şükela:  tümü | bugün
 • internette gezebilmenizi sağlayan, esas görevi dns adreslerindeki html kodlarını çevirmek olan programlara verilen ad. nam-ı diğer internet browser. yaygın olanları internet explorer, google chrome, mozilla firefox ve opera.

  ayrıca mobil cihazlara uygun olacak şekilde geliştirilenleri ayrıdır: mobil internet tarayıcısı

  geyik yapmak üzere sizi şuraya alalım (bkz: en iyi internet tarayıcısı)
 • giderek daha da ağırlaşan ve hantallaşan yazılım çeşidi. eskiden internete 56k modemle bağlanırdık ve bir sayfanın yüklenmesi 15-20 saniye, yüklendikten sonra açılması da 1 saniye sürerdi. şimdi internet müthiş hızlı ve bir çok site 2 saniyede yükleniyor ama yüklendikten sonra açılması en az 10-15 saniye sürüyor çünkü piyasadaki internet tarayıcılar hem hayvan gibi ram yiyor hem de hayvan gibi kasılıyor. sitenin içeriği yüklendikten sonra 10-15 saniye tarayıcının kasılması duracak diye bekliyoruz. internet hızlandıkça internette dolaşma deneyimi yavaşlıyor.
 • zenginleşen web içeriğinin hızına ayak uyduramayan yazılımdır.

  eskiden düz html ile çalışan sitelerde şu anda çok farklı kodlar, çeşit çeşit programlar çalışıyor. ekranda görünenin dışında, arkaplanda olup biten incelendiğinde verilen tepki tam olarak şu:
  (bkz: vay anam vay neler dönmüş serhat ya)

  en basitinden örnek vermek gerekirse, google ile ekşi sözlük diye bir arama yapınca çıkan ilk bağlantıya tıklandığında açılan site www.eksisozluk.com değil de bu:
  https:// www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahukewi79o_o2-drahusapokhqmsd3qqfggbmaa&url=https%3a%2f%2feksisozluk.com%2f&usg=afqjcngqnk0dkz_ckfounvw0q5s7s7orha

  ayrıca nasıl ki bir program optimize edilip, stabil hale geliyorsa, web sitelerinin de iyice elden geçirilip, en az kaynak ihtiyacı ile en fazla performansı verir hale getirilmesi gerekiyor.

  tabi bu yavaşlığın vazgeçilmezlerinden ikisi de reklam ve istatistik. reklam için malum adblock veya adguard gibi eklentiler gayet kullanışlı. diğeri için de disconnect gibi eklentiler iş görür. bir süre kullanımdan sonra engellenen içerik sayısına baktığınızda internet tarayıcınızı ve kendinizi nasıl bir eziyetten kurtardığınızı anlayacaksınız. mesela bu ekran görüntüsünde benim bir aylık istatistiğim var; engellenen reklam 14.794, engellenen izleyiciler 29.750, engellenen tehlikeli istek 86.