şükela:  tümü | bugün
 • büyük bir kitlenin ütopik ve korkutucu bulduğu, ilişkileri salt fiziksele indirgeyip sınırlandırdığı eylem. kendimi hiçbir zaman bu güruhun içinde bulamadım. ve duruma rasyonel baktığımızda donelerin aksini ispatladığı da ortada.

  interneti oluşturan bizleriz. biz ne isek, karşımızdaki de o. sosyal hayat ile hiçbir farkı yok durumun. tam tersine, karşıdakini kavramak isteyenler için sosyal hayattan elde edilemeyecek çok fazla imkana sahip. bir insan kendisini proje olarak, olduğundan tamamen farklı bir yapı halinde lanse etmiyorsa (ki bunu anlamak da gayet mümkün); birini tanımanın en mantıklı yolu hatta. çünkü tüm geçmişi, beğenileri, fikirleri, takip ettikleri, hayalleri, sıradanlığı, izledikleri, dinledikleri vs. yaptığı her şey, tüm ayak izi önümüzde serili.

  fiziksel tanışmanın, iletişimin tek avantajı karşındaki kişiyi kanlı canlı görebilmek, gözlemleyebilmek, belki çıkarım belki ön yargılarda bulunmak. iletişimin sanal ortam üzerinden sürdürülmesinden bahsetmiyorum, sanallıktan nefret ederim. insan ilişkilerine bu kapıyı kapatmaktan bahsediyorum. kadın ya da erkek, hayatında birilerini bekleyenler, çevresini genişletmek isteyenler buna sadece fiziksel yollardan ulaşabileceğini düşünmek ya da sadece buna şartlanmak hem sınırlandırıcı hem hayalcilik.

  işimizi, kıyafetimizi, eğitimimizi, kitabımızı, öğretimimizi, akla gelen her türlü ihtiyacımızı karşıladığımız ve bunu ortak bir çaba sonucu gerçekleştirdiğimiz platforma; sadece ilişkiler hususunda sınırlandırıcı yaklaşmayı anlamlandıramıyorum.

  risk faktörü gerçek hayatta ne ise o. birine telefonunuzu, fotoğrafınızı paylaştığınızda karşılacağınız riskler neler mesela? nasıl ihtimaller canlanıyor zihinlerinizde? ya da bu risklerle, fiziksel ilişkilerde karşılaşmayacağınızı garantileyen nedir? iş arkadaşınızın gizli gizli fotoğrafınızı çekip deep web'de paylaşmadığını nereden biliyorsunuz örneğin? ya da bu riskleri oluşturabileceğini düşündüğünüz kişilerin tutarlılıkları hakkında, bıraktıkları ayak izi aracılığıyla bir fikre sahip olamıyor musunuz? bu soruları hem anlamak, hem sesli düşünmek, hem de düşündürmek için yöneltiyorum.

  kullandığımız telefonlar, uygulamalar, programlar, bilgisayarlar her türlü bilgimize en ince ayrıntısına kadar sahipken, karşımızdakine doğrudan diken üstünde yaklaşmak bana anlamsız geliyor. misal kargocu, yemek siparişi getiren kurye, internet alışverişi yaptığımız e-ticaret sorumlusu, ev adresimiz, telefon numaramız dahil her bilgiye sahipler. bu yaklaşımdan hareketle çok daha büyük tehditler değil mi? türkiye'de yaşayıp dünya turuna çıkanlara tehlikeli diye engel olmak gibi bir durum. erkek halimle reel hayatta 3 kere tacize uğradım. fiziksel ilişkilerin sağlığını varın siz düşünün.

  kişilerin anonimlik arzusu olabilir. bunu anlıyorum. gerçek hayattaki güçlü profillerinin aksine sanal ortamda tüm zayıflıklarını dile getirmek isteyebilirler. kendi adıma bunu tercih edenlerden değilim ve doğru bulmuyorum. düşündüğüm, söylediğim, davranışlarım, yaptığım her şeyin arkasında ben varım ve bütünüm. olumsuzlar da, olumlular da bana ait. bunları paylaşmayı ya da sadece tek yanımı gösterip kabul görmeyi de saçma buluyorum.

  edit:

  durumu sadece kadın erkek ilişkilerine indirgemediğimi belirtmek isterim.
 • gereksiz değildir o kadar da yobaz değilim fakat sonucu itibariyle gereksizdir.
  özetle bir gereksizlik hakimdir.
  hep dedim demeye de devam edeceğim.

  internette başlayan bir şey şanslı iseniz telefonda şanssızsanız tek bir sms mesajı ile biter.
  netekim bitecektir de.
  bana bitmedi evlendim ben diyen varsa gelsin kendisinden el alacağım.

