şükela:  tümü | bugün
  • son kaça olur? fiş almazsam ne kadar indirim yaparsınız? gibi acemi pazarlık teknikleri, internetten giyim ürünü alırken uygulanamaz.
    hatta ve hatta "pazarlık ve veresiyemiz yoktur."
  • anlam veremedigim durum. bir magazaya gidip hic denemeden hatta ellemeden raftan bir urun alip, paketletip, eve goturup evde denemek ile ayni sey. sonucta her markanin bedenleri ayni degil, uzerine olacagini nasil biliyorlar da aliyorlar anlamiyorum.
  • bizzat kendi yaptığım iş türü olmasına rağmen anlam veremediğim bir alışveriş şeklidir. elektronik üzerine belki internette daha fazla detay bulunabilir ama aynı beden kıyafetlerin bile farklılık gösterdiği tekstil sektörü için online alışveriş pek uygun değildir.
  • cesaret ederek ilk kez dün gerçekleştirdiğim eylem...normalde internetten gözümü kırpmadan alışveriş yapar, bir dünya şey satın alırım güvenliğinden falan da hiç şüphe etmem...ama giyecek konusunda denemeden satın alma fikri bana hiç mantıklı gelmez nedense...daha doğrusu düne kadar gelmezdi ama dün ne olduysa bir anlık cahil cesaretiyle gidip sitenin birinden abercrombie & fitch marka sweatshirt aldım...şimdi de hafiften sıkıntı duymaya başladım ya bedeni uymazsa ya yine kargo ile geri göndermek zorunda kalıp bir dünya iş ile uğraşmamam gerekirse diye... bir de ucuz bir şey olsa içim yanmaz ama o kadar para bayılıp bu stresi yaşamak bana hiç iyi gelmedi...elime ulaştığı takdirde yaşayacağım bir sorun ile bu hikayedeki mal ben olabilirim...ama sonuçları pozitif olursa da haber ederim herkese merakta bırakmam kimseyi...
  • hiç yapamayacağımı düşündüğüm, beden farklı gelir, üstüne olmaz, göründüğü gibi olmaz diye hiç sitelere bile bakmadığım, internetten bişey almayı sadece normalde dışarıda bulamadığım şeyler için kullandığım, fakat sonunda beni de yakalamış eylem, hatta alışkanlık oluşturan şey..
    güvenilir site olduğunda, çok uygun fiyatlarda kıyafetler olduğunda alsan da almasan da illa o siteye bakıyosun. yeni bişeyler gelmiş mi, neler var diye..
    fiyatları da çok uygun oldu mu hemen almak istiyosun bedenleri de bitmesin diye..
    internetten kıyafet haricinde çok şey aldım. ilk kez kıyafet aldım 2 adet bişey, ama birini yanlış göndermişler, iade ettim, parasını geri yüklemişler karta.
    dayanamıyorum o hesaplı kıyafetleri görünce.. *
    istediğin gibi gelirse kıyafet ne güzel çok seviniyosun. ama bi sorun oldu mu paranı iade etseler de canın sıkılıyor biraz..
    yakında normal alışveriş gibi internetten kıyafet satılmaya başlıycak.. bu gidişle..
  • markafoni trendyol tarzı sitelerden alışveriş yaparken ay üzerime olacak mı bi büyüğünü mü alayım hangi bedeni alayım karamsarlığına son vermeye geldim;

kapitalizmin tek güzel tarafı rekabetin kullanıcılara yaraması. bildiğiniz üzere bu tarz siteler rekabetten iade koşullarını iyicene gevşettiler. biz işte bu gevşekliği kullanacağız.

bize olacağını düşündüğümüz bedendeki misal şortun hem bir alt bedenini hem bir üst bedenini hem de kendi bedenimizi sipariş ediyoruz. kargomuz geliyor ve gelen şortları deniyoruz üzerimize olanı tutup geri kalanları iade ediyoruz. hoop 3 4 gün sonra iade kısım kartınıza yükleniyor.

haydi şimdi alışverişe
  • giyim alışverişi, şu hayatta en çok yorulduğum şeylerden birisi (bir diğeri saç kestimek). maksimum iki kıyafetten denemesinden sonra darlanarak topuklarım mağazalardan. sırf bu nedenle kıyafet seçimi yaparken mümkün mertebe işimi görecek ilk bulduğum şeyleri alır çıkarım. genelde hiç bulunamayan beden ölçümü aramak, dene çıkar yapıp başa dönmek kadar yoran bir şey yok. ilişki yaşamak bile bundan daha kolay.

internetten giyim alışverişi yapmak da mağazadan yapmak kadar berbat bir şey(di) benim için. muhtemelen gelmeyecek kıyafetleri iade etmek için paketle, kargoyu ara, iadelerini takip et zor ve fazlasıyla “öff mağazaya gitsem iki dakika bakar çıkar alırım bu ne ya” dedirten bir eylem. nitekim geçen aylarda yapmış olduğum trendyol alışverişlerimin tamamını iade ettikten sonra bu umudum da kaybolmuştu.

geçenlerde yine giyim ihtiyacım oluştu, durdum düşündüm. üstteki iki berbat durum arasından daha az berbat olanına sabır göstererek bir şeyler almalıydım ve yine internet alışverişini seçtim ama bu kez daha dikkatli olacaktım. alacağım kıyafet ve modellerini iyi seçecektim. bir modacı gözüyle trendyol sitesine daldım.

valla sonunda bir gömlek, pantolon seçmişim, ayıptır söylemesi sabahtan beri kendime niyeti bozdum, kesiyorum. fit bir gömlek ki diğer giydiğim gömlekler oturunca yanlardan pot yapıp kötü duruyor sinir oluyordum, fit bir pantolon derken aynalara baka baka işe geldim. pantolon hele cuk diyerek oturan ve paçasına kadar bana göre dikilmiş bir parça.

bir tek boxer’ları seçememişim. bildiğiniz beyaz pazar donunun simsiyah olanı geldi. içgiyimi iade almadıkları için elde kaldılar* . bir dahakine büyüteçle bakacağım ekrana.

evet, internetten giyim alışverişi yapmaya korkmayın. deneye yanıla öğreniliyor.