şükela:  tümü | bugün
 • hükümetin ve emniyet müdürlüğünün internet karşısındaki acizliğini gösteren bir yasa teklifi.

  internete kimlik numarasıyla girilsin teklifi
  emniyet genel müdürlüğü, bilişim suçlarının önüne geçmek için internete şifre ile girilmesini istiyor. sanal ortamda işlenen suçları engellemek amacıyla oluşturulan komisyona katılan emniyet yetkilileri, internete tc kimlik numarası ve şifre ile girilmesini önerdi.

  otellerde, iş merkezlerinde ve evlerde kablosuz modemle sağlanan internet erişiminin de yine şifreli hale getirilmesi gündemde.

  başbakan recep tayyip erdoğan'ın talimatıyla oluşturulan komisyonun önceki gün yapılan toplantısında, internet takip merkezi'nin telekomünikasyon iletişim başkanlığı bünyesinde kurulması kararlaştırıldı. merkezin tüm internet ortamını denetim altına alması amacıyla hazırlanan bilişim ağı hizmetlerinin düzenlenmesi ve bilicim suçları hakkında kanun tasarısı'na da özel maddeler konuldu. buna göre servis, hizmet ve yer sağlayıcılara kayıtları bir ile beş yıl arasında tutma zorunluluğu getiriliyor. internet kullanıcılarının yaptıkları işlemlerin kayıtlarının tamamının tutulabilmesi amacıyla da komisyon toplantısında internete ulaşımın şifreli hale getirilmesi gündeme getirildi. buna göre herhangi bir internet kafe ya da çalıştığı kurumda internet kullanmak isteyenler tc kimlik numarası ve şifre ile sanal ortama girebilecekler. böylelikle yaptıkları tüm işlemlerin kayıtları da tutulmuş olacak.

  kablosuz internete de şifre

  son yıllarda özellikle dizüstü bilgisayarların kullanımıyla yaygınlaşan kablosuz internet erişimine de benzer denetimler getirilmesi planlanıyor. büyük alışveriş merkezleri, iş merkezleri, oteller, siteler ve kurumlarda kullanıcıların hizmetine sunulan kablosuz internetin de şifreli hale getirilmesi istendi.

  adalet ve içişleri bakanlıklarınca bilişim suçlarıyla ilgili hazırlanan kanun tasarısına göre erişim sağlayıcılara önemli sorumluluklar yükleniyor. kullanıcılarla ilgili bilgileri 5 yıla kadar depolama yükümlülüğü getirilen hizmet sağlayıcılar, olumsuz yayınları da tespit etmeleri halinde müdahale etmeleri gerekiyor. tasarıda, 'hacker' olarak adlandırılan internet korsanlarına da ağır cezalar geliyor. bilişim sistemine giren hacker'ler 5 yıla kadar hapis ve ağır para cezaları ile karşı karşıya kalacak. çocuk pornografisi üretenlere ise 8 yıldan 12 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası verilecek.

  msn'de kişileri yanıltanlara ceza

  bilişim ağı üzerinden, kendi kimliğini gizleyerek bir başkası gibi davranarak, kendisi veya başkası için yarar temin etmek veya başkasına zarar vermek amacıyla kişileri yanıltarak bilgi toplayanlar da ceza alacak. bu kişiler, bir yıla kadar hapis veya iki yüz günden az olmamak üzere adlî para cezası ile karşı karşıya kalacak.

  kaynak: www.zaman.com.tr
 • (bkz: keygen)
 • tc kimlik numaralarimizi cok iyi gizlememiz gerektigini gosteren teklif. mazallah birileri ele gecirir de göt gibi kaliriz ortada.

  dusunsenize, kimlik fotokopinizi cektiriyorsunuz, hoop kotu niyetli fotokopyaci sizin hakkinizda her seyi ogreniyor, o bilgilerle girip internete banka dolandiriyor. gerci bunun onune gecmek icin "yeminli fotokopici" gibi bi sistem getirirler. neyse, fazla kafa yormamak lazim.
 • (bkz: herkes monitöre parmak bassın)

  *8 yıl sonra gelen edit: ee ben demiştim! demiyeyim de ne diyeyim yani..
 • internet hakkında olabilecek en saçma ve en ürkütücü fikir. (bkz: ne dedim ben)
 • internete girmek ne demektir önce bunun, bu dahiyane fikrin sahibine anlatılmalıdır ondan sonra değerlendirilebilecek bir konudur.
 • "internete önlük ve galoşla girelim" teklifinin 1 adım öncesi.

  (bkz: internet virüs yağmurundan ibarettir/1)
 • münasip bir organ ile gülünmesi gereken önlem önerisi...
  bilişim suçu işleyen kişiyi ne denli caydıracak bir önlemdir acaba... hacker seviyesindeki suçluyu kimlik numarasından mı tespit edeceksin ? bu öneri nedense daha çok corc buş'un terör savunma stratejisi sayesinde attığı adımları hatırlatıyor. tıpki tüm batıda uçağa binmeden önce neredeyse anüsünüzün kıllarını analiz etmeye vardıran, çantada pet şişe su bile taşıtmayan faşizan düzeni getirmeye çalışan önlemler pakedinden alıntıymış gibi geliyor.