şükela:  tümü | bugün
  • internette karşımıza çıkan reklamlar tesadüf değil, bizim aramalarımız ve ilgi alanlarımız ışığında belirlenen algoritma ile karşımıza çıkıyor, artık bunu biliyoruz. ama veriler elde edilirken ne gibi başka yollar izlendiğinin tam anlamıyla farkında olmadığımızı düşünüyorum.

daha önce hiç kedi sahibi olmayan ve internette hiç kedi ve kediyle ilgili kelimeler aratmayan birinin sadece telefonu yanında olmak kaydıyla sürekli kedilerden bahsetmesini ve bir süre sonra facebook'un karşısına kedi maması reklamı çıkardığını izlemiştim.

video bu : https://m.youtube.com/watch?v=u0soxb_lfps

benzer bir şey biraz önce başıma geldi. tesadüf müdür değil midir bilemiyorum... geekyapar kanalında şu videoyu izliyordum laptopumdan. kendileri bir süre prezervatif markalarından ve hangisinin daha iyi olduğundan bahsettiler. durex'in daha iyi olduğu gibi bir muhabbet geçti. bundan iki dakika kadar sonra telefonu elime aldım ve onedio sitesine girdim. önüme durex reklamı çıktı. belki tesadüftür, belki değildir bilemiyorum. sadece sitenin aldığı bir reklam olabilir. ama benim aramalarıma göre şekillenmiş bir reklam olma olasılığı sıfır çünkü hayatımda prezervatif markası aratmadım.

soru şu; dinleniyor muyuz? ve elde edilen bilgiler reklam sektöründen, siyasete ve toplum mühendisliğine kadar daha hangi birçok alanda kullanılıyor olabilir?

edit: aramalarım sonucunda çıkan reklamlardan bahsetmiyorum. laptopta izlediğim bir video üzerine telefonda karşıma çıkan bir reklamdan bahsettim. bazıları okumamış ya da okuduğunu anlamamış. sanki her gün her dinlediği ya da konuştuğu şey hakkında 2 saniye sonra önüne bununla alakalı reklam çıkıyormuş havası esmiş burda. yoksa çerezlerden falan bahsetmiyorum arkadaş. formatı becerdiğim konusuna ise katılıyorum. üzgünüm bu konuda.
  • (bkz: einstein)
  • alışverişe giderken liste yapmama gerek gördürmeyen reklamlardır. teli bi açıyorum annemle evde konuştuğum alınacakların sıralı listesi reklam olarak karşıma çıkıyor.
  • (bkz: facebook’un ortam dinlemesi lisansını alması)

ortam sesinizde anahtar kelimelere uygun reklamlar sizi karşılar.

teşekkürler.
  • güzel bir soru. bence tesadüf arkadaşlar.

çünkü bizim bilgisayarımızı kimse bilemez. benim googleda ne aradığımı nasıl bilecekler arkadaşlar lütfen biraz mantıklı düşünün. gerçekten sözlüğün kalitesi düşmüş. böyle uydurma şeyleri yazıp insanların kafalarını karıştırmayın. yarın öbür gün biri gelir big data falan da yazar. hiç big data gören bir insan var mı? ben şahsen tanımıyorum. big data diye tutturmuşlar. vay efendim ortam dinlemesiymiş. arkadaşlar bizleri yakın arkadaşlarımız zor dinliyor. bırakın boş işleri. eyyorlamam bu kadar.
  • geçen bir arkadaşımla telefonda konuşuyorum. konu evlilik. bu diyor kanka evlenmeye karar verdim falan... ben de her zamanki gibi evlilik hakkındaki olumsuz görüşlerimi dile getiriyorum neyse sonra telefonu kapattık. akşam oldu şöyle bir haber sitelerinde gezeyim dedim. ulan habire önüme evlilik, balayı, yok gelinlik modelleri gibi
    reklamlar çıkıyor. ben tabii bunların hiçbirine tıklamadım, bu sefer algoritma tarz değiştirdi karşıma boşanma avukatları, adli danışmanlıklar gibi reklamlar döndürmeye başladı. işte o zaman anladım ki, bu algoritma harbi çok tehlikeli bir şey.

hani bu genç kızlarımızın düğün yapma, pahalı gelinlikler, yurt dışında balayı gibi hayalleri son 10 yılda tavan yaptı ya, işte bunun altında yatan en büyük sebeplerin başında bu akıllı algoritmalar yer alıyor. daha kadınlar hayatlarında bir erkek yokken bile internet üzerinden gelinlik, balayı, düğün salonları tarzı yerler araştırdıkları için sistem de bunu algılıyor bunlar evlenene kadar her internet gezintilerinde karşılarına adeta alınacaklar listesi çıkartıyor. kadın da bunu aklına yazıyor, evlenince de ne duyduysa, ne gördüyse hepsini erkekten isteyip daha en başından damadı çökertiyor.

neyse sonra evleniliyor, bakıyorlar evlilik hiç düşledileri gibi değil, tam bir rezalet ve kepazelik hali... bu sefer de kadın boşanmayla alakalı haberler aratıyor, öyle olunca karşısına 1 gün evli kalıp süresiz nafaka alan kadınlar, 10 gün evli kalıp 15 yıldır nafaka alan kadınlar örnekleriyle beraber bu işi yapan çakal reklamcı avukatlarında firma isimleri çıkıyor, kadınlar da bu isimlerle iletişime geçerek erkeği donuna kadar nafakalamak adına beraber işbirliği yapıyorlar.

zaten mahkemelerimiz ulan bir erkek gelse de şunun hayatına kadar elinden alalım diye bekledikleri için, olan her halükarda erkeğe oluyor. bu algoritmalar herkesi etkiliyor.

yani evlilik böyle bir şey işte genç kardeşim. hani bir don alırsın zamanla donunun kenarında 3-5 cm ip sarkar ya he işte o donundan sarkan ipi varya onu bile alırlar ne olduğunu anlamazsın. dikkat et, gözünü dört aç artık her şeyi algoritmalar yönetiyor, evlenirsin mutlusundur ama eşinin önüne boşanma ve nafaka garantili avukatların reklamları çıkar kafası karışır mutluluğunuza falan bakmaz seni boşar geçer demedi deme.
  • hayir tesaduf ile alakasi bile yoktur. pek cok site artik reklam alani verirken, sadece sayfanin neresinde hangi bolumunde oldugunu verir. icerikleri reklamci global sirketler halleder. mesela mobile.de'den araba bakarsiniz, haberturk'e girince, yeni model e250 fiyatlari gelir, tam da sizin ilginizi ceken. bunun sebebi, tutmus buyuk kullanici olan sitelerin hepsinin verileri satmasidir. hatta kabul amk hadi diye tikaldiginiz sozlesmeleri okursaniz, orda soyler bunu gayet net. bunun cookie kismini kullanan da vardir, web storage kullanani bile gordum, boylelikle ne siteye girerseniz girin bu reklamlar cikar karsiniza.

ustune bir de, twitter, facebook, instagram gibi, bilimum kisisel ilgileri ve takiplestigin kisileri fisleyen uygulamalar kullanirsaniz, arkadaslariniz tercihlerine gore bile reklam yersiniz. iste o telefonda kedi dedim, kedi reklami cikti olayi, baya yuksek bir ihtimalle, arkadasinin tikladigi, tiklayip icerigi 30 saniyeden uzun sure acik tuttugu, like attigi sevimli kedilerden dolayidir.

ve daha cok cilgin seyler yapiyolar deep learning ile. bunu trump'in secimleri kazanmasinda ki cok onemli bir reklalama stratejisi oldugunu cok yazip cizdiler.

not: telefonlar dinlemiyor demiyorum. dinleyebilirler, muhtemelen telefon daha sebekeye gitmeden konusmlari analiz edip verileri cikartmak cok zor olmasa gerek. ama bu etik mi degil mi bilemiyorum altan. sonucta facebook'ta like atinca reklam gelmesinden cok da bir fark yok bence.
  • bir hafta kadar önce tesadüfen karavan kiralama ile ilgili konuştuk. 2 saat sonra instagramda reklamı karşıma çıktı. biz demokrasi diye sayıklarken adamlar 1984 4.0 geliştirmişler.
  • üye olduğunuz sitelerin sözleşmelerini okuyun arkadaşlar. "reklam materyali olarak kullanılmayı kabul ediyorum" benzeri şıkları işaretlemiş olduğunuzu hayretle göreceksiniz. kurulum esnasında next next dediğimiz için sözleşmede neler yazdığını okumuyoruz ve bu vakadaki gibi amerika'yı her seferinde yeniden keşfediyoruz.