  (bkz: el almak)
 • günümüzde gayet normal hale gelmiş bir eylemdir. gerçek hayatta yollarının kesişmeyeceği insanlar internet sayesinde bir şekilde tanışabiliyor.
 • artık normalleşti. çok uzak şehirlerden insanlarla gayet yakınlık kurulabiliyor.
  birçok olumlu yönü de var ama herhangi bir kötü tecrübem ya da ciddi pişmanlığım olduğundan değil de, bir daha internetten biriyle tanışacağımı zannetmiyorum. konuşsam bile o kişinin konuştuğum platformda kalacağına eminim.
  bugüne dek çok kişiyle de tanışmadım zaten ama ne bileyim, çok da gerek yok bence.

  arada bir konuştuğum, numara değiştirdiğimde yenisini vereceğim bir (1) sanal arkadaşım kaldı *.
  diğer bir iki kişi için olmasa da olurmuş diyorum artık.
 • ben bunu ergenliğimin geçtiği forum sitelerinden bu yana sık sık yapıyorum sözlük. gerzek sürüsü memlekette gani, burada olmasa sokakta orada burda bir şekilde iletişim halinde oluyorsun netten bir kısım elemeler yapılabiliyor en azından ( cümle kurabiliyor mu gibi). bence bir sakıncası yok
 • aşırı beklentiler olmamak kaydıyla kabul edilebilir bir durum.

  sağlıklı insanlar sanal alemde kendini "perde arkasından" dibine kadar ortaya sermek yerine gerçek hayatta kendilerini , kendi tarzlarıyla takır takır ifade ederler , yol yürüyemeyecekleri besbelli insanları "sallamazlar" ve biriyle tanışacakları varsa da tanışırlar.

  bunun için sağlıklı bir ruha sahip olmak,kendinle barışık olmak,kendini tanımak ve sonucunda ne istediğini bilmek, hayatında birisi olmadığından ve birisi olmasına istek duyduğundan "antenleri açık olmak" yeterlidir.

  bu tarzdaki insanların "perde arkasında" durmaları özgüven eksikliklerinin artık bir "yaşam biçimi" olmasına kadar varır.mesela sizinle konuşmazlar,takip ederler!!! bolca "stalk"lar...her gün sokağa çıktığında on binlerce , yüzbinlerce insanla karşılaşıp , içlerinden bazılarını "mantıklı" bulamayan ve iletişim kuramayan bir insan sanal alemin "perdesi arkasında" kendini ifade edebiliyorsa , hatta kimseye ifade etmediği sırlarını ortaya koyabiliyorsa "özgüveni eksiktir" ve karşıdaki de (doğal sonuç olarak) aynı durumda olduğundan bu iki özgüvensiz insandan kısa vadeli gezme-tozma , yatıp kalkma gibi beraber keşfedilecek eğlencelikler dışında hiç bir numara olmaz. özetle iki özgüvensiz insandan "doğru" çıkmaz.

  nasıl başlar,nasıl devam eder,nereye evrilirse evrilsin "ortak keşifler , heyecanlar" günün birinde sona erdiğinde ya da her hangi bir şekilde birlikte yaşanmaya başladığında gerçeklerle karşılaşılır ve sonuç kaçınılmaz olarak her zaman hüsrandır.zira "özgüven eksikliği" ciddi bir kişilik problemidir , iki özgüvensiz insanın paydaşı olduğu bir ilişki temeli çürük bir bina gibidir.

  modern dünyanın getirdiği durum ya da gerekleri gibi "geyiklere" aman hiç girmeyelim.hiç mi dışarı çıkmıyorsun? hiç mi çalışmıyorsun? hiç mi trafiğe çıkmıyor ya da toplu taşımaya binmiyorsun? hiç mi yürüyüş yapmıyorsun? hiç mi sosyal aktiviten yok? hiç mi arkadaş çevren yok? hiç mi vaktin yok? buralarda kendi dünyanda mutlu olabileceğin birini bulamıyor ve internette bulacağını /bulduğunu zannediyorsan bence önce kendini sorgulamalısın.

  belki anlaşılabilir tek durum paldır küldür orta yerde ifade edilemeyecek "extreme" arayışlara sahip olupta aynı durumdaki insanları arayanlar için geçerli olabilir.

  tanışmanın tüm sosyal medya uygulamalarının en yoğun kullanıldığı alan olması, ciddi kar getirilerinin olması , hatta (duyduğum kadarıyla) facebook'un dahi formatında değişiklikler yaparak "dating" alanına yatırım yapacak olması dünyaca nasıl bir "hastalığın" içerisine yuvarlanmakta / itilmekte olduğumuzu gösteriyor... yahu sanal balık yiyormuyuz? sanal mangal? karın doyuruyormu bunlar , gerçekten aradıklarımızı tatmin ediyor mu?yahu internetten k.mıza don bile almazken,alırsak ancak "şahsi bilgilerimizi ve paramızı" korumak adına ancak güvenilirliğini ispat etmiş yerleri tercih ederken uzun bir yolu beraber yürüyebileceğimiz "yol arkadaşı" bulunabileceğini mi zannediyoruz?

  internetten kadınlarla tanışmadım mı?tanıştım...ama hiç biri uzun süreli olmadı ya da partner,beraber eğlenmek ilişkisinden öteye geçmedi.olanı da pek görmedim. hayat ve kişiliğin mutlak gerçektir , ne olacaksa da o mutlak gerçeğin içinde olur.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  bir kaç yorumu görünce editlemek farz oldu:

  - ekşinin 2.000 yazarı varken ki seviye ile 150.000 yazarlı seviyenin sebebi anlaşıldı...

  yazının hangi ruh halinde ki insan modellerine tavsiye olarak yazıldığını dahi okuyup anlayamayacak seviye.yazının ilk satırı "aşırı beklentiler olmamak kaydıyla kabul edilebilir bir durum" olduğu halde !! allah beyin vermeyince böyle oluyor tabii...

  bana ne kimin kiminle nerde tanıştığından? bana ne kimin kiminle ne halt ettiğinden? bir başka arkadaşa cevap verdiğim gibi çok ta tınnnnn!

  hasta insanlar var hasta !!!pompalanan bu dünyada;gitgide hastalaşan ve köleleşen insanlar.cep telefonuma günde 50 kere tanışma sitesi önerisi geliyor google hazretlerinden hiç bir talebim olmadığı halde.kafa dağıtmak için bir oyun oynamaya kalksam google efendi ya dating ya kumar sitesi öneriyor...google'a ne benim özel hayatımdan o halde?

  günün 24 saatini kadın/erkek bulmak için internetin tüm mecralarının başında geçirip etrafında dönen gerçek dünyayı görmeyen insanlar var.karşısında oturup gözünün içine bakan kadını/erkeği görmeyen insanlar var...x ülkesinde beraber çıktığımız gecelerde neredeyse %80 i kadın olan bir mekanda saatlerce çektiği fotoğrafları instagrama koyarak pr yaparak kadınlarla tanışmaya çalışan arkadaşımı gördüm ben.önünde birbirinden güzel en az 100 kadın varken...önce güldüm sonra şaşırdım ardından haline acıdım...bu insanlar bir süre sonra bir sanalın içinde yaşamaya başlıyor.bu normalmidir? hayat böylemidir? bu insanlar sistem tarafından köleleştirilmiş değilmidir? hergün telefonuma onlarca escort mesajı geliyor hiç işim olmadığı halde...bu normalmidir?

  - daha yazıyı okuyamayan , okuduğunu anlayamayan küfür kafircilere gelirsek kimseye tavsiyeye gerek yok , ertelemeye de gerek yok buyur araştır hayatımı tırtomu çıkıyor , hırbomu çıkıyor , aklın mı çıkıyor hep beraber görelim neler çıkıyor.bende merak ettim akşam akşam...
 • internetten tanışan whatsapp'tan terkeder.

  (bkz: yaz bunu güzel laf)
 • normal hayatta tanıştığım kişi ile internette tanıştığım sonradan sevgili olup uzun vakit geçirdiğim kişiyi karşılaştırırsam

  hiçbir fark göremiyorum. ama tabi seçici olmakta fayda var .
 • hiç güzel bir şey değilmiş.iğrenç , tiksine saçma sapan bir olay.
 • günümüzde çok normal olan ama bir o kadar da öngörülemez sonuçlara yol açan şey.