka bir mahalleye taşındım. taşınmanın hemen öncesinde sağlayıcım olan superonline'ı aradım ve nakil istediğimi söyledim. fiber var taşıyalım dediler.

adamlar geldiler. yokmuş altyapı ne adsl ne fiber ama biz siz apartman adına başvuru yapıyoruz dediler. o gün bugündür o başvurudan hiçbir haber alamıyorum. sanki uzaya gönderilmiş gibi başvurum. call center'dakilerin hiçbir fikri yok. altyapı yok diyorlar. ne zaman olur diye soruyorum. bilmiyoruz diyorlar. 1 gün mü 1 sene mi bilgi verin diyorum. biz bilmeyiz diyorlar. bilen birine yönlendiremiyorlar. çıldırma noktasına geldim.

hadi dedim denize düşen yılana sarılır. türk telekom'u aradım. yalvarıcam resmen evime internet bağlayın diye. adam diyor ki türk telekom ofisine gidip dilekçe vermen lazım. hadi geçtim aramayı dilekçeyi faks çeksem. yok o da olmuyor. utanmasalar ankaraya ptt yoluyla mektup gönder diyecekler. hatta işten çıktım gittim dilekçe verdim diyelim. aylarca da o sürecek eminim. işin kötüsü hiçbir şekilde takip edemiyorsun süreci. binanızın bodrum katına inip bakın cihaz kurulmuş mu diyorlar.

gerçekten çıldırmak üzereyim. millete anlattığımda evet ya biz yeni taşındığımızda da 6 ay internetsiz kalmıştık da tanıdıkla hallettik gibi yorumlar duyuyorum. tanıdık nedir yahu?

2017 yılında internet için faks çekip tanıdık mı bulmam gerekiyor?
  • içimiz dışımız tahüt oldu.24 ay internet servis sağlayıcılarına ver, 12 ay mobil operatörlere ver, 12 ayda digiturk benzeri özel tv platformlarına ver a.q bu nedir ya hiç bir devlet kurumuda çıkıp bunlara bir düzenleme getirmiyor. btk diye bir kurum var sözde bilgi teknolojileri kurumu bi sike yaramıyorlar.
  • bir kaç dakika önce kendi kendime kurduğum cümle şudur. "türkiye'de insanların internetin hakkıyla kullandıklarını sanması". ttnet kullanıcısıyım çook eziyet çektim buda yetmezmiş gibi gün içersinde gidiyor kesiliyor 144p bile gitmiyor.bir ülkenin her olayı böyle boktan olabilir mi ? evet olabilir.
  • ıss tekeline karşı olarak destekliyorum. 6502 sayılı yeni tüketici kanunu gayet güzel. btk ve tüketici hakem heyetleri ve nihayet tüketici mahkemeleri görevlerini yapıyorlar. yeterki haklı olun, sabırlı olun ve hakkınızı arayın.
  • yeni nesil, yasal gibi görünen dolandırıcılık.
  • gundemde tutulmasi gereken bir konu. ttnet, superonline, ve en son vodafonenet kepazeline bulasmis biri olarak bu rezil kurumlarin istedikleri gibi at kosturmalarina yasal bazda engel olabilecek bilgilerin kari kiz entarilerinden daha vahim oldugu asikar.
    bak bu iyi oldu.
hesabın var mı? giriş yap