şükela:  tümü | bugün
  • bu öyle bir karakter ki insanın ağzını burnunu koparası geliyor. mesela o gün gündeme damga vuran bir olay yaşanmış olsun. internet tembeli konuyu iki saniye araştırıp öğrenmek yerine "merak ettiğim konu" diye entry giriyor.

başka bir durumda özet geçilmesini bekliyor.

daha başka bir durumda kendisine link atılmasını istiyor.

internet tembeli tüm online insanları kendisine hizmet etmekle görevli emekçiler olarak görüyor. araştırma yapacak takati ve becerisi yok ama çocuksu salakça bir merakı var. her şey hemen ayağına serilsin istiyor. bir arama motoruna yazıp ilk üç seçenekten birini okumaya bile tahammül edemeyecek kadar bezgin olduğundan, biri onun yerine araştırsın konuyu irdelesin ona da ezberletsin istiyor.

tam dayaklık.

gerçek tembelden daha yüzsüz oluyor bir de bunlar. ben normal hayatımda tanımadığı insanların arasında ayağa kalkıp "bugün bir durum olmuş taksimde o konuyu bana bir özet geçin bakayım" diyen insan hiç görmedim. vapurda falan biri böyle saçmalasa aşağı atarlar adamı.

popüler olana karşı sınırsız merak + cahil egosu + ölümüne tembellik + anonim olmanın konforu = internet tembeli
  • forumlarda sık karşılaşılan insan tipi.

x marka y model zamazingonun başlığında yüzlerce sayfa yorum yapıldıktan sonra sayfaya gelip, "x marka y model zamazingo almayı düşünüyorum, tavsiye eder misiniz?" yazar.
  • birinin özet geçmesini istediğim kavram.
  • en asil duygunun insanidir.

eger vadim o kadar silikondu ki diye baslasaydim talebi tembellik sanmayin derdim. yapin bir app, 20. entry'den sonrasini tarasin biri mutlaka ozet gecer ve sevenleri bulusturursunuz. soru basina en az iki click alsan.... e iyi para. ing: billion dollar business.

fildisi agaoglu millennium tower'imdan bagiriyorum: dernek baskani olup degerinin bilinmedigi iddiasiyla herkese aglayan insanlardan olmayin.
  • tembellik idealini gerçekleştiren tembeldir. hayatını çalışıp çabalamaya adamış; durmaksızın kolaylaştırmış ve çözmüş insanlar önemli makam ve mevkilere gelmişler. hiçbir tembele önemli bir boşluk kalmamış. bu nev-i şahsına münhasır tembel de bütün tepkilerini gösterişli bir eylemsizliğe indirgemişse ne olmuş yani? bırakın zorlaştırsın yahut bırakın bir şeyleri zorlaştırdığını görmezden gelme olanağınızı size hatırlatsın? ona dair tahammülsüzlüğümüzde bir çalışma aşkından çok, bir tembellik aşkı seziyorum. aşağı yukarı çeyrek asırda gerçek anlamda hiçbir şey başaramamış bir insan yavrusunun bunca kolaylık arasında zorlaştırmaya yönelmesi ne kadar garip olabilir ki? yalnız, onun yöntemini tam olarak tasvip etmiyorum. hazır bilgiye konmak yetmez; o bilgiyi bozmalı ve manipüle etmeli. çağın ruhuna* bu yakışır. doğru bilginin ulaklarının harcadığı hayatla o bilgiyi çürükçül canlılar gibi tüketen hayvanların harcadığı hayat, aynı hayat. bırakın bari onunki de benzer bir hayattan ibaret kalsın.

akademik cüppesi ona her zaman bir şeyler söylemesi gerektiğini hatırlatan bir profesörün yaklaşımına benziyor yaklaşımınız.
  • öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeylerin müptelasıdır. ufkunu iki değil milyon katına çıkarabilecek araştırma/sorgulama becerileri gelişmemiştir, ve eksikliğini hissetmiyordur.

tabii bir de her gün bunlara bu zehiri satan tezgahtarlar var, aslında onların ağzını burnunu bir güzel kırmak lazım da, dayak halen illegal ne yazık ki.
  • kendisine bir link gönderdiğinde "ne bu?" diye sorar.

eşeğin siki canım, eşeğin siki.
  • x is not your personal army diye cevaplar almalıdır.
  • sözlükte en çok evrim teorisi başlığında görülürler.
  • internet tembelinin en önemli özelliği de bir haberin sadece başlığına bakarak yorum yazıyor.

örneğin mültecilere para yardımı yapılacağına dair haber.

adam o kadar salak ki hemen aşağıda paranın ab'den geleceğini okumadan cebimden çıkıyor, atanamayan öğretmen var falan diye yorum yapıyor.

biri çıkıp ayıp sana baba önce bana harçlık ver falan diyecek başlığı okuduktan sonra.