şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ekşi sözlük duyuruda, facebook'taki her grupta görüyorum; "... tarinde tezimi sunacağım; tezim için anketi doldurmaya ... kişi lazım"
    saha çalışması daha zor olduğu için anketler yerini aldı ve bazı durumlarda anketler daha doğru olabilir. ancak tezlerin olay örgüsü bu anketler üzerinden yürüyorsa bu ülkenin sosyal bilimlerinden bir cacık olmaz!
  • iyi hazırlanmış hedef kitle ve doğru örnekleme ulaştırılmış ise kesinlikle daha objektif sonuçlar ortaya çıkacaktır. ayrıca data girişini ve analizi kolaylaştırır... cevap alınması kolay veya mümkün olmayan ve kişinin kendisini ortaya koymaktan kaçındığı durumlarla ilişkili sonuçlara ulaşmak da daha olasıdır...
  • 300 örneklemli internetten yapılan anketin sonuçlarının spss'ye girmesi(kopyala yapıştır) 5 saniye, analizi 10 saniye sürerken, elden yaptıklarınızı yaptırmanız en iyi ihtimalle 1 hafta girdileri girmenizse en az 3 gününüzü alır analiziyle beraber. seçim sizin.
    bu arada biz bu ikilemi düşünüp karşılaştırmasını yapmıştık internetle elden yaptırılan anketleri, aralarında manidar bir fark bulamamıştık;)
  • şimdi bizde de yüksek lisans öğrencileri tez yapıyorlar. birisi 200 tane köpek bulacak. her birinden kulak sürüntüsü alıp floradaki bakterilerde antibiyotik dirençliliklerini belirleyecek. sonrasında da o bakterilerin genetik özelliklerini inceleyecek... bir diğeri 100 tane vahşi hayvan bulacak, enterokokları inceleyecek... sonrasında yüksek lisanslı olacaklar (doktor/phd değil).

diğer tarafta bir adam internet üzerinden bulduğu 100 kişiye anket yapıp sonuçlarını belirleyerek tez yapacak...

birisi sahada ve laboratuvarda en az 1 sene boyunca sabahlayacak, neredeyse tüm sosyal hayatından ve iş hayatından olacak, öteki bilgisayar başında iki saatte işini halledecek sonunda ikisi de aynı ünvanı alacak...

lan ben anket çalışmasını öğrenciye okulun öğrenci kongresinde sunsun diye yaptırıyorum adam aynısıyla master tezi yazıyor...

gerçi nez'in klibinden tez yapılan bir ülkede anketle de olur tabi neden olmasın... sonra kimse sözel bilimleri adam yerine koymuyor... niye koysun ki...
  • cok bilimsel gelmiyor bana, soyle dusunun ben troll ruhlu bir liseli olsam ve gidip ayni anketi ikide bir farkli farkli kisilermis gibi uyduruk uyduruk doldursam... yani yapabilirdim. haliyle verilerin dogrulugu kesin degilse sonuc dogru cikmaz ki.
  • sözel alanda tez yazmaya çalışan biri olarak en büyük handikapım, araştırmanın örneklemini seçeceğim kitleyi örneğin x firması, y belediyesi, z bankası, üniversitesi, kamu kurumu vb. diye sınırlasam, önce o kurumun yönetiminden yazılı izin almam gerekiyor, ki bu çok zor. ya zorluk çıkaracaklar ya da izin vermeyecekler. insanların işini bölme olasılığı da cabası. insanlar anonim kalmayacağını düşünerek dürüst olmayan cevaplar da verebilirler. ayrıca katılacak gönüllü sayısı da daha az olacak. o yüzden internet anketini düşünüyorum. gönüllü katılımcı ve ulaştığım kitle daha geniş olacaktır. zaten uyumsuz cevaplarla dolu anketler geçersiz sayılıyor.
    ayrıca, daha çok kamuoyu yoklaması amacıyla olsa da eskiden telefon ve posta yolu ile de yapılıyordu anketler.
  • bu şekilde gelen anketlerin hiç birini yapmayarak bilime katkıda bulunuyorum.
  • birebir anket yaparak yazılan tezle aynı sınırlılıklara sahiptir hatta kağıt israfından ve bir sürü amelelikten insanı kurtarır.
  • kendim de tez dönemindeyim. ortalık anketçi kaynıyor. üretim amaçlı bilim yapılacağına tespit amaçlı yapılıyor. buna da bilim denirse. kalite bu kadar tez öğrencisi alınca düşüyor tabi. üniversiteler de her yerde olduğu gibi ekmek kapısına döndü. kimse insanlığa katkıda bulunma derdinde değil. dandik öğretim üyeleri, dandik tezler tabi yanında da torpil. hop akademisyensin.
  • bunların doktora yapanları var. sadece internet mi peki? alıyorlar eline fotokopileri oda oda gezip hocam şunu bir dolduruverin ben bir kaç hocaya uğrayıp gelene kadar doldurursunuz diyor.

işte yukarıda bahsettiğim geçen hafta oldu. bir kız öğrenci geldi odama doktora yapıyormuş, rica etti doldurdum. sorular şu minvalde: evde temizliği kim yapıyor, perdeleri kim asıyor, soruları nasıl hazırlıyorsunuz, ders anlatırkem nelere başvuruyorsunuz vs. amacım küçümsemek değil bu sorular akabinde belki ciddi sosyal yaşam ya da alademik yaşam ile ilgili iyi bir tez çıkacak ortaya bilemem ama yapmayın etmeyin bu kadar da olmaz. doktora anket değil, boşluk doldurma değil. her gün en az 3 ya da 4 tane mail geliyor başka üniversite ya da kendi üniversitemiz lisansüstü öğrencilerinden. tereddütsüz ciddi şekilde dolduruyorum ama ilköğretim seviyesi hepsi.

sosyal bilimler (tabi kaliteli yayın be tezleri tenzih ederim) inanın tam bir çöplük. rezalet.