şükela:  tümü | bugün
 • bütün hayatımızı bir yerlerde afişe ettiğimiz sosyal medya çağında istekli olarak, özel bilgilerimizi yazdığımız maillerimiz, bilgisayarlarımız, bulut depolarımızın şifrelerinin kırılıp durmasıyla da isteksiz olarak kaybettiğimiz özel alanımız.

  bu sözlükte yaşadığım bir olayı ilginç bir örnek olarak vermek istiyorum. yazılarını çok beğendiğim ve sürekli takip ettiğim, ama kimliğini gizli tutmayı seven ve özel mesajlarında bile ketum olan bir badim var. kendisiyle tanışmak isterdim bayaa (gerçi sözlükten kaç kişiyle tanıştım ki?), ayrıca kim olup ne iş yaptığını falan da merak ediyordum.

  neyse bu arkadaşımızın bir gün "en sevilen youtube videoları" gibi bir başlıkta çok sevdiğini söylediği bir video klip linki paylaşmış olduğunu gördüm. ne dinliyormuş bakayım diye linke tıkladım, youtube açıldı. şarkıyı dinlerken çok ilginç şekilde farkettiğim, sağ tarafın en üstünde "ahmet mehmet'in playlisti" yazısıydı. hemen bir google aramasıyla bu ahmet mehmet'in kim olduğuna baktım ve araştırabildiğim kadarıyla (çok pis stalk yaparım) bulduklarım, bu arkadaşın ekşi'den yazdığı kısıtlı da olsa bilgiler ile örtüşüyordu. böylece merak ettiğim bu badimin kim olduğunu öğrenmiş oldum. oldum da ne oldu, birşey olmadı tabii de, adamın o kadar kasarak korumaya gayret ettiği mahremiyetinde bir delik açmış oldum kendi çapımda. buralarda "karımı aldatıyorum" falan yazan biri olsa, adamın eline şantaj kozu bile geçmiş olurdu.

  sözün özü, garip garip şekillerde kimliğinizin veya internette yaptıklarınızın bazen benim gibi hacker mekır olmayan tipler tarafından dahi kolaylıkla bulunabileceği bir durum bu. internette yapıp ettiklerimize dikkat etmek lazım yani (umarım şimdi benim başıma birşey gelmez, tü tü tü).
 • haremlik selamlık mi yapacak bu millet diye düşündüren önerme.

  (bkz: orayı yıkarlar)
 • ticari, finansal, resmi, hukuki ve benzeri işlemler dışında, internet'teki herkesin hakkı olan mahremiyettir. bir önceki tümcede örneklendirilen işlemlerse, dışa karşı mahrem ama işlemi yapan kurum ve birey arasında mahrem olmamalıdır yani namahrem olmalıdır*; dışa karşı mahrem olmalıdır, çünkü dışarıdan üçüncü bir kişi/kurum mahrem bilgilerinizi çalabilir ve kötü niyetle kullanabilir ki bu da maddi-manevi zararlara neden olabilir. işte burada güvenliğin önemi ve güvenlik bilincinin internet kullanıcılarında olmasının gerekliliği üzerinde düşünmek gerekir ki, derin bir konu olup, reşit olmayanların internet'i nasıl kullanmalarından ve başlarına gelebileceklere karşı alabilecekleri önlemlerden başlayıp, reşit ama bu konularda bilinçsiz sözde netizen*, özde teknoloji fukarası bireylerin bilinçlendirilmesine varan bir eğitim süreci şarttır!

  viva la muerte! viva la revolution virtual!

  (bkz: anonimite)
  (bkz: anonimity)
  (bkz: anonimlik)
 • (bkz: boş kume)
 • cesur internet kullanıcılarınca dikkate alınmayan kişiye özel alan.

  diyelim ki oyun (okey, poker veya kelimelik) oynuyorsunuz; sayısız şifre ve kullanıcı kimliğine bir yenisini eklememek için facebook hesabınızla bağlanma kolaycılığına kapıldınız.
  aşağıda benzerini verdiğim tanışma girişimlerine maruz kalıyorsunuz:
  - gözlüğünü çıkarsana...
  - kaç yaşındasın?
  - evli misin?
  - konuşmak ister misin?
  sanki oyun uygulamasında değil, bekarlar gününde buluşmuşuz!
  değiştirmeye üşendiğim beş yıllık bir fotoğraf.. yüzüm kısmen görünüyor. ne hayal ediyorlarsa... ben aradıkları kişi olmadığımı biliyorum. onlar anlamıyorlar.
  çünkü soru 'evli misin' olunca, ciddi bir ilişki beklentisi dile getirilmiş oluyor. evlilik söz konusu olunca en ciddiyetsiz seçenek ben olduğumdan, baştan yanlış kişi olduğumu söylemekten başka çarem kalmıyor.
  çünkü dürüstüm.
  yalan söylerken - internette bile - yüzüm kızarır.
  bugün kelimelik oyununda beni yoklayan orta yaşlı kadın da benzer bir yanıt alınca 'hoşcakal' bile demeden oyundan çıktı.
  oysa başka her konuda konuşmaya açık olduğumu söylemiştim.
  hüzünlendim yine...