şükela:  tümü | bugün
  • olması gereken durum.

kabul etmek gerekir ki pek çoğumuzda bir bağımlılık gelişti. özellikle sosyal medya hesabı olanlarda var bu. vaktimizin büyük çoğunluğunu telefona bakarak geçiriyoruz. sosyal medya uygulamalarımızı zırt pırt bildirim gelse de gelmese de kontrol ediyoruz. hatta (bilimsel olarak bunun üzerine çalışmışlardı yanılmıyorsam.)

insanların çoğu bildirim sesi duyduğunu sanıp telefona bakıyor. yani gaipten sesler de gelir oldu. bu da beynin bu bildirimlere bağımlı hale geldiğini, bir süre sonra duymazsa kendisinin bunu ürettiğini gösteriyor.

ben kendimce şöyle bir yol izledim, izliyorum:

instagram hesabımı kapattım. öyle gezip tozan, cicili fotoğraflar paylaşan birisi değilim zaten. yani camiaya uymuyorum. instagramı silme sebebim ana sayfada bir video izleyince diğerlerine de geçmek ve böyle böyle ciddi vakit ve konsantrasyon kaybı yaşamam. kalıcı olarak silmek isteyenler şöyle buyursun.

facebook hesabımı aktif kullanmıyordum zaten. sadece mesleki vs. birkaç grup vardı takip ettiğim. onları da etmeyiveririm. facebook da siliniyor.

twitter adresi açmamın sebebi sadece karikatür ve mizah sayfalarını takip edip gülmek, gündem dışı kalmaktı. ancak mümkün olmuyor. mizah ve karikatür zaten gündemden besleniyor. bu da gitti.

başka hesabım zaten yok.

haberleri ve siyaseti hiç takip etmemek gibi bir hedefim var ancak hiç başaramadım, pek de mümkün olmuyor. telefona bundle uygulamasını indirdim. bu uygulamada haber almak istediğiniz kaynakları ve konuları seçebiliyorsunuz. faydalı olabilir.

şimdi geçiyorum internetten verimli faydalanma bölümüne.

dünya ayaklarımızın altında*

bakınız internet diye bir icat var. dünyayı ayaklarına seriyor. gerçek anlamda google earth ile dünya ayaklarının altında mesela. ya da bir sürü kütüphane var dijital olarak erişebildiğiniz. telefonumu veya bilgisayarımı saçma sapan uygulamalardansa kendimi geliştirebileceğim şeylerle doldurmalıyım. ancak biz ne yapıyoruz? böylesine büyük bir mecrada bizim yaptığımız şey salak komikli videolarla vakit öldürmek, manyakça akımların videolarını istesek de istemesek de izlemek.

sherlock gereksiz şeylerle beynini doldurmamaya çalışıyordu ya. bizim beyin tam tersi çöp oldu.

interneti verimli kullanmak için işe yarayabilecek bazı siteleri burada paylaşmıştım:

(bkz: #71841165)

sosyal medya hesaplarımı sildim, bana yararlı olabilecek siteleri belirledim. şimdi ne yapayım?

ben kendime udemy üzerinden programlama ve ingilizce dersi almayı düşünüyorum. ikisi toplam 60 lira falan. kazanacağına baktığın zaman para değil. hatta ingilizce sayesinde internetten daha sağlam faydalanabilirim.

bir adet kitap okuyucum var. elim telefona gittiğinde onun yerine okuyucuyu alıyorum elime. nereden baksan günde fazladan on sayfa fazla okuyorum. bu arada belirtmeden geçemeyeceğim. eğer yatmadan önce günde on sayfa kitap okursanız (15 dk falan sürer.) senede 3650 sayfa okumuş olursunuz. ortalama bir kitap 200 sayfa desek yılda fazladan tam 18 kitap bitirirsiniz.

eğer ben internete falan bağımlı değilim diyorsanız ya da bağımlı olup olmadığınızı merak ediyorsanız dijital detoks yapıp kendinizi ölçebilirsiniz.

dijital detoks örnekleri burada var mesela.

şimdilik aklıma gelenler bunlar. sizin de eklemek istedikleriniz varsa buyurun hep beraber coşalım. :)
  • en iyi yol fiber internet kullanmak olabilir.
  • youtube’tan sesli kitap dinlemek.
    ted ve ted-ed kanalından ufku açmak.
    ingilizce bilenler için coursera, edx, udemy, udacity.
    ingilizce bilinmiyorsa derhal öğrenmek.
    ingilizce biliniyorsa 2. yabancı dil öğrenmek.

instagramın çok garip videolarını yakarıyorsa beyin, liveleak’ten absürd videolar izlenebilir.

şahsi fikrim anlık gülüp geçeceğiniz capsleri tüketip beyni bombardıman etmeyin. hatta belki ufkum açılır diye barış özcan, ted falan da takip etmeyin. gerçi instagramda hergün saatlerce boş yapmaktansa barış özcan’a haftada 10 dakika ayırmak koymaz ama, genel kültürden genel tavsiyeden çok daha odaklanmış içerik tüketin.

ingilizce, kodlama öğrenmek.
    bir üniversitenin online dersini takip etmek gibi.

tavsiyelerim bunlardır dediğim.
  • libgen
  • internetten verimli şekilde faydalanmak için interneti sadece bir amacınız olduğunda kullanmak işe yarayabilir. bir yerden bir yere gitmek istemediğiniz sürece internetten faydalanmanız imkansız. gitmek istefiğiniz bir yer yoksa internetin sizi götüreceği yer bellidir; hiç bir yer.

-> ingilizce öğrenmek internetten alacağınız faydayı en az 10 kat arttırır.

-> gereksiz yere internette takılmayın.

-> ekşi hesabınızı silin. sözlüğe üye olmadan da istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. artısı şu; boş gündemde kaybolmaz ve gereksiz insanların sıçtıkları entrileri okumak zorunda kalmazsınız. ya da silmek istemiyorsanız da sözlüğü badi butonuyla takip edebilirsiniz. (bkz: ekşi sözlük entelektüel nefes alma uzamı)

-> kitaplarla ilgiliyseniz googlereads'in türkçe alternatifi olan bu site işinize yarayabilir. merak ettiğiniz bir kitap hakkında buradaki yazarların incelemelerini ve alıntılarını okuyarak fikir edinebilirsiniz.