şükela:  tümü | bugün
  • 08.01.2018 tarihinde vatan bilgisayar söğütözü şubesinde karşılaştığım durum. yaşadığım olayın herhangi bir elektronik mağazasından (mağaza içerisinde seçerek) ürün satın almayı düşünenlere bir uyarı niteliğinde olmasını dilerim:

8 ocak 2018 sabahı vatan bilgisayar söğütözü şubesine işlemci, anakart ve güç kaynağı almak için gittim. cpu benchmark sitelerinden puanlarını karşılaştırarak almaya karar verdiğim ürünler amd fx 9590 işlemci ve buna uyumlu anakart ile bir güç kaynağıydı. işlemciyi gördüğümde paketinde bir fan olmadığı için ilgilenen arkadaşa bir de fan almak istediğimi söyledim. kendisinden işlemciye overclock yapılmadığı sürece fanın yeterli olacağına dair görüş aldıktan sonra parçaların birleştirilmesi için montaj kısmına teslim ettim.

aynı gün akşamüstü saat 4 civarı montaj kısmından arandım ve işlemci çok ısındığı için bilgisayarın 5 saniye içinde kendini kapattığı bilgisini aldım. telefonda görüşürken de daha sonra mağazaya gittiğimde de işlemciyi iade etmek istediğimi defalarca belirttim. ürün hiçbir şekilde mağazadan çıkmadığı için sorun olmayacağını düşünmüştüm. ürünü kasadan sökmelerini bir süre bekledikten sonra montaj kısmına gelen iki çalışan tarafından ürünü iade edemeyeceğim söylendi.

kendilerine ürünü hiç kullanmadığımı ve mağazadan çıkarmadığımı söylememe rağmen üründe bir sorun olmadığı, zaten 220w güç kullanan bir ürün olduğu için ısınmasının normal olduğu cevabını aldım (ısınma olarak bahsettiğim durum ürünün hatalı üretiminden değil fazla güç kullanmasından kaynaklanmakta, üründe teknik bir sorun yok). ürünün ısınmasını önlemek için 500 600 lira civarı sıvı soğutma sistemi alabileceğim belirtildi.

çalışanlara 14 gün içerisinde koşulsuz iade hakkım olduğunu belirttiğimde iade hakkının sadece internet alışverişlerinde geçerli olduğu cevabını aldım. daha sonra müşteri hizmetleriyle görüştüğümde de aynı cevaplarla yollandım. yine 0850 222 56 56 numaralı telefondan "müşteri memnuniyeti kapsamında değişim talepleri" ile ilgili sorduğum soruya da bu taleplerin sadece telemarket aracılığıyla gerçekleştirilen satışlar için yapılabileceği cevabını aldım ve ürünü iade edemedim. alo 175 hattından da yine aynı şekilde iade hakkımın sadece internet alışverişlerinde olduğu cevabını aldım.

sonuç olarak internetten satın almış olsam koşulsuz olarak iade edebileceğim ürünü mağazadan hiç çıkmamış olmasına rağmen iade edemedim. bundan sonraki elektronik alışverişlerimde kesinlikle mağazadan seçerek ürün almamaya karar verdim.

okuyan herkese bir uyarı, kendime de hatırlatma olması açısından bu entry'yi giriyor, vatan bilgisayara da teessüf ederim diyorum.
  • bu memleketin en büyük problemi böyle kansız firmalar.
    elini kaptırdın mı bir daha kurtaramıyorsun.
    sonra insanlar neden cinnet geçiriyor.
    yerinde olsam iadeyi almak için ömür boyu uğraşırdım. geçmiş olsun.
    (bkz: tüketici hakem heyeti)
  • az bilinen bir gerçek.
    tüketici kanunlarına göre mağazalardan görerek ürün alındığı için cayma hakkı bulunmuyor. diyor ki, sonuçta görerek, bilerek aldın iade edemezsin. az sayıdaki bazı firmalar ise müşteri memnuniyeti adı altında iade kabul etmektedir.
    internet alışverişlerinde ise ürünü görerek almadığınız için -kullanılmamış, geri satılabilir özelliği kaybolmadığı müddetçe- 14 günlük üründen cayma hakkı verilmiştir. herhangi bir sebep göstermeksizin iade edebilirsiniz. firma kabul etmek zorundadır. bazı ürünler ise istisnadır: dvd, iç çamaşırı.. vs. internet üzerinden alınmış telefon da tek şartla iade edilebilir:sim kart takılmamış ve wifi bağlanmamış olmalı.
    !!! mağazadan aldığınız ürün eve geldiğinde bozuk bile çıksa hemen geri götürüp iade edip paranızı geri alamaz veya ürünü değiştiremezsiniz. aldığınız ürünü direkt olarak garantiye yollarlar, ürün incelemesi sonucuna göre iade yapılacağı ya da yapılmayacağına karar verilir. firmalarda "belki aldıktan hemen sonra yolda giderken yere düşürdün" mantığı bulunuyor.
    özet olarak; ürünleri internetten almak sizi firmalara karşı kanunen korur.
  • ayni firmanin ayni subesinde benzer sorunlarla karsilastigim icin yazara simdiden gecmis olsun diyorum.

bir vatanbilgisayar'in urunlerde olmayan ozellikleri urundeymis gibi gosterme sahtekarliklari da var. gozunuzu acik tutun. sadece butunlesik ekran karti olan bilgisayarda harici ekran karti var diye sattiklarini biliyorum. bir defa da kullanilabilir ram 3gb iken 4gb gibi bilgisayar sattiklarina da sahip oldum. hicbir sey almayin kardesim bunlardan hicbir sey. son olarak, vatanbilgisayar, eksi sozlukte bazi basliklari silmesi icin birilerine ekonomik destek ciktigini belirtim. yarin bu baslik silinirse sasirmayin.
  • magazadan aldiginiz urunu iade hakkiniz yok tuketici kanununa gore, eger urunde bir sorun yoksa iadeniz magazanin musteri memnuniyetine verdigi oneme kalmis, bu konudaki yasal duzenleme sadece mesafeli satis sozlesmelerini (internetten , telefonla , vs) kapsiyor.

bir ogrenemediniz sunu gitti, kac sene oldu yasa cikali halen millet magazadan aldigim urunu iade hakkim var ama iade almadilar diye yaygara kopartiyor...
  • internetten satın alınmayan malın iade edilemeyeceği konusunda çelişkili açıklamalar getiren olay. mevzuata göre böyle bir düzenleme yok, 7 gün içerisinde cayma hakkını kullanabiliyor tüketici.

kaynak: 6502 numaralı tüketicinin korunması hakkındaki kanun madde 18
    http://www.mevzuat.gov.tr/…evzuatmetin/1.5.6502.pdf
  • eksik kavram, bu ülkede internetten alınan ürün de iade edilemiyor. kutusu açılmışmış.

(bkz: hepsiburada.com)
  • internetten bir şey almaya korkan şahsıma yapılmış bir darbe gibidir, internetten satin alinmayan urunu iade almamak.
    ilgili işlemci için belirli anakartın kullanılması gereklidir yapmadığınızda(kimseye yapmadı demiyorum) başınıza böyle olaylar gelebilir